صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

نقش محیط بر رشد مغز انسان

نقش محیط بر رشد مغز انساننشست علوم‌شناختی باعنوان « تأثیر تجربیات محیط بر تکامل مغز»، روز چهارشنبه بیست و پنجم آذرماه در تالار پژوهش مرکز پژوهش و سنجش افکار برگزار شد.
به گزارش روابط‌عمومی مرکز پژوهش و سنجش افکار صداوسیما در این نشست که با حضور برخی از مدیران و پژوهشگران رسانه برگزار شد دکتر پوراعتماد رئیس پژوهشکده علوم‌شناختی دانشگاه شهید بهشتی با تأکید بر نقش محیط و تجربه بر رشد همه‌جانبه افراد گفت: گرچه در سال‌های اولیه زندگی ، رشد مغز انسان کامل می‌شود اما تغییر در ساختار مغز تا پایان عمر انسان در حال دگرگونی و رشد است.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه تجربیات در معماری مغز تأثیر زیاد دارند گفت: دائماً معماری و ساختار مغز انسان بر اثر عوامل محیطی و اجتماعی در حال تغییر و تقویت است.
وی انسان را موجودی اهل تفکر و کلام معرفی کرد و گفت: مغز انسان که دائم خودش را با عوامل بیرونی و محیط متناسب می‌کند با تکلیفی که انجام می‌دهد باعث فعالیت سلولی و یا تعطیل سلول دیگری می‌شود.
دکتر پوراعتماد سبک زندگی را در رشد مغز بسیار مؤثر دانست و رسانه‌ها را در ارائه سبک زندگی و آگاهی‌بخش به مردم بسیار تأثیر‌گذار دانست و افزود صنعت جدیدی در حوزه مغز در حال شکل‌گیری است که باید در کنار هر مربی برای بقیه امور زندگی، مربی مغز هم دیده شود تا بدرستی کارکردهای مغز انسانی بویژه در رسانه‌ها مورد استفاده قرار گیرد.
وی در پایان خواستار استفاده برنامه‌ریزی‌شده‌تری از رسانه‌ها به‌ویژه شبکه‌های ارتباطی و اجتماعی برای کودکان و نوجوانان  شد و استفاده از بازی‌های معمولی و قدیمی که همه حواس را به کار می‌گیرد را برای این قشر ضروری دانست.


  1394/09/25
     
     
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.