صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

ایران محبوب ترین کشور در بین لبنانی‌ها/ عربستان،‌ آمریکا و ترکیه منفورترین کشورها

ایران محبوب ترین کشور در بین لبنانی‌ها/ عربستان،‌ آمریکا و ترکیه منفورترین کشورها 
رئیس مرکز پژوهش و سنجش افکار صدا و سیما نتایج جدیدترین نظرسنجی این مرکز در لبنان را با موضوع میزان محبوبیت کشورهای منطقه و جهان در میان مردم این کشور تشریح کرد.
جعفر عبدالملکی رئیس مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سیما در گفت‌گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با اشاره به جدیدترین نظرسنجی این مرکز پیرامون بررسی نظر مردم کشور لبنان درباره میزان محبوبیت سایر کشورهای منطقه و جهان گفت: این نظرسنجی از تاریخ 6 الی 11 بهمن به صورت میدانی در شهرهای مختلف کشور لبنان اجرا شده است.

عبدالملکی با بیان اینکه در این نظرسنجی 1200 نفر از ساکنان بالای 18 سال شهرهای بیروت پایتخت لبنان، صور و بعلبک شرکت کرده اند، اظهار داشت: در هر کدام از این شهرها 400 نفر از ساکنان به تفکیک 50 درصد از زنان و 50 درصد از مردان درباره موضوع نظرسنجی مورد سوال قرار گرفته اند.

رئیس مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سیما ادامه داد: حدود 11.3 درصد از پاسخگویان در این نظرسنجی دارای تحصیلات ابتدایی، 34.4 راهنمایی، 24.3 درصد دبیرستانی و 27.4 درصد نیز دارای تحصیلات دانشگاهی بودند.

وی با اشاره به نتایج بدست آمده از این نظرسنجی گفت: مردم لبنان در این نظرسنجی نظر خود را به صورت چند جوابی درباره 14 کشور منطقه و جهان اظهار کرده اند و به همین دلیل میزان نتایج بدست آمده از 100 درصد بالاتر رفته است.

عبدالملکی تصریح کرد: بر اساس این نظرسنجی 88 درصد شرکت کنندگان لبنانی، نسبت به جمهوری اسلامی ایران نگرش مثبت و بسیار مثبت دارند.

وی اضافه کرد: بر این اساس، سوریه با 78.1 درصد، روسیه با 73.4 درصد و عراق با 65.2 درصد از جمله محبوب ترین کشورها در بین مردم لبنان پس از ایران بوده و شرکت کنندگان نسبت به آنها نگرش مثبت و بسیار مثبت دارند.

رئیس مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سیما افزود: در مقابل شرکت کنندگان لبنانی در این نظرسنجی، نسبت به عربستان سعودی با 88 درصد، آمریکا با 83.3 درصد، 81.4 درصد و قطر با 80.3 درصد، نگرشی منفی و بسیار منفی دارند.

وی با اشاره به آمار تفکیکی این نظرسنجی در سه شهر بیروت، صور و بعلبک، خاطرنشان کرد: نتایج تفکیکی نظرسنجی نشان می دهد که مردم شهر بیروت با 91.3 درصد نسبت به سایر شهرها دارای نگرش مثبت و بسیار مثبت به ایران هستند و شهر بعلبک با 86.7 و صور با 86.1 نیز از این نظر در رتبه های بعدی هستند.

  1394/11/21
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.