صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

دکتر پورمحمدی: پژوهشگران به مسائل جامعه و اولویت‌های برنامه‌سازی توجه کنند

دکتر پورمحمدی: پژوهشگران به مسائل جامعه و اولویت‌های برنامه‌سازی توجه کنند


مراسم معرفی کتاب‌ها و نرم‌افزارهای پژوهشی مرکز پژوهش و سنجش افکار هم‌زمان با دومین روز هفته پژوهش باحضور دکتر هاشمی معاون فرهنگی ـ اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر پورمحمدی معاون سیما، دکتر عبدالملکی رئیس مرکز پژوهش و سنجش افکار و جمعی از مدیران و پژوهشگران رسانه ملی روز دوشنبه 23 آذرماه سال‌جاری در تالار پژوهش این مرکز برگزار شد.
به گزارش روابط‌عمومی مرکز پژوهش و سنجش افکار، دکتر هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در این نشست با بیان اینکه ما در جهانی سرشار از اطلاعات زندگی می‌کنیم افزود: هرکس اطلاعات و دانش ندارد، از جامعه عقب می‌ماند و به‌وسیله پژوهش و علم است که یک کشور و جامعه قدرتمند می‌شود.
وی با اشاره به تأثیر عمیق رسانه در جامعه گفت: پیشرفت فرد و جامعه به میزان آگاهی و اطلاعات آن جامعه بستگی دارد و رسانه‌ها در این زمینه بسیار مؤثرند.
دکتر هاشمی با بیان اینکه دشمنان به هر وسیله‌ای ما را تهدید می‌کنند تصریح کرد: هویت‌سازی، ایجاد تعلق و تعهد در اجتماع و کشور ازجمله کارهای مهم رسانه است.
وی با بیان اینکه رسانه اگر بخواهد تأثیرگذار باشد، باید شرایط، جغرافیا، مردم و مخاطب خود را خوب بشناسد، افزود: پژوهش و تحقیق می‌تواند مبنای کارهای مفید در جامعه و رسانه باشد.
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین گفت: پژوهش آیینه واقعیت‌نمای جامعه است و مدیران و مسئولان باید این واقعیت‌ها را بدانند و چاره‌اندیشی کنند.
وی با بیان اینکه همه باید خود را نیازمند پژوهش بدانند گفت: در دنیای پررقابت امروز و در شرایط جنگ نرم دشمن علیه نظام و ارزش‌ها، نخبگان و مراکز تأثیر‌گذارکشور با وحدت و هم‌افزایی پژوهش کنند و جامعه را به پیش ببرند تا دشمنان این کشور که کم هم نیستند، نتوانند به اهداف خود برسند.
دکتر پورمحمدی، معاون سیمای رسانه ملی نیز در این نشست با تأکید بر اهمیت پژوهش و پژوهشگری بیان کرد: پژوهشگران باید به‌دنبال مسائل موردنیاز جامعه و رسانه باشند.
وی همچنین گفت موضوع بسیاری از پژوهش‌های انجام‌شده در  دانشگاه‌ها و مراکز علمی، مورد نیاز جامعه و مردم نیست، وامروزه در جامعه ده‌ها مسئله و مشکل داریم که آنها باید دغدغه پژوهشگران و حوزه تحقیقات باشد.
معاون سیما، با بیان اینکه بیشتر تحقیقات ما کمّی و دارای مشکلات ساختاری هستند افزود: پژوهشگران باید با استفاده از روش‌های بومی و شناخت کافی از تاریخ و فرهنگ کشور خود، با تحقیق و پژوهش به رفع مشکلات کشور بپردازند و در آینده کشور مؤثر باشند.
 در ابتدای این مراسم، دکتر عبدالملکی با تأکید بر اهمیت پژوهش در تولید و مهندسی پیام افزود: نظام جامع پژوهشی به‌زودی تهیه می‌شود و پس از تأیید ریاست محترم سازمان به‌‌عنوان نقشه راه پژوهشی سازمان به‌ اطلاع عموم همکاران خواهد رسید.
رئیس مرکز پژوهش و سنجش افکار همچنین گفت: اولویت این مرکز پیوند نظام‌مند پژوهش با حوزه‌های تولید است. وی با بیان اینکه تولید باید دانش‌محور و پژوهش‌محور شود افزود:
برنامه‌های رسانه ملی نیاز به پژوهش‌های مستمر و کاربردی دارد که بنا داریم با برگزاری نشست‌های تخصصی و انجام تحقیقات کاربردی به تولید برنامه‌ها کمک کنیم.
دکتر عبدالملکی با بیان اینکه بازخورد آثار و محصولات مرکز نشان از رضایتمندی نسبی مدیران رسانه دارد افزود: 31 عنوان کتاب در سال گذشته تولید شده است که با بازنگری در برخی سیاست‌ها و هماهنگی با مراکز علمی ـ دانشگاهی، تولیدات مرکز کاربردی‌تر و باسرعت بیشتری در اختیار دست‌اندرکاران تولید قرار می‌گیرد.
در پایان این نشست از جدیدترین آثار یکسال گذشته مرکز پژوهش و سنجش افکار رونمایی شد و حاضران این نشست از نمایشگاه آثار و دستاورد‌های پژوهشی جانبی این مراسم بازدید کردند.


  1394/09/23
     
     
     
     
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.