صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

انتشار پژوهش "خشونت پلیس در جامعه آمریکا با تاکید بر اقلیت ها"

انتشار پژوهش "خشونت پلیس در جامعه آمریکا با تاکید بر اقلیت ها"


پژوهش "خشونت پلیس در جامعه آمریکا با تمرکز بر اقلیت¬ها "در آذر ماه سال جاری توسط واحد پژوهش های کاربردی برون مرزی منتشر شد.
پژوهش " خشونت پلیس در جامعه آمریکا با تمرکز بر اقلیت¬ها " توسط محمدجواد بختیاری در 111 صفحه به رشته تحریر در آمده است.
پژوهش مذکور در شش فصل زیر نظارت واحد پژوهشهای کاربردی نگاشته شده و در اختیار شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی ذیربط معاونت برون مرزی قرار گرفته است.
خشونت پلیس آمریکا علیه اقلیت سیاه پوست، سرخ پوست،زرد پوست و لاتینو، خشونت علیه اقلیت مسلمان و یهودیان ضد صهیونیسم، ریشه یابی علل سبوعیت پلیسی علیه اقلیت ها ، رویکرد هالیوود به خشونت پلیس آمریکا از جمله فصول این پژوهش می باشد .
در بخشی از چکیده این پژوهش آمده است :
طی سالهای اخیر خشونت پلیس آمریکا علیه اقلیت¬های این کشور و حتی مظنونان نوجوان وابسته به گروههای اقلیت، افزایش یافته است. تداوم و تعمیق این خشونت ها باعث تظاهرات گسترده اقلیت ها در بسیاری از شهرهای این کشور و بازتاب جهانی آن شده است . اشاره مقام معظم رهبری در 4 آذر 1394 در دیدار با فرماندهان گردان‌های بسیج مبنی بر اینکه "پلیس آمریکا که به یک نفری دستبند میزند، بعد از آنکه دستبند زد، او را میزند؛ شلّیک میکند، میکُشد.. پلیس این است؟" گویای حاکم شدن سَبُوعیت پلیسی در جامعه امریکاست، بطوریکه روز 22 اکتبر، روز اعتراض به خشونت پلیس در ایالات متحده نامگذاری شده است.
بنظر می¬رسد که خشونت علیه اقلیت¬ها در جامعه آمریکا توسط پلیس ، سابقه در نژادپرستی ریشه¬ داری دارد که از دیرباز در ایالات متحده آمریکا حکمفرما بوده است. در واقع سبوعیت پلیسی، بازتابی از خشونت نهادینه شده در این کشور است. علاوه بر این ، عوامل دیگری نظیر بی عدالتی مراجع قضایی امریکا ، ضعف در آموزش های پلیس ، بیکاری و فقر در اقلیت ها ، حمایت نظام رسانه ای امریکا از خشونت پلیس از عوامل تداوم و تعمیق سبوعیت پلیسی در نظام حکومتی امریکاست .خشونت پلیس امریکا تنها محدود به اقلیت سیاه پوست نبوده و طیف گسترده ای از اقلیت های سرخ پوست ، زردپوست و لاتینو را شامل می شود. ضمن اینکه اقلیت مسلمان و نیز یهودیان مخالف صهیونیسم نیز به انحاء مختلف با خشونت پلیس در کشوری مواجه هستند که داعیه دموکراسی و حقوق بشر داشته و به بهانه های حقوق بشری در اقضی نقاط جهان مداخله سیاسی و نظامی می کند.
این پژوهش بر آن است تا با بررسی اجمالی تاریخ نژادپرستی در آمریکا، به دلایل خشونت پلیس آمریکا، علیه اقلیت¬ها بپردازد. همچنین در این پژوهش ابعاد و مصادیق مختلف خشونت¬ پلیس علیه اقلیت¬های سیاه¬پوست ، سرخ پوست، لاتین¬تبار، زردپوست، مسلمان و یهودیت ضدصهیونیسم و رویکرد هالیوود در این خصوص بررسی می¬شود.
واحد پژوهش های کاربردی برون مرزی در سالجاری همچنین پژوهش هایی با عناوین : نقش هالیوود در پیشبرد سیاست اسلام هراسی،  بررسی موانع جریان های شیعی در تاریخ معاصر قفقاز ، چشم انداز پدیده داعش در سوریه و عراق، تحرکات جدید نظامی روسیه در سوریه : علل ، پیامدها و سناریوها ؛ ارزیابی از چشم انداز ایران هراسی در دوران افول تدریجی قدرت آمریکا، بررسی منافع سیاسی و اقتصادی غرب در حمایت از تجاوز نظامی رژیم عربستان سعودی به یمن ، وجوه تمایز میان اسلام آمریکایی با محوریت داعش با اسلام ناب محمدی با محوریت انقلاب اسلامی ، معادلات سیاسی مناطق کردنشین شمال سوریه و سناریوهای پیش رو  ،  ویروس ابولا و منافع تجاری، سیاسی و نظامی آمریکا ، پتانسیل های فِرَق متصوفه در قفقاز شمالی برای مقابله با جریان های تکفیری ، نگاهی به شبکه های تلویزیونی ترکمنستان را منتشر کرده است .
آدرس سایت اینترنتی واحد پژوهش های کاربردی برونمرزی arc.irib.ir  می باشد .


  1394/09/16
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.