صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: وجه تمایز صدا و سیما با رسانه های دنیا، اسلامی بودن آن است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: وجه تمایز صدا و سیما با رسانه های دنیا، اسلامی بودن آن است.


 به گزارش روابط عمومی اداره کل پژوهش های اسلامی صدا و سیما : قائم مقام مرکز پژوهش و سنجش افکار صدا و سیما به همراه مدیرکل پژوهش های اسلامی رسانه و مدیران آن با دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در قم دیدار و گفتگو کردند.

در ابتدای اين ديدار حجت الاسلام والمسلمین دکتر نهاوندی با اشاره به تاریخچه شکل گیری مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما به روند تکامل آن اشاره کردند و افزودند : از زمان تأسیس این مرکز کارهای مهمی در زمینه پژوهش های اسلامی در رسانه صورت گرفته است.

ایشان با توجه به خاستگاه اولیه این اداره کل و تاسیس آن به دستور دکتر لاریجانی پس از دیدار با مقام معظم رهبری اشاره و گفتند:به حمدالله این نهالی کاشته شده امروز به عنوان مهمترین قطب مطالعات بین رشته دین و رسانه کشور است.  که بخشی از ثمرات آن چاپ و انتشار بیش از 750عنوان کتاب، 780 شماره نشریه تخصصی، 150 هزار دقیقه مصاحبه با علماء، بانک کارشناسان واندیشمندان به تعداد4500 نفر، سایت فعال با 35 میلیون بازدید است.

در این دیدار دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن خوش آمد گویی گفتند: پژوهش‏ها و آثاری كه در اداره کل پژوش‏های اسلامی رسانه تولید شده باعث خوشحالی است. صدا و سیما به عنوان مجموعه ای که دارای جایگاه فکری است نیازمند پژوهش های بنیادی در این زمینه می‏باشد. علت تأسیس مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما در قم به این خاطر بود که شهر قم مرکز تولید فکر اسلامی است.. بنابراین برای امر مهم تولیدات رسانه ای، آشنایی بیشتر با مبانی فکری اسلامی ضروری است .

وی ادامه داد: چاپک سازی در سازمان صدا و سیما کار درستی است زیرا حجم منابع انسانی سازمان زیاد شده، اما بخش‏های فکری و پژوهشی باید روز به روز، بیشتر تقویت شوند و بخش‏هایی که در سازمان عهده دار تفکرات اسلامی هستند باید مورد حمایت جدی قرار گیرند.

دکتر لاریجانی در ادامه سخنان خود افزود: از آنجا که ساختار رسانه در گذشته از داشتن مراکز فکری و پژوهشی برخوردار نبود لذا مرکز پژوهش های اسلامی به آن ضمیمه شد که باید هر روز روند تکاملی و توسعه ای داشته باشد. بنابراین هرچه ارتباطات ساختاری بین تولید و پژوهش خصوصا پژوهش های اسلامی ایجاد کنیم، تولیدات اشراب بهتری از تفکرات اسلامی خواهند داشت، اما نباید جایگاه چنین بخش های پژوهشی تحت تأثیر چابک سازی قرار گیرند.اگر چه اصل کوچک سازی درست است .

وی افزود: اگر رسانه خصوصا رادیو و تلویزیون دارای عمق و جذابیت بویژه با رویکرد اسلامی باشند آن وقت خواهد درخشید و اگر تولیدات رسانه دارای عمق نباشد آن وقت تأثیر گذار نخواهد بود. لذا جایگاه و نقش شما بیش از گذشته مهم و اساسی است.

دکتر لاریجانی در ادامه گفت: بعضی از کارهایی که توسط صدا و سیما درباره اسلام شناسان تولید شد، تأثیر گذار بودند. به همین جهت مسأله عمق از جهت هنری و محتوا از یک سو و چسبندگی فکر اسلامی از سوی دیگر بسیار مهم است. اگر اشراب درستی از تفکرات دینی صورت گیرد خریدار زیادی خواهید داشت.

وی با تمجید از تولیداتی که در زمینه زندگی بزرگان دینی تهیه شده است افزودند: اگر امروزه در عرصه بین الملل بخواهیم خود را به عنوان کشوری با عقبه فکری و تمدنی معرفی کنیم باید تولیدات در این زمینه را بیشتر نماییم. وی با اشاره به زندگی بزرگانی همچون آیت الله آخوند خراسانی گفت: از آنجا که وی در دوره ای در حوزه سیاست تأثیر گذار بوده است.، بنابراین ساخت برنامه درباره آنها برای آشنایی جوانان ضروری است.  اگر جوانان بخواهند احساس کنند که در طول تاریخ امتداد داشته اند باید به سمت تولید این برنامه ها پیش رفت.

وی افزود: بخش دیگر کار شما این است که برخی از بزگانی را که در انقلاب نقش داشته اند با آنها مصاحبه شود و برنامه سازی صورت گیرد. شناساندن عقبه انقلاب بسیار مهم است. بنابراین باید در حوزه هنر اسلامی  تلاش صورت گیرد و آن را به مکتب تبدیل کرد زیرا هنوز به اندیشه پایدار تبدیل نشده است

همچنین دکتر لاریجانی گفت: صدا و سیما باید در بخش های دیگر مثل رمان کارهای خوبی انجام دهد . کار اگر چه ارزشمند و دشوار است باید با امید واری وارد این کار شود و به فکر مآموریت بزرگتر تولیدات با عمق بیشتر و بالاتر بود. در پایان ایشان گفتند امیداوریم با حضور شما این کار صورت گیرد.


  1394/10/02
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.