صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

تحلیل نشانه شناسی و کاربرد آن در رسانه

تحلیل نشانه شناسی و کاربرد آن در رسانه


در این نشست که به همت واحد روش‌شناسی مرکز پژوهش و سنجش افکار در روز شنبه سی‌آبانماه سال جاری در سالن جلسات این مرکز برگزار شد، خانم مهرزاد بهمنی ضمن معرفی روش نشانه‌شناسی به عنوان یکی از پرکاربردترین  روش‌های تحقیق کیفی، با تأکید بر نشانه‌شناسی گفتمانی، هویت جنسیتی مردان را در مجموعه نمایشی ستایش به عنوان نمونه عملی مورد بررسی و واکاوی قرار داد.
نتایج پژوهش نشان داد، نحوه بازنمایی مردانگی در این مجموعه نظام پدرسالار را در تقابل با نظام مادرسالار قرار می‌دهد و با پرداخت روایی، سینمایی و معنا‌‌آفرینی به تقبیح آن می‌پردازد و مردانگی تضعیف شده ای را به نمایش می گذارد تا جایی که این نظام را یک نظام خشن و دیکتاتورمآب بازنمایی می‌کند. در نهایت این چنین بازنمایی، تصویری افراطی از پدرسالاری  برای مخاطب طراحی می‌کند. الگوفرستی‌های این‌چنینی، برخلاف نظم جنسیتی و ایدئولوژی مذکرسالاری و هژمون‌شده، قرار می‌گیرد؛  حال آنکه مردانگی هژمونیک مشروعیت پدرسالاری ظرفیت آن را دارد که  پاسخگوی پاره‌ای از مشکلات جامعه نیمه سنتی ایران قرار بگیرد.
خانم بهمنی ضمن  تأکید بر آن که رسانه با توجه به شرایط جامعه می‌تواند با بهره‌گیری از متون دینی و عرفی نوع مردسالاری متعادل‌تری با کارکردهای مثبت به نمایش بگذارد، یادآور شد که یکی از معناهای کلیدی که در این مجموعه به حاشیه کشیده شده است، معرفی نکردن الگوی مطلوب در حوزه مردانگی است که می‌توان از آن به عنوان یکی از ضعف‌های این سریال یاد نمود. سرانجام این که اگر قرار است  بر اساس پویایی مردانگی، الگوی جایگزینی معرفی شود، شایسته است دراین مسیر از راهبرد تقابل و تخریب استفاده نشود.


  1394/09/01
     
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.