صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

رضایت مخاطبان از ویژه برنامه های نوروزی تلویزیون

رضایت مخاطبان از ویژه برنامه های نوروزی تلویزیون
نتايج نظرسنجي مرکز پژوهش و سنجش افکار صداوسيما از برخي ويژه برنامه هاي نوروزي سيما نشان مي دهد مخاطبان از اين ويژه برنامه‌ها رضايت داشتند.

به گزارش روابط عمومي صداوسيما، رسانه ملي همانند سال‌هاي گذشته، نوروزي پربار را پشت سر گذاشت، نوروزي كه برخلاف گمانه‌زني‌هاي برخي منتقدان كه مدعي بودند، دست رسانه در پُركردن اوقات فراغت مخاطبان در نوروز 95 خالي است، اما با آغاز تعطيلات و شروع برنامه‌هاي نوروزي صداوسيما به‌زعم بسياري از كساني كه مخاطب برنامه‌ها بودند، دست پُر رسانه را در توليد و پخش محتواهايي مناسب روزهاي عيد نشان مي‌داد. سنت هرساله رسانه ملي در ايام اعياد توجه به نقش تفريحي، آموزشي، علمي و پُركردن اوقات فراغت مخاطبان و رقم‌زدن لحظاتي شاد و معنوي است و امسال نيز ارزيابي‌ها نشان مي‌دهد كه رسانه در توجه به اين نقش‌ها تا حدود زيادي موفق بوده و توانسته است توجه و رضايت مخاطبان را جلب نمايد.

 

بر اساس اين گزارش، از ابتداي فروردين 95 مركز پژوهش و سنجش افكار صداوسيما با برنامه‌ريزي و بسيج پرسش‌گران خود در تهران و مراكز استاني اقدام به نظرسنجي از مردم درباره برخي از برنامه‌هاي سيما كرد كه نتايج اين نظرسنجي بر مبناي نظرات پاسخگويان در هفته اول نوروز 1395 به شرح زير اعلام مي‌شود:

 

* اين نظرسنجي در تاريخ يكشنبه هشتم فروردين با نمونه آماري 4626 نفر از افراد 12 سال و بالاتر ساكن شهر تهران و 32 شهر داراي مركز صداوسيما اجرا شده است.

 

* از ميان 59 برنامه بررسي شده در هفته اول نوروز، ميزان بيننده برنامه «خندوانه»، با حدود 62 درصد بيننده بيشتر از ساير برنامه‌ها بوده است و برنامه‌هاي شب كوك و دورهمي نيز با حدود 40 درصد در رتبه‌هاي دوم و سوم قرار گرفته‌اند.

 

* در ميان 7 برنامه بررسي شده از شبكه يك سيما؛

 

1- مسابقه «دست‌پخت» از پربيننده‌ترين برنامه‌هاي شبكه يك سيما به شمار آمده است. نزديك به 80 درصد افرادي كه اين برنامه را تماشا كرده‌اند، رضايت خود را از برنامه اعلام كرده‌اند.

 

2- ويژه برنامه زنده تحويل سال اين شبكه با نام"يك يك" كه از 125 آيتم مختلف تشكيل شده بود و در حدود 10 و نيم ساعت به طول كشيد، با اقبال خوب مخاطب همراه شد و 78 درصد كساني كه بيننده اين برنامه بوده‌اند، در حد زياد و خيلي زياد از تماشاي اين برنامه ابراز رضايت كرده‌اند. اين برنامه از 36 ميهمان در زمينه هاي مختلف دعوت كرد تا به جذابيت هاي خود بيافزايد.

 

3- در اين نظرسنجي افرادي كه بيننده سريال "بيمار استاندارد" از شبكه يك بوده‌اند 68 درصد آن‌ها رضايتمندي خود را از سريال و داستان آن اعلام كردند.

 

4- ديگر برنامه‌هاي نوروزي شبكه يك مانند "هفت سين بچين" با نزديك به 77 درصد رضايت، برنامه "خاطره " با 76 درصد رضايتمندي ، "استوديو بهاران" با نزديك به 71 درصد ميزان رضايت و "نشان مهرباني "با 77 درصد رضايتمندي، جزو برنامه‌هاي پربيننده شبكه يك در نوروز 95 بوده اند .

 

* در ميان 10 برنامه بررسي شده از شبكه دو سيما در هفته اول نوروز؛

 

1- سريال زعفراني " با حدود 38 درصد بيننده و 78 درصد رضايت در حد زياد و خيلي زياد، پر بيننده‌ترين برنامه اين شبكه بود .

 

2- پس از سريال زعفراني، "عيدانه عموپورنگ" دومين برنامه پرمخاطب شبكه دو به شمار آمد كه نزديك به 78 درصد رضايت مخاطب را در حد زياد و خيلي زياد به خود اختصاص داده است.

 

3- "مسابقه محله " ديگر برنامه شبكه دو نزديك به 80 درصد رضايت در حد زياد و خيلي زياد را ثبت كرده است  ."مسابقه ثانيه ها" هم در نوروز با ويژه برنامه اي كه طراحي كرده بود بيش از 80 درصد رضايت مخاطب را در حد زياد و خيلي زياد داشته است .

 

4- ويژه برنامه تحويل سال شبكه دو با نام"واينك فردا" كه نزديك به 12 ساعت ادامه داشت و از 116 آيتم شامل گفت و گو با ميهمانان ، موسيقي ، ارتباط زنده و گزارش تشكيل شده بود نيز با كسب 75 درصد رضايتمندي پاسخگويان در حد زياد و خيلي زياد از جمله برنامه هاي موفق شبكه دو بود.

 

5- ديگر برنامه هاي شبكه دو سيما شامل "شهر به شهر " با 75 درصد رضايتمندي ،"سفري ديگر" با 76 درصد رضايتمندي ، "تاريخ از اين ور"با 71 درصد ميزان رضايتمندي و " جيب جيب " با 66 درصد رضايتمندي از برنامه‌هايي بودند كه موفق شدند نظر پاسخگويان را جلب كنند.

 

* كارشناسان مركز تحقيقات و سنجش افكار در بررسي برنامه‌هاي شبكه سه در هفته اول نوروز، روي 8 برنامه تمركز كردند و از اين ميان؛

 

1- برنامه "سه ستاره" را كه ويژه تحويل سال بود با حدود 40 درصد بيننده و بيش از 90 درصد رضايت (زياد و خيلي زياد) پر بيننده‌ترين برنامه شبكه سه گزارش كردند .

 

اين برنامه با 148 آيتم بيشترين ميزان آيتم و تنوع را به خود اختصاص داد.

 

2- پس از اين برنامه، سريال "قرعه" مورد توجه قرار گرفته است و نظرات پاسخگويان نشان مي‌دهد، اين سريال موفق شده است.

 

 بيش از 80 درصد رضايت آنان را در حد زياد و خيلي زياد كسب كند .

 

3- برنامه "سمت خدا " كه در نوروز با حال و هواي اين ايام تهيه شده بود نيز با حدود 30 درصد بيننده ، رضايتمندي نزديك به نود درصدي مخاطبانش را در حد زياد و خيلي زياد به همراه داشته است .

 

4- ديگر برنامه شبكه سه كه جنبه سرگرم كننده نيز داشت "سه شو" بود كه در اين پژوهش مورد توجه بوده است. اين برنامه نيز با نزديك به 30 درصد بيننده بيش از 80 درصد رضايت آنان را در حد زياد و خيلي زياد كسب كرده است.

 

5- ديگر برنامه‌هاي نوروزي شبكه سه شامل آقاي گزارشگر با 76 درصد رضايتمندي ، "نوروز خانوادگي" با نزديك به 80 درصد رضايتمندي ، "ميهمان ما باشيد" با 78 درصد رضايتمندي ، و "اقليم" با 75 درصد رضايتمندي مخاطب در حد زياد و خيلي زياد به ثبت رسيده اند .

 

* در ميان برنامه‌هاي بررسي شده از شبكه چهار در هفته اول نوروز ، برنامه‌هاي "صدبرگ" ، "معرفت" ، "فانوس"، "دلشدگان"(ويژه تحويل سال ) و " سيم و زر" جزو پربيننده‌ترين برنامه‌ها و با درصد رضايت بالاي مخاطبانش همراه بوده اند .

 

* برنامه‌هاي شبكه 5 سيما نيز در بررسي هاي اين مركز قرار گرفتند؛

 

1- "آقاي آتش نشان" از برنامه‌هاي پربيننده شبكه پنج سيما بوده است كه بالاي 78 درصد رضايت‌مندي پاسخ‌گويان را در حد زياد و خيلي زياد به دست آورده است. اين برنامه با استفاده از آيتم‌هايي مهيج و خلاقيت در طراحي مسابقه، مخاطبان زيادي را با خود همراه كرد.

 

2- ويژه برنامه تحويل سال شبكه پنج سيما با نام"سالي نو " نيز جزو پر بيننده ترين برنامه‌هاي اين شبكه بود و موفق شد 71 درصد رضايت مخاطبان خود را در حد زياد و خيلي زياد كسب كند .

 

3- برنامه‌هاي "پنج دري " با بيش از 65 درصد رضايت مخاطب در حد زياد و خيلي زياد، " روز آمد " با 67 درصد ميزان رضايت و قاب سفيد با 73 درصد رضايتمندي مخاطب جزو برنامه‌هاي موفق شبكه 5 بوده اند .

 

* شبكه نسيم كه امسال با چند برنامه پر بيننده جزو پر طرفدارترين شبكه‌هاي سيما بود يكي ديگر از اهداف نظرسنجي كارشناسان مركز پژوهش و سنجش افكار بود؛

 

1- بررسي برنامه هاي اين شبكه در هفته اول نشان داد "خندوانه" با نزديك به 62 درصد بيننده و 92 درصد رضايت مخاطب در حد زياد و خيلي زياد يكي از موفق ترين برنامه ها به شمار آمده است .

 

2- "شب كوك" ديگر برنامه شبكه نسيم با بيش از 39 درصد بيننده موفق شد بالاتر از 90 درصد رضايت مخاطبان را در حد زياد و خيلي زياد كسب كند و پس از آن "دورهمي " با حدود 39 درصد بيننده توانست بيش از 89 درصد رضايت مخاطبان را در حد زياد و خيلي زياد به خود جلب كند .

 

3- "شكر آباد" با 86 درصد رضايتمندي مخاطب، مسابقه "هوش برتر" با 84 درصد رضايتمندي مخاطب و "ويتامين خ" با 82 درصد رضايت مخاطب در حد زياد و خيلي زياد ديگر برنامه هاي شبكه نسيم بودند كه در نوروز 95 خوب ديده شدند.

 

* در ميان 3 برنامه بررسي شده از شبكه آموزش در هفته اول نوروز؛

 

1- برنامه "قند پهلو" با حدود 20 درصد بيننده و 84درصد رضايت (زياد و خيلي زياد) پر بيننده ترين برنامه شبكه آموزش به شمار آمده است .

 

2- "مشاعره دانشجويي"در اين شبكه با 80 درصد رضايتمندي مخاطب در حد زياد و خيلي زياد دومين برنامه مورد توجه مردم بوده و ويژه برنامه تحويل سال با نام "اينك بهار" نيز در اين شبكه جزو پر بيننده ترين برنامه هاي آن به شمار مي‌آيد.

 

* از شبكه قرآن سيما 5 برنامه هدف نظرسنجي مركز تحقيقات قرار گرفت كه "مسابقه ستاره" موفق شد با 84 درصد رضايتمندي مخاطبانش در حد زياد و خيلي زياد، جزو موفق ترين برنامه هاي اين شبكه خود را نشان دهد.

 

برنامه‌هاي "آرامش بهاري " ، "چشم روشني"، "هواي عيد ويژه تحويل سال" و "آن سوي سراب" ديگر برنامه هاي شبكه قرآن بودند كه در نوروز 95 توانستند نظر مخاطبان خود را جلب كنند.

 

* در شبكه افق، مسابقه "فرمانده " با 81 درصد ميزان رضايتمندي در حد زياد و خيلي زياد و سريال "مردان سايه " با بيش از 82 درصد رضايتمندي در حد زياد و خيلي زياد موفق ترين برنامه هاي اين شبكه بودند.

 

* از شبكه ورزش سيما نيز 4 برنامه در هفته اول نوروز بررسي شد؛

 

1- "مسابقه زنده ورزشي " بيش از همه نظر مردم را جلب كرد. اين برنامه با درصد رضايتمندي بالاي 91 درصد در حد زياد و خيلي زياد در نظرسنجي مركزتحقيقات و سنجش افكار صدا و سيما به ثبت رسيده است .

 

2- "نوروز فوتبالي" ديگر برنامه شبكه ورزش بود كه با 89 درصد ابراز رضايت، جزو برنامه‌هاي پربيننده اين شبكه به شمار آمده و "كشتي ايراني" و تاريخچه المپيك" نيز جزو برنامه‌هاي پر بيننده اين شبكه ثبت شدند .

 

* و در نهايت برنامه "مادر ،كودك ، تندرستي" در شبكه سلامت سيما با بيش از 92 درصد رضايت در حد زياد و خيلي زياد و برنامه "ضربان" با نزديك به 90 درصد رضايت و "حال خوب " با نزديك به 87 درصد رضايت از پربيننده‌ترين برنامه‌هاي شبكه سلامت در هفته اول تعطيلات نوروزي بودند.

 


  1395/01/15
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.