صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

نشست علمي «نفوذ و ابعاد بين‌المللي آن»

نشست علمي «نفوذ و ابعاد بين‌المللي آن» 
نشست علمي «نفوذ و ابعاد بين‌المللي آن» روز دوشنبه 30 آذر ماه در مرکز پژوهش و سنجش افکار صداوسيما برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي مرکز پژوهش و سنجش افکار صداوسيما در اين نشست که تعدادي از پژوهشگران و مديران صداوسيما حضور داشتند؛ دکتر متقي استاد دانشگاه با اشاره به اهميّت شناخت هنجارها و سياست خارجه آمريکا گفت فشارهاي آمريکا به ايران تمام نمي‌شود و بحث رواديد که اين روزها در کنگره آمريکا تصويب شده گام اول است.
وي با بيان اينکه فشارهاي آمريکا از اين به بعد متنوع‌تر و بيشتر خواهد شد افزود؛ اگر در جامعه دچار خلاء شويم و نتوانيم با اغناء اجتماعي و روشنگري افکار عمومي و نخبگان را آگاهي ببخشيم فضاي رخنه و نفوذ غرب اجتناب ناپذير است.
اين استاد دانشگاه با تأکيد بر اهميّت شناخت هژموني و فرهنگ سلطه رسانه‌هاي غربي افزود درغرب ساختار قدرت دموکراسي نيست و نخبگان با فضاسازي و جريان سازي رسانه‌اي افکار عمومي را جهت داده و بهره‌برداري خاص خود را مي‌کنند.
وي با بيان اينکه در آمريکا مردم سياستمداران و مسئولاني را انتخاب نمي‌کنند افزود، حدود سه هزار نفر نخبه سياسي و اقتصادي و رسانه‌اي باهم رقابت و از طرف مردم انتخاب و با القا و اغوا افکار عمومي را در دست دارند.
دکتر متقي با تأکيد بر اهميّت اغناي اجتماعي و روشنگري رسانه‌ها افزود امروز عصر رسانه، فضاي مجازي و شبکه سازي است و اگر با آگاهي و شناخت اين ترفندها را نشناسيم همه ما در معرض تصويرسازي و القائات آنها قرار داريم
وي با اشاره به مبناي فکري جامعه صنعتي و تکنولوژي غرب گفت شهريار ماکياول که مبتني بر دروغ و نيرنگ و فريب است مبناي قدرت‌هاي جهاني است که بوسيله رسانه‌ها تئوري پردازي مي‌شود.
اين استاد دانشگاه با اشاره به ابزارهاي مختلف که غرب براي رساندن پيامش استفاده مي‌کند افزود: مراکز اطلاعاتی غرب بخشي از اهدافش را با رمان و کتاب و يا فيلم و سريال و فرهنگ دنبال و کنترل ذهن افکار عمومي را مي‌سازند.
دکتر متقي با تأکيد بر برند سازي رسانه‌ها درعصر ارتباطات افزود رسانه‌هاي رقيب در عرصه توليد ادبيات و گفتمان، متقاعدسازي و اغوا جامعه و نخبگان را در دستور کار خود دارند که قبل از استفاده از کالا رسانه‌ها و برندها به شما مي‌گويند چه چيزي خوب است و يا خوب نيست و مطلوب و مطالبات را تغيير، و ذهن مخاطب را جهت مي‌دهد.
وي تأکيد کرد در اين فضاي پر از اطلاعات اهميّت و نقش رسانه‌هاي داخلي و خودي براي اغناء اجتماع و جلوگيري از نفوذ بيگانگان مشخص مي‌شود.
دکتر مقدم‌فر ديگر سخنران نشست علمي نفوذ و ابعاد بين‌المللي آن بود که با تأکيد بر اهميّت نفوذ در پسا برجام گفت آمريکايي‌ها که در چند سال گذشته با ترفندهاي مختلف سخت و نرم نتوانستند به اهداف خود برسند همان اهداف قبل از برجام را با تاکتيک‌ها و روش ديگري پيگيري مي‌کنند.
وي با اهميّت تبيين و تحليل درست نفوذ در جامعه و آگاهي بخشي به افکار عمومي تأکيد کرد اول بايد جريان نفوذ و رخنه در جامعه فهم شود تا تاکتيک‌ها و تکنيک‌ها و روش‌هاي مورد استفاده دشمن معلوم شود تا گاهي از برخي از مسئولان حرف دشمنان شنيده نشود.
وي با بيان اينکه حوزه نفوذ دشمن مسئولان، مردم و نخبگان است افزود ديپلماسي عمومي بوسيله رسانه‌ها مردم را هدف قرار داده و مشاورها و تصميم‌سازي براي مسئولان زمينه‌سازي مي‌کنند تا تغيير دستگاه محاسباتي آنها را بسازند.
دکترمقدم‌فر حساسيت زدايي از آمريکا، موجه سازي خط سازش و تقويت جريان غرب‌گرا در داخل را ازجمله اهداف نفوذ و غرب دانست و افزود قداست زدايي از ارزش‌هاي جمهوري اسلامي و تغيير مفاهيم ارزشي ، و سياست منطقه‌اي ايران ازجمله راهبردهاي دشمنان براي استحاله نظام است که بعنوان الگو بين مسلمانان و مردم مستضعف جهان شناخته شده است.
وي تضعيف نهاد خانواده و ترويج  سبک زندگي غربي، گسترش فساد و اعتياد در جامعه ازجمله از آسيب‌هايي دانست که دشمنان روي آنها سرمايه گذاري مي‌کنند.


 

  1394/10/01
     
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.