صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

ایران و جایگاه ممتاز منطقه‌ای

ایران و جایگاه ممتاز منطقه‌ای


 شواهد نشان‌دهنده جایگاه ایران به‌عنوان قدرتی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است. دشمنی آمریکا و تحرکات منطقه‌ای آنها برای محدود ساختن ظرفیت و توان ایران این مدعا را اثبات می‌کند.
تصویر ایران و جایگاه ممتاز منطقه‌ای

بی‌تردید بدون ملاحظه ایران، منطقه تعادل نخواهد داشت. یکی از شیوه‌های سنجش قدرت و به‌ویژه محبوبیت و نفوذ معنوی جمهوری اسلامی در منطقه، اجرای پژوهش‌های علمی در این زمینه است.

براین اساس، مرکز پژوهش و سنجش‌افکار صداوسیما به‌منظور سنجش میزان نفوذ جمهوری اسلامی ایران در ابعاد مختلف دیپلماسی عمومی، رسانه‌ای و... اقدام به اجرای نظرسنجی نموده است.

این نظرسنجی در تاریخ 11 بهمن 1394 به‌صورت میدانی و با نمونه 1200 نفری در کشور لبنان اجرا شد.

نتایج نشان می‌دهد 88 درصد پاسخگویان در مورد ایران نگرش «مثبت و بسیار مثبت» دارند. در مقابل 88 درصد درخصوص کشور عربستان و 83.3 درصد درباره کشور آمریکا نگرش «منفی و بسیار منفی» دارند.

بیشترین محبوبیت ایران در شهر بیروت (مناطق شیعه‌نشین) است؛ به‌طوری که 91.3 درصد پاسخگویان در این مناطق در مورد ایران نگرش «مثبت و بسیار مثبت» دارند.

براساس نتایج این نظرسنجی که مطابق استانداردهای بین‌المللی و به روش احتمالی‌ترین شیوه علمی‌ـ پژوهشی که همان اجرای میدانی است، انجام شده است، جمهوری اسلامی ایران در عرصه دپیلماسی عمومی در لبنان موفق بوده و این برد و نفوذ معلول عوامل مختلفی است.

1. رهبری و ولایت فقیه: به‌طور کلی پیشانی و شناسه نظام جمهوری اسلامی ایران، رهبری آن است که با تدبیر و درایت چهره بسیار خوبی از اقتدار و صلابت کشور نشان داده است؛ به‌گونه‌ای که جمهوری اسلامی بدون «رهبری» چندان شناخته شده نیست و این جایگاه به ملجاء مردم آزادی‌‌خواه منطقه تبدیل شده است.

2. نفوذ رسانه‌ای: توسعه و گسترش شبکه‌های مختلف تلویزیونی مانند العالم، الکوثر، سحر، پرس‌تی‌وی و... سلطه رسانه‌ای جبهه استکبار را تا حد زیادی خنثی کرده است. به‌ویژه ظهور شبکه‌های جدید بومی در این کشورها براساس تجربه رسانه‌ای جمهوری اسلامی ایران امیدبخش است.

3. دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ایران: در این زمینه نیز هر چند باید فعالیت‌های بیشتری صورت پذیرد اما نگرش مردم نشان می‌دهد، تصویر و پنداشت قابل قبولی از جمهوری اسلامی ایران وجود دارد و حضور دیپلماتیک ایران اعم از رسمی و عمومی موفقیت نسبی فراهم آورده است.سعی دشمن جلوگیری از نفوذ ایران در عرصه‌های بین‌المللی است و نتایج این پژوهش حاکی از توفیق نیافتن دشمن در دستیابی به اهداف خود است.

بی‌تردید محبوبیت و اقتدار بین‌‌المللی جمهوری اسلامی ایران علی‌رغم همه کارشکنی‌های دشمنان، در سایه رهبری داهیانه مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) و تلاش همه مسئولان و مردم حاصل شده است و این همدلی و همزبانی میان دولت و مردم زمینه‌ساز استحکام ساخت درونی نظام و موجب افزایش اقتدار بین‌المللی آن خواهد بود.

دکتر جعفر عبدالملکی - پژوهشگر فرهنگی  1394/11/24
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.