صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

شبکه‌های العالم و الکوثر پیشتاز دیپلماسی عمومی

شبکه‌های العالم و الکوثر پیشتاز دیپلماسی عمومی


شبکه های العالم و الکوثر با پیشتازی بر دیگر شبکه های ماهواره ای عرب زبان دریک نظرسنجی در  لبنان، در افکار عمومی مردم این کشور بسیار معتبر و محبوب هستند .

به گزارش روابط عمومي رسانه ملي، علل موفقيت هاي شبكه هاي العالم و الكوثر در لبنان در نشست مشترك مركز پژوهش و سنجش افكار سازمان با مديران شبكه هاي برون مرزي بررسي شد.

بر اساس نظرسنجي مركز پژوهش و سنجش افكار صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران ، شبكه هاي العالم و الكوثر معاونت برون مرزي با جذب بيش از 31 درصد از بينندگان، مقام نخست را در ميان رسانه هاي عرب زبان غير لبناني كسب كردند.

اساس اين گزارش، شبكه هاي خبري ماهواره اي الجزيره، العربيه، روسيه اليوم و بي بي سي عربي در جايگاه‌هاي پس از العالم قرار دارند و 88 و 9 دهم درصد از بينندگان از بخش هاي خبري العالم رضايت دارند. همچنين بر اساس نتايج اين نظر سنجي، شبكه الكوثر در ميان شبكه هاي معارفي، نخستين شبكه ديني پرمخاطب در لبنان معرفي شده است. رئيس مركز پژوهش و سنجش افكار در جلسه هم انديشي مديران اين مركز و معاونت برون مرزي گفت: اين نظرسنجي دراواخر سال گذشته در شهرهاي بيروت، بعلبك و صور لبنان و بر اساس نمونه آماري 1200 نفر از افراد 18 سال و بالاتر از آن صورت گرفته است.

دكتر عبدالملكي افزود: اين نظرسنجي نشان مي دهد رسانه هاي برون مرزي با وجود موانع متعدد ايجاد شده به دست نظام سلطه و مشكلات و محدوديت هاي فني و بودجه اي ، عملكرد خوبي داشته‌اند به نحوي كه اين امر موجب شده است 88 درصد از مخاطبان لبناني نظر مساعدي درباره جمهوري اسلامي ايران داشته باشند و ايران را محبوب ترين كشور بدانند. اين آمار نشان مي دهد رسانه هاي معاونت برون مرزي در حوزه توليد پيام در كشور لبنان موفق بوده اند.

در ادامه اين جلسه، سيد احمد سادات مدير شبكه العالم گفت: شبكه العالم در پوشش اخبار و تحولات منطقه خصوصاً انقلاب بحرين، يمن، سوريه، و عراق پوشش خبري مناسبي داشته است و بررسي ها نشان مي دهد كه العالم اولين شبكه خبري در بحرين، يمن، و كويت از نظر تعداد مخاطبان است. سادات با اشاره به حضور العالم در بستر وب و شبكه هاي اجتماعي افزود: تعداد بازديدكنندگان روزانه فيسبوك العالم حدود ده ميليون نفر است كه اين رقم در مقاطعي به بيست ميليون نفر نيز رسيده است.

به گفته وي فضاي اجتماعي ايجاد شده نظير فيسبوك ، تلگرام و ... بستر مناسبي براي نظرسنجي در كشورهايي را فراهم كرده است كه امكان تحقيق ميداني در آنها وجود ندارد و مركز پژوهش و سنجش افكار مي تواند با همكاري شبكه العالم از اين ظرفيت استفاده كند .

سيد عباس انجام، مدير شبكه الكوثر، نيز اصلي ترين نقطه قوت اين شبكه را در مقايسه با ديگر شبكه‌هاي ماهواره اي عرب زبان، برنامه هاي ديني آن و استفاده از كارشناسان خبره دانست و گفت بر اساس نتايج نظرسنجي در ميان موضوعات مختلف پخش شده از شبكه الكوثر،  و 58 و 7 دهم درصد از بينندگان، برنامه‌هاي ديني را بيش از ساير برنامه ها تماشا كرده اند.

وي همچنين افزود : شبكه الكوثر تلاش مي كند در برنامه سازي هاي خود از زبان معيار و كارشناسان مختلف و متبحر استفاده كند و همين عوامل موجب جلب نظر و رضايت مخاطبان اين شبكه شده است.

سيد عباس انجام با اشاره به اينكه صفحه فيسبوكي الكوثر روزانه يك و نيم ميليون نفر بازديد كننده بويژه از عراق، مصر، مراكش، لبنان، و سوريه دارد، افزود: جبهه رسانه اي وابسته به نظام سلطه، با اقدامات غير حقوقي و ناعادلانه نظير ممانعت از پخش الكوثر از نايل ست مي كوشد مانع انتقال پيام اين شبكه به مخاطبان شود.

محمدرضا حاتمي، مدير شبكه آي فيلم، هم در اين جلسه از نظرسنجي مركز پژوهش و سنجش افكار قدرداني كرد و افزود: بر اساس گزارش رسمي شركت ماهواره اي يوتل ست ، شبكه آي فيلم جزو شبكه هاي برجسته در تبليغ مناسب سبك زندگي است و در كنار افزايش مخاطبان آي فيلم فارسي، تلاش مي كنيم با رفع محدوديت هاي بودجه اي و فني، جايگاه آي فيلم عربي و انگليسي را نيز تقويت كنيم.

مدير آي فيلم استقبال مردم كشورهاي افغانستان و تاجيكستان از فيلم ها و سريال هاي ايراني شبكه آي فيلم را مايه خرسندي دانست و گفت : قرار گرفتن آي فيلم بر روي شبكه هاي كابلي و ماهواره هايي با پوشش جغرافيايي مورد نظر، باعث افزايش مخاطبان اين شبكه در كشورهاي عرب زبان و انگليسي زبان خواهد شد.

  1395/01/31
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.