صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

سکوت مجامع جهاني و رسانه‌هاي غربي در برابر فاجعه منا ملاحظه دولت عربستان بود

سکوت مجامع جهاني و رسانه‌هاي غربي در برابر فاجعه منا ملاحظه دولت عربستان بود 
 
به گزارش روابط‌عمومي مرکز پژوهش و سنجش افکار صدا و سیما، نشست علمي با عنوان «بررسي دلايل سکوت جهاني در برابر فاجعه منا» صبح امروز با حضور کارشناسان و استادان رسانه‌اي در سالن جلسات اين مرکز برگزار شد.
فاجعه منا يک حرکت برنامه‌ريزي‌شده و يک جنايت بود
در اين نشست دکتر اردشير زابلي‌زاده با بيان اينکه همه فرضيه‌ها حکايت از آن دارد که اين فاجعه يک حرکت برنامه‌ريزي‌شده بود و طرحي دقيق داشت گفت: چطور مي‌شود در مسيري که چندين سال تجربه برگزاري چنين برنامه‌اي در آن وجود دارد و به وسيله صدها دوربين کنترل مي‌شود و برخي از اين مسيرها نیز به صورت مستقيم از شبکه‌هاي تلویزیونی عربستان پخش مي‌شود بدون برنامه‌ريزي بيش از 7 هزار انسان کشته شوند و به‌موقع امدادرساني و کمک‌رساني صورت نگیرد.
استاد دانشگاه صداوسيما با بيان اينکه اين حادثه بسيار تلخ و حيرت‌انگيز بود افزود: مدعيان حقوق بشر و رسانه‌هاي همسو با عربستان اين فاجعه انساني را ناديده گرفتند و با سکوت کامل مي‌خواستند از کنار آن عبور کنند اما با روشنگري و تبيين ابعاد مهم حادثه از سوي ايران، سناريوي آل سعود و رسانه‌هاي همسو با آنها خنثي شد.


حادثه منا را می‌توان در چارچوب رفتار داعشی عربستان دانست
دکتر زابلي‌زاده با بيان اينکه حرکت و سناريوي عربستان در ادامه جنايات داعش و در آن چارچوب قابل تعريف است افزود : چطور در 5 کيلومتري شهر مکه و با آن همه امکانات يک حادثه‌اي با اين ابعاد اتفاق مي‌افتد و تعداد کشته‌شده‌ها که با اندکی رسيدگي و دریافت مقدار کمی آب احياء مي‌شدند بيشتر از مجروحان حادثه است و این خود گویای این است که در امداد رسانی به مجروحان کوتاهی شده است.
توضیحات مسئولان عربستان در خصوص فاجعه منا باورنکردنی است
دکتر حسن لاسجردي ديگر سخنران اين نشست با برشمردن ابعاد مختلف اين جنايت گفت گرچه در گذشته هم حوادثي از اين نوع در موسم حج اتفاق افتاده است اما فاجعه امسال منا بي‌سابقه ، دردناک و بيادماندني است.
وي با بيان اينکه کارشناسان، سناريوهاي مختلفي از جمله رقابت بین مسئولان فعلی و سابق عربستان را ازجمله علت اين حادثه برشمردند افزود: بايد با روشنگري و آينده‌نگري، رسانه‌ها به عاملي تبديل شوند که در سال‌هاي آينده چنين اتفاق‌هایی رخ ندهد.
سردبير روزنامه تهران ‌تايمز با بيان اينکه توجيحات مسئولان عربستان راجع اين فاجعه بسيار مضحک و غير‌قابل قبول است افزود: باتوجه به کار رسانه‌اي عربستان و رسانه‌هاي همسو با آنها، رسانه‌هاي داخلي بايد کار گسترده و فراگيري را براي روشن‌کردن حقايق اين فاجعه انجام دهند.


مأموران عربستاني حاضر در صحنه بدون تجربه و ناتوان بودند
حسن گروسي ديگر سخنران اين نشست که از نزديک شاهد فاجعه منا بوده با برشمردن ابعاد مختلف حادثه و مظلوميت کشته‌شدگان آن گفت: هر سال حضور نيروهاي گسترده و مجرب عربستان در مدت زمان برگزاری مراسم مشهود بود اما امسال کاملاً پيدا بود که عوامل حاضر در صحنه بسيار بي‌تجربه و ناتوان هستند و با ممانعت از ورود تيم های کمک‌رساني دیگر کشورها، موجبات کشته‌شدن تعداد زیادی از انسان‌هاي بي‌گناه را فراهم کردند.وي با بيان اينکه دولت عربستان هيچ‌گونه همکاري و مساعدتي با ایران نداشت. افزود: بعد از هشدار رهبر معظم انقلاب، همکاري عربستان شروع شد و رفتارش تغيير کرد.
رئیس ستاد حج و زیارت صدا و سیما با بيان اينکه رويکرد رسانه‌هاي بيگانه همسو با عربستان عادي جلوه دادن اين فاجعه بزرگ بود افزود: مسئوليت انساني و حقوقي اين فاجعه و عملکرد نامناسب بعد از آن  بر‌عهده دولت عربستان است و بايد در این زمینه پاسخگو باشد .

 
  1394/08/12
     
     
     
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.