صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

نسخه اي براي مقابله با تحريم-- روزنامه جام جم 95/01/14 به قلم دكتر جعفر عبدالملكي

نسخه اي براي مقابله با تحريم-- روزنامه جام جم 95/01/14 به قلم دكتر جعفر عبدالملكي


 
اقتصاد مقاومتي در معناي ايجابي، الگوي علمي متناسب با نيازهاي کشور و روشي براي مقابله با تحريم ها و استحکام بنيه دروني نظام است و در معناي سلبي، جلوگيري از هدررفت منابع و پيشگيري از اتلاف توان و استعدادهاي کشور است. اين مفهوم به معناي تشخيص حوزه هاي فشار و تلاش براي بي اثر کردن آنها و از طرفي افزايش قدرت دروني و تبديل تهديدها به فرصت است.
    اقتصاد مقاومتي رويکردي کاملافعالانه و پيش رونده است و به هيچ وجه منفعلانه و درونگرا نيست بلکه درون زا و برونگراست. به بيان ديگر، اقتصاد مقاومتي ضمن تکيه بر توان و ظرفيت هاي بومي، با اقتصاد جهاني ارتباط محکم برقرار مي کند و به هيچ وجه منزوي و رياضت زده نيست، بلکه درصدد پايدار کردن اقتدار معطوف به آينده نظام است و در تقابل با اقتصاد وابسته و مصرف کننده قرار مي گيرد.
    اين اصل مهم که همواره مورد تاکيد رهبر معظم انقلاب بوده و امسال به عنوان شعار سال مطرح شده است، نياز حياتي و جدي کشور است و توسعه پايدار کشور در گرو تحقق اين امر است؛ موضوعي که همه مسئولان و نخبگان نسبت به اهميت آن اتفاق نظر دارند.
    مطابق نظرسنجي به عمل آمده در شهر تهران، از نظر مردم (9/38درصد)، «تحريم ايران از سوي کشورهاي ديگر» مهم ترين دليل نياز به اقتصاد مقاومتي است.
    91 درصد پاسخگويان گفته اند اگر تلاش کنيم، مي توانيم به وضعيت رفاهي و اقتصادي کشورهاي پيشرفته دنيا دست بيابيم. حدود 53درصد دولت را موثرترين نهاد براي اجراي اقتصاد مقاومتي مي دانند و مبارزه جدي قوه قضاييه با مفاسد اقتصادي و رانت خواري (4/89درصد) را مهم ترين عامل موثر در بهتر شدن وضعيت اقتصادي جامعه تلقي مي کنند.
    اين آمارها نشان مي دهد که مردم با اهميت و ضرورت و تاثيرگذاري اقتصاد مقاومتي در زندگي اجتماعي خود آشنايي نسبي دارند و هم اکنون زمان «اقدام و عمل» فرارسيده است؛ امري که رهبري بر آن تاکيد فراوان دارند.
    رهبر معظم انقلاب براي تحقق اين اصل مهم که نجات دهنده کشور در بحران هاي آينده و زمينه ساز اقتدار و استقلال کشور در سطح ملي و بين المللي خواهد بود، به اقدامات عملي اشاره مي کنند؛ از جمله، شناسايي و تمرکز بر فعاليت ها و زنجيره هاي اقتصادي مزيت دار کشور، زنده کردن توليد داخلي، پرهيز از واردات تضعيف کننده توليد داخلي، پرهيز از اتلاف منابع مالي، دانش بنيان شدن بخش هاي اقتصادي که قبلادر آنها سرمايه گذاري شده به شرط انتقال فناوري در معاملات خارجي، مبارزه با فساد به ويژه رانت خواري و قاچاق در کشور، ارتقاي بهره وري انرژي و نگاه ويژه به صنايع کوچک و متوسط.
    بدون شک، دستيابي به اين اهداف مهم، با همدلي و همزباني دولت و مردم امکان پذير خواهد بود و همه مراکز علمي و دانشگاهي و رسانه اي و نخبگان، مسئولان، صاحبان سرمايه و نيروي کار و عموم مردم بايد براي تحقق آن تلاش کنند.

  1395/01/16
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.