صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

نشست علمي، تخصصي :راهكارهاي ارتقاي فرم، ساختار و محتوا در برنامه ‏هاي كوتاه ديني

نشست علمي، تخصصي :راهكارهاي ارتقاي فرم، ساختار و محتوا در برنامه ‏هاي كوتاه ديني


 به گزارش روابط عمومي اداره كل پژوهش‌هاي اسلامي رسانه نشست علمي، تخصصي «راهكارهاي ارتقاي فرم، ساختار و محتوا در برنامه‏ هاي كوتاه ديني» با حضور حجت الاسلام والمسلمين دكتر نهاوندي مديركل پژوهش‌هاي اسلامي رسانه و پژوهشگران و مديران اين اداره كل برگزار شد.

در ابتداي اين نشست آقاي احسان آذركمند، پژوهشگر اين تحقيق با ارائه بخشي از پژوهش در حال انجام گفت: موضوع راهكارهاي ارتقاي فرم و محتوا در برنامه هاي كوتاه ديني به لحاظ بنيادي و كاربردي براي رفع كاستي‏هاي موجود اين برنامه ‏ها داراي اهميت زيادي است. زيرا تلقي عمومي مخاطبين نسبت به بسياري از برنامه‏ هاي كوتاه ديني تلويزيون با توجه به ساختار، فرم و محتوا اين است كه از جذابيت و اثرگذاري بالايي برخوردار نيستند كه همين امر، در بسياري از مواقع موجب شكل‏گيري انتقادات جدي درباره آنها شده است.

وي در ادامه گفت: براي رسيدن به هدف پژوهش بايد تبيين شود كه برنامه كوتاه ديني چگونه مي‏تواند كاركرد مورد انتظار از خود را محقق سازد و در عين حال به مصالح ديني مخاطبان و ارزش هاي ياد شده حاكم در برنامه‏ ها توجه داشته باشد؟با توجه به اين مسأله سوالات اصلي و فرعي ، چارچوب نظري براي اين پژوهش در نظر گرفته شد.

در ادامه اين نشست، سيد محمد رضا خوشرو مديرگروه فرهنگ و هنر ديني ، ضمن اشاره به وضعيت پژوهش‏هاي در حال انجام در اين گروه به تبيين برنامه‏هاي كوتاه ديني و ارتباط آن با انتقال مفاهيم ديني پرداخت و گفت: پژوهش حاضر در بخش مطالعه موردي با مد نظر قرار دادن دو برنامه كوتاه ديني تلويزيوني از لاك جيغ تا خدا و سخنراني كوتاه مراجع تقليد در ايام ماه مبارك رمضان قصد دارد به راهكارهاي بهبود برنامه سازي در اين زمينه و چگونگي انتقال مفاهيم ديني از طريق قالب برنامه هاي كوتاه تلويزيوني بپردازد.

 در بخش ديگري از اين جلسه حجت الاسلام والسلمين دكتر نهاوندي به تبيين و توضيح مفاهيم فرم و قالب و محتوا در ساخت برنامه تلويزيوني و نياز برنامه ريزان و برنامه سازان پرداخت و افزود: وظيفه رسانه در اين بخش اين است كه با استفاده از عناصر عميق پيام و محتوا به عنار ديگري مانند نور ، صدا ، رنگ ، تصوير توجه شود و به ارئه درست مفاهيم ديني بپردازد. ايشان ضمن تبيين ضرورت تاثيرگذاري بر حوزه عاطفي مخاطب به جهت شروع فرآيند تاثير بر حوزه شناختي و به تبع رفتاري، توجه به اقتضائات رسانه را جهت تحقق مأموريت تعميق ايمان مخاطب ضروري دانستند.

در پايان اين جلسه پژوهشگران با طرح سوالات خود در زمينه راهكارهاي ارتقاي فرم و محتوا به بحث و گفتگو پرداختند

  1394/08/26
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.