صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

تأکيد بر نقش صداوسيما در تقويت فرهنگ مقاومت و تحقق اقتصاد مقاومتي

تأکيد بر نقش صداوسيما در تقويت فرهنگ مقاومت و تحقق اقتصاد مقاومتي 
 
 در دومين نشست تخصصي اقتصاد مقاومتي مرکز پژوهش و سنجش افکار صداوسيما مطرح شد:
تأکيد بر نقش صداوسيما در تقويت فرهنگ مقاومت و تحقق اقتصاد مقاومتي
به گزارش روابط عمومي مرکز پژوهش و سنجش افکار صداوسيما، دومين نشست تخصصي ميز مطالعاتي اقتصاد مقاومتي مرکز، صبح امروز با سخنراني حجت‌الاسلام والمسلمين غلامرضا مصباحي مقدم، عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام، در سالن جلسات مرکز برگزار شد.
دکتر مصباحي مقدم در اين نشست که با حضور جمعي از مديران، پژوهشگران و برنامه‌سازان صداوسيما همراه بود، جهش اقتصادي کشور را در گروه سرمايه‌گذاري و جلوگيري از اتلاف سرمايه‌ها دانست و با بيان اينکه سبک زندگي ائمه تلاش، کار، سرمايه‌گذاري و در عين حال مصرف کم بوده است، افزود: مهم‌ترين کار رسانه، فرهنگ‌سازي در زمينه درست مصرف کردن در همه جنبه‌هاست.
وي با اشاره به منابع غني ايران در حوزه‌هاي مختلف تأکيد کرد، صداوسيما مي‌بايست براي تحقق اقتصاد مقاومتي، در برنامه‌هاي خود فرهنگ مقاومت، مصرف صحيح و پرهيز از اسراف و نيز کار و تلاش جمعي را تقويت کند.
دکتر مصباحي مقدم با اشاره به سرمايه‌هاي فراوان در جامعه گفت: با توجه به سرمايه‌هاي مادي و انساني غني در کشور، پول نبايد راکد، بماند؛ بلکه بايد صرف سرمايه‌گذاري مولد شود.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام، عمران و آبادي زمين را مورد تأييد اسلام و ائمه دانست و افزود: ظرفيت‌ها و معادن بسياري در کشور ايران وجود دارد که بايد با تلاش و کوشش و برنامه‌ريزي و ارزش افزوده، تبديل به سرمايه‌گذاري در جامعه شود.
دکتر مصباحي مقدم سبک زندگي مؤمنانه همراه با فرهنگ صبر و مقاومت را دو عامل موفقيت در جامعه عنوان کرد و افزود: با خلاقيت و پشتکار مي‌توان ظرفيت‌هاي موجود در کشور را شکوفا کرد و رشد همه‌جانبه را که مورد تأکيد قرآن است، موجب شد.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام، کار گروهي و جمعي را مورد تأکيد قرآن دانست که مغفول مانده است و تأکيد کرد، کار جمعي علمي به مشارکت عمومي مي‌انجامد و در نهايت تبديل به محصول و توليدات فاخر در جامعه مي‌شود.
استاد دانشگاه امام صادق (ع) با انتقاد از خام‌فروشي و واردات مواد نفتي از قبيل بنزين گفت: سال‌هاي گذشته هفت ‌ميليارد دلار هزينه واردات بنزين در کشوري بود که بالاترين منابع نفتي و گازي را در جهان داشت و اين نشان از کم‌توجهي به سرمايه‌گذاري دارد.
آقاي مصباحي مقدم با اشاره به تفاوت عمران و آباداني مورد نظر اسلام و توسعه غربي افزود: آباداني و عمران مورد نظر اسلام و قرآن به همه جهات معنوي، عاطفي و فرهنگي انسان توجه دارد، در حالي که توسعه غربي فقط جنبه‌ مادي را در نظر مي‌گيرد.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينکه خداوند حساب‌شده روزي مي‌دهد، تأکيد کرد، تجربه انقلاب اسلامي نشان داد که در صورتي که از ظرفيت‌ نهفته جوانان انقلابي در پيشبرد کارها استفاده شود، مي‌توان با کارهاي بزرگ در مقابل خواست قدرت‌هاي استکباري مقاومت کرد.
وي در پاسخ به اين سؤال که رسانه ملي براي تأمين بودجه مورد نياز جهت انجام وظايف خطير خود بويژه تحقق اقتصاد مقاومتي تا چه ميزان مجاز به تبليغ کالاهاي مصرفي مي‌باشد با بيان اينکه رسانه‌ ملي با ترويج فرهنگ صحيح مصرف مي‌تواند نقش مثبتي در تحقق اقتصاد مقاومتي و سبک زندگي اسلامي‌ـ ايراني ايفا کند، تأکيد کرد تأمين بودجه از طريق تبليغات روش مناسبي براي اصلاح الگوي مصرف نيست و در اين زمينه بايد با تقويت بودجه دولتي رسانه ملي را در تحقق وظايفش ياري کرد.
دکتر مصباحي مقدم با بيان اينکه همه سازما‌ن‌ها و نهادها بايد در کاهش مصرف و تقويت توليد تلاش کنند، گفت: بايد با خدمات خوب و تسهيلات پايين، هزينه توليد در کشور پايين بيايد تا مردم به کالاهاي داخلي اقبال و توجه کنند.
وي با انتقاد از نظام بانکي در کشور گفت: اصلاح نظام بانکي براي اقتصاد مقاومتي امري ضروري است؛ چرا که با اين وضعيت بانک‌ها به جاي سرمايه‌گذاري و کمک به توليد، دلالي مي‌کنند و نمي‌توان توقع رشد اقتصادي داشت.
جلسه با پرسش و پاسخ حاضران به پايان رسيد

 
  1395/03/30
     
     
     
     
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.