صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

گپ و گفت صمیمی با پروفسور مارزلف در مرکز پژوهش و سنجش افکار

گپ و گفت صمیمی با پروفسور مارزلف در مرکز پژوهش و سنجش افکار
پروفسور اولريش مارزلف، ايرانشناس برجسته آلماني و پژوهشگر داير‌ه‌المعارف قصه يکشنبه 16 اسفند در ديداري صميمي با جمعي از مديران مرکز پژوهش و سنجش افکار، برنامه­ سازان رسانه ملي و همکاران واحد فرهنگ مردم درباره ريشه­ يابي قصه ­هاي عاميانه ايراني گفتگو کرد.

پروفسور مارزلف، بيش از 30 سال است که درباره قصه‌هاي عاميانه فارسي پژوهش مي‌کند و از گنجينه اسناد فرهنگ مردم در تأليف آثارش بهره برده است. برخي از تأليفات وي عبارتند از: «طبقه‌بندي قصه‌هاي ايراني»، «بهلول‌نامه» و «آلبوم شاهنامه». زمينه اصلي کار پروفسور مارزلف فرهنگ و ادبيات مردم ايران در طول تاريخ است.

پروفسور مارزلف در اين ديدار که سيداحمد وکيليان، پژوهشگر فرهنگ عامه نيز حضور داشت ضمن توصيف چگونگي آشنايي با واحد فرهنگ مردم و مرحوم استاد انجوي شيرازي، پايه­ گذار فرهنگ مردم، گفت: در حوزه قصه آنچه که اهميت دارد دريافت معني قصه­ ها براي مردم است اما کمتر روي آن کار شده است. وي بر اهميت ضبط اسامي قصه ­گويان در کنار ضبط قصه­ ها تأکيد کرد و افزود مرحوم انجوي اولين کسي بود که به غير از متن به ضبط اطلاعات قصه ­گويان از جمله اسم و سن و شغل و تحصيلات توجه داشت. وي ضمن اشاره به کتاب «ديروز و امروز» که حاصل همکاري مشترک استاد وکيليان و شين­تاکه هارا، پژوهشگر ژاپني، است گفت: در اين اثر براي اولين بار عکس قصه­ گو منتشر شده است. وي افزود: قصه در سينه مردم از نسلي به نسل ديگر منتقل مي­شود و به جز حفظ متن بايد تلاش گردد اطلاعات خود مردم يعني شخصيت قصه­ گو ضبط گردد. پروفسور مارزلف گفت: شخصيت قصه­ گو نبايد تحت تأثير متن قصه قرار گيرد. وي همچنين بر اهميت مطالعات تطبيقي در مطالعات قصه و اهميت تبلور عناصر هويتي هر کشور در قصه­ هايش تأکيد کرد.
 پروفسور اولريش مارزلف، دکتري خود را در رشته شرق شناسي از دانشگاه کلن آلمان دريافت کرده است. آخرين اثر او که پژوهشي سترگ است، «دايره‌المعارف قصه» است که در 14 جلد و با نزديک به 4000 مدخل، در آکادمي علوم دانشگاه گوتينگن آلمان منتشر شده است. وي درباره اين اثر گفت: اين دائره­المعارف حاصل کار گروهي چهار نفره به مدت چهل است و براي استخراج هر مدخل تلاش شده است از اساتيد حوزه قصه هر کشور کمک گرفته شود.

  1394/12/17
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.