صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

شبکه‌‌ «جم» ‌با ظاهر غیرسیاسی تغییر سبک زندگی ایرانیان را دنبال می‌کند/‌‌مسئله نفوذ جدی است

شبکه‌‌ «جم» ‌با ظاهر غیرسیاسی تغییر سبک زندگی ایرانیان را دنبال می‌کند/‌‌مسئله نفوذ جدی است


رئیس مرکز پژوهش و سنجش افکار صداوسیما گفت: شبکه‌های رسانه‌ای «جم» در همین راستا و با ظاهر غیرسیاسی تغییر سبک زندگی ایرانیان فارس، آذری، عرب و کرد را در داخل و حتی خارج از کشور (به سبب تأثیرگذاری غیرمستقیم بر داخل) هدف گرفته است.


به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، جعفر عبدالملکی ظهر امروز در همایش «رسانه‌ها و انتخابات» اظهار داشت: به‌طور میانگین هرساله یک انتخابات در کشور برگزارشده و همگان بر اهمیت این امر در اقتدار نظام واقف هستند و انتخابات به‌عنوان نماد مردم‌سالاری دینی زمینه‌ساز تبلور اراده مردم در انتخاب گزینه اصلح و جابه‌جایی قدرت است.

وی افزود: انتخابات اکسیری است که زنگارهایی که بر اثر گذر زمان بر یک سیستم نقش می‌بندد پالایش کرده، زمینه‌ساز تعالی و ترقی اجتماع می‌شود.

این مسئول ادامه داد: مقام معظم رهبری رأی مردم را امانت و حضرت امام(ره) آن را میزان و ملاک امور عنوان کرده‌اند و ازاین‌رو برگزاری پرشور و در سلامت کامل انتخابات، نیل به اهداف غایی نظام را محقق می‌سازد.

وی اضافه کرد: رسانه ملی به سبب جایگاه حاکمیتی خود در راستای تبیین جایگاه انتخابات به تناسب اقتضائات زمانی رسالت دارد تا زمینه حضور حداکثری مردم فراهم آید که این کار مستلزم شناخت علمی و محاط بودن بر شرایط اجتماع است.

عبدالملکی خاطرنشان کرد: مرکز پژوهش و سنجش افکار صداوسیما به‌عنوان بخشی از پیکره رسانه ملی وظیفه دارد به‌طور مرتب، مستمر و دقیق دیدگاه‌ها و نظرات مردم، نخبگان و اصناف مختلف را به اطلاع تصمیم‌گیران و سیاست‌گذاران برساند.

وی بیان کرد: این مرکز به‌عنوان بزرگ‌ترین مرکز سنجش افکار کشور باسابقه 56 ساله توانسته دقیق‌ترین نتایج را در انتخابات نشان دهد چنانکه در آخرین انتخابات ریاست جمهوری اختلاف پیش‌بینی‌های مرکز با امر واقع کمتر از دودهم درصد بود که دال بر پایایی یافته‌های مرکز است.

رئیس مرکز پژوهش و سنجش افکار صداوسیما در ادامه گفت : در انتخابات پیش رو نیز از هفته گذشته اولین نظرسنجی در استان‌های مختلف در راستای تبیین انتخابات و اطلاع‌رسانی به مخاطبان انجام شد و نتایج نشان داد که صداوسیما معتبرترین مرجع کسب خبر است.

80 درصد مردم به شبکه‌های اجتماعی اعتماد ندارند

وی یادآور شد:  در استان فارس 75 درصد مردم نخستین مرجع کسب خبر خود را صداوسیما می‌دانند که این امر باوجود شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان بسترساز بروز شایعات رخ می‌دهد چراکه بیش از 80 درصد مردم به شبکه‌های اجتماعی اعتماد ندارند.

عبدالملکی بیان کرد: اولین و بیشترین اعتماد مردم معطوف به رسانه ملی بوده و این امکانی است که برای شناخت بیشتر و آگاهی بخشی مؤثرتر و جلب مشارکت ضرورت دارد.

وی در ادامه با برشمردن برخی از ابعاد نفوذ فرهنگی دشمن، شبکه ماهواره‌ای «جم» را از این منظر مورد تحلیل قرار داد و گفت: بنابر سنجش‌های انجام‌شده تغییر سبک زندگی مردم می‌تواند بر تمام کنش‌های آنان و ازجمله کنش‌های سیاسی تأثیر بگذارد که گروه شبکه‌های رسانه‌ای «جم» در همین راستا و با ظاهر غیرسیاسی تغییر سبک زندگی ایرانیان فارس، آذری، عرب و کرد را در داخل و حتی خارج از کشور (به سبب تأثیرگذاری غیرمستقیم بر داخل) هدف گرفته است.

وی متذکر شد: این رسانه بیگانه از طریق شبکه‌های مختلف خود با عادی‌سازی گناه، ترویج عشق‌های مثلثی، روابط نامشروع، توجه بیش‌ازحد به بدن، تهییج جنسی، باروری قبل از ازدواج، انتقام‌های کور، پوچ‌گرایی، نفرت‌های مصرف‌گرایانه، خیانت، تقابل فرزندان و والدین، اعتقاد به خرافات و سحر و جادو، ترویج اصالت لذت و ... به ارکان خانواده ایرانی-اسلامی ضربه می‌زند.

عبدالملکی با بیان این که مسئله نفوذ جدی است، ابراز داشت: تهاجم رسانه‌ای دشمن از طریق اتاق فکرهای دقیق و با نقشه‌های منسجم انجام می‌شود و ‌نخبگان رسانه‌ای باید عزم خود را در مقابله با این تهاجم قرار دهند.
 
 

  1394/09/28
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.