صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

نشست «الگوهاي هنجاري محتواي رسانه‌اي» برگزار شد

نشست «الگوهاي هنجاري محتواي رسانه‌اي» برگزار شد


شناخت هنجارها، قدرت پيش‌بيني رسانه‌اي و رفتاري متناسب را افزايش مي‌دهد.
به گزارش روابط عمومي مرکز پژوهش و سنجش افکار، در نشست علمي‌ـ پژوهشي که صبح امروز شنبه هجدهم ارديبهشت در اين مرکز با عنوان «الگوهاي هنجاري محتواي رسانه‌اي» برگزار شد، دکتر حسن خجسته با بيان مطلب فوق افزود:
هنجار، قاعده رفتار است که مثل ايدئولوژي‌ها عامل عمل مي‌شود. وي ضمن آنکه به انواع الگوهاي رسانه‌اي از قبيل الگوي سياسي، اجتماعي، اقتصادي، الگوي محتواي زمان، الگوي محتواي مکان، الگوي وظيفه‌محور، الگوي فرم و قالب، الگوي مخاطب‌محور و الگوي تلفيقي اشاره کرد، افزود: هم تکثر عمودي و هم افقي در سپهر رسانه‌‌اي امروز جامعه واقع شده است. وي با اشاره به سپهر رسانه‌اي در جوامع بشري گفت: تلويزيون، راديو، روزنامه، شبکه‌هاي اجتماعي، موبايل و ... داراي هنجارهاي خاصي هستند که عوامل رسانه‌اي داخلي را ملزم مي‌سازد با دانش و هوشياري، اطلاعات جامعه را افزايش دهند.
اين استاد دانشگاه با بيان اينکه هر الگويي، ايدئولوژي مخصوص به خود را دارد که جامعه آن را مي‌پذيرد، افزود: رسانه‌ها بايد با تخصصي کردن و نيروي انساني ماهر و توانمند به سمت گروه پيشرو و جهت‌دهنده پيش بروند تا تأثيرات و رسالت خود را به خوبي انجام دهند.
دکتر خجسته محتواي‌ رسانه‌ها را شامل امور جاري، وقايع و حوادث و امور برنامه‌ريزي شده دانست و افزود: رسانه بايد از لايه‌هاي عمومي و سطحي به خبرها و حوادث و لايه‌هاي پشت صحنه‌ها وارد شود و با برخوردهاي حرفه‌اي، علل و عوامل را بررسي کند و فقط انعکاس دهنده امور عادي نباشد.
وي با بيان اينکه با رعايت قوانين و هنجارهاي رسانه، محتواي رسانه‌ها مشخص و تصميم‌گيري‌ها روشن‌تر مي‌شود، گفت: ما بايد با سياست و برنامه‌ريزي مشخص‌ کنيم که از چه الگو و هنجاري متابعت مي‌کنيم و سياست‌هاي اجرايي و اخلاقي ما کدام‌ها هستند تا به دور از اعمال سليقه‌ها، امکان خطا کم شود.
اين استاد دانشگاه با رد مقايسه خبر رسانه ملي با خبرهاي بي‌بي‌سي گفت: شبکه بي‌بي‌سي بدون قيد و بند و رعايت موازين و هنجارهاي اجتماعي ايران به هر وسيله و از هر طريقي دروغ و راست خبر را پخش مي‌کند که چنين محتوا و فرمي از ديد هنجارها و جامعه ما مورد قبول نيست و خبر رسانه ملي نمي‌تواند بدون ملاحظات اخلاقي و کرامت انساني هر خبري را پخش کند.
دکتر خجسته با بيان اينکه رسانه‌ها بايد با تعريف بلوک‌هاي جديد و مخاطب‌شناسي، توليدات جديد و به‌روزي داشته باشند، افزود:‌ امروز در فضاي جامعه انواع اطلاعات در حال پخش است که نياز به آسيب‌شناسي دارد. ضمن آنکه کسب اطلاعات دقيق و علمي در خصوص مخاطب ضروري و لازمه يک رسانه موفق است.


  1395/02/18
     
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.