صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

برگزاري نشست آيين وداع و ادبيات الواداع‌خواني در ماه مبارک رمضان

برگزاري نشست آيين وداع و ادبيات الواداع‌خواني در ماه مبارک رمضان


همزمان با روزهاي پاياني ماه مبارک رمضان و با حضور جمعي از مديران و پژوهشگران رسانه ملي  «نشست آيين وداع و ادبيات الواداع‌خواني در ماه مبارک رمضان» امروز چهارشنبه 24 تيرماه در مرکز پژوهش و سنجش افکار برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي مرکز پژوهش و سنجش افکار صداوسيما، علي آني‌زاده، پژوهشگر واحد فرهنگ مردم و سخنران اين نشست نتايج پژوهش الواع‌خواني ماه مبارک رمضان را ارائه کرد. وي گفت: ماه رمضان هرچند با حلول ماه رمضان آغاز، و با رويت ماه شوال و برگزاري عيد فطر پايان مي‌يابد اما مردم پيش از فرارسيدن اين ماه عزيز با مجموعه‌آيين‌هاي پيشواز (خانه‌تکاني، آشتي‌کنان، کلوخ‌اندازان و...) به استقبال آن مي‌روند و چندي پس از عيد فطر هم، طي مراسم الوداع، با ماه مبارک خداحافظي مي‌کنند. مراسم الوداع با ماه رمضان در مناطق مختلف اسامي گوناگوني دارد. اين آيين در گذشته در برخي مناطق از بيست و هفتم ماه رمضان آغاز مي‌شد و در ديگر نواحي ايران تا چند شب از ماه شوال گذشته ادامه مي‌يافت.
آنی‌زاده افزود: آبشخور آيين الوداع‌خواني دعاي چهل و پنجم از صحيفه سجاديه است و اين آيين نه تنها در سنت‌هاي رفتاري مردم که در اشعار شاعران بزرگ ديروز و امروز اين سرزمين نيز تجلي يافته است. آني‌زاده در ادامه سير تطور ادبيات الوداع‌خواني - از شعر شاعران پارسي تا پيامک‌هاي امروزي – را بررسي کرد. در اين نشست همچنين قطعات تصويري و صوتي متنوع الوداع‌خواني ارائه شد.
در ادامه ، ناصر ملائيان، پژوهشگر و نويسنده فرهنگ مردم، به بيان تجربيات خود در حوزه کاربرد آموز‌ه‌هاي فرهنگ مردم در برنامه‌هاي راديويي و تلويزيوني پرداخت. وي که بيش از سه دهه است که نويسندگي و پژوهش برنامه راديويي «فرهنگ مردم» را برعهده دارد، به تجربه موفقي اشاره کرد که امسال در راديو نمايش در حوزه ساخت برنامه نمايش 30 قسمتي با محور فرهنگ مردم اتفاق افتاد و در نوع خود کم‌سابقه بوده است. ملائيان به ظرفيت‌هاي فراوان گسترده فرهنگ مردم به‌ويژه گزارش‌هاي فرهنگ‌ياري اشاره کرد و گفت: از اين ظرفيت‌ها مي‌توان با رويکردهاي جديد در شبکه‌هاي مختلف راديويي و تلويزيوني و حتي فضاي مجازي استفاده کرد.
جلسه با پرسش و پاسخ حضار پايان يافت.


  1394/04/24
     
     
     
     
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.