صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

دشمنان کشور براي از بين بردن سرمايه اجتماعي در ايران سرمايه‌گذاري فراواني کرده‌اند.

دشمنان کشور براي از بين بردن سرمايه اجتماعي در ايران سرمايه‌گذاري فراواني کرده‌اند. 
 
در جلسه هم‌انديشي رسانه و آسيب‌هاي اجتماعي که صبح روز دوشنبه پانزدهم شهريورماه در مرکز پژوهش و سنجش افکار صداوسيما برگزار شد، معاون سيماي رسانه ملي با بيان اين مطلب افزود: اعتماد به حاکميت، رضايتمندي و مشارکت در امور جاري کشور که بعد از انقلاب همواره بسيار بالا بوده است، مورد هجمه همه‌جانبه است و دشمنان با ترفندهاي مختلف درصدد ضربه زدن به آن هستند.
دکتر ميرباقري با بيان اينکه امروز کشور ما مزيت‌ها و فرصت‌هاي فراواني را در اختيار دارد که بايد با شناخت وضع موجود و ناظر به مشکلات و آسيب‌ها، براي آنها برنامه‌ريزي و برنامه‌سازي کنيم، افزود: دشمنانِ پيشرفت اين مملکت مي‌خواهند ما نسبت به مسائل کشور بي‌تفاوت باشيم تا راه علاجي پيدا نکنيم و به عنوان کشوري انقلابي عقب‌مانده بمانيم.
معاون سيماي رسانه ملي با بيان اينکه رسانه ملي اراده جدي دارد که مطالبات جامعه را در مسائل اجتماعي و فرهنگي پيگيري کند، افزود: سرمايه اجتماعي جوهر و موتور محرک سرمايه‌هاي انساني و اقتصادي و پيشرفت جامعه است، افزود: در نظام برنامه‌ريزي کشور بايد به امر فرهنگ و امر اجتماعي توجه جدي‌تري بشود؛ چراکه غفلت از اين امور، آسيب‌هاي فراواني به کشور وارد مي‌‌کند.
اين استاد دانشگاه، پيشگيري را راحت‌تر و مهم‌تر از درمان دانست و افزود: بايد زمينه فعال‌سازي مردم در امور اجتماعي و فرهنگي را بيشتر فراهم کرد و رسانه مي‌تواند با تبيين و آگاهي‌بخشي در اين امر پيشتاز باشد.
دکتر ميرباقري با بيان اينکه در امور فرهنگي و اجتماعي وضع کشور ما از بسياري از کشورها بهتر و مناسب‌تر است، افزود: البته با توجه به ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي اجتماعي کشور بايد گرفتار‌هاي موجود جامعه رفع شود و مسائل ساده، به معضلات پيچيده تبديل نگردد تا عاملي براي سوء‌استفاده دشمنان که دنبال فرصت هستند، نشود. وي با بيان اينکه جامعه‌اي که مسائل اجتماعي آن زياد باشد، تحريک‌پذير مي‌شود و آستانه تحملش پايين مي‌آيد، افزود: بايد ابعاد فرهنگي و اجتماعي را با کارشناسي در ايستگاه خودش حل کرد و نگذاشت به ايستگاه‌هاي سياسي و امنيتي وارد شوند؛ چراکه در آن سوي مرزها هزينه‌هاي زيادي صرف اين امور مي‌شود.
دکتر ميرباقري با بيان اينکه با توجه به رشد تکنولوژي و پيشرفت وسايل ارتباطي، آسيب‌هاي اجتماعي بيشتر شده است، افزود: بايد در بازه‌هاي زماني کوتاه روند‌شناسي کنيم و با پيوست فرهنگي و اجتماعي در همه زمينه‌ها، مانع ‌از گسست گفتماني در اجتماع و جريان‌سازي رسانه‌اي دشمن شويم.
وي گفت: متأسفانه در جامعه ما احساس بد، بيشتر از خود بدبودن است و اگرچه در اين نگرش که هميشه وضعيت را بدتر از واقعيت‌ها مي‌بينيم ،دشمنان کشور مؤثر بوده‌اند، اما خود ما و رسانه‌ها هم با کم‌کاري، به اين موضوع دامن زده‌ايم که بايد با روش درست و منطقي مردم را با واقعيت‌هاي عيني آشنا کنيم.

پيش از سخنان معاون سيما، دکتر عبدالملکي ضمن خوش‌آمدگويي به مهمانان جلسه، با بيان اينکه يکي از وظايف رسانه، آسيب‌شناسي و هم‌انديشي درخصوص موضوعات اجتماعي است، افزود: مسائل اجتماعي تک‌سببي نيستند و ما با مجموعه‌اي از عوامل در يک پديده مواجه هستيم که بايد با پژوهش و تحقيق دقيق راه‌حل مناسب براي مواجهه با آن را پيدا کنيم.
وي با بيان اينکه رابطه تنگاتنگ مسائل اجتماعي با هم‌، کار بررسي را مشکل مي‌کند، افزود: مسائل اجتماعي نسبي‌‌‌ و تابع زمان و مکان و ارزش‌هاي اجتماعي در جامعه‌ هستند و لذا بايد براي مسائل اجتماعي کشور، راه‌حل‌هاي بومي متناسب با آن را يافت.
دکتر عبدالملکي با تأکيد بر گفتمان‌سازي در مسائل اجتماعي افزود: دشمنان نگاهي فرصت‌طلبانه به آسيب‌هاي جامعه دارند و براي تحت‌الشعاع قرار دادن امور همه کاري انجام مي‌دهند تا با تغيير و دگرگوني در ارزش‌هاي انقلابي و اسلامي جامعه و نظام خانواده، به اهدافي که با روش‌هاي ديگر به آنها نرسيده‌اند، دست يابند.
رئيس مرکز پژوهش و سنجش افکار همچنين اعلام کرد، اين مرکز آمادگي دارد در صورت دريافت دستورات سازماني، به کمک فارغ‌التحصيلان خبره خود و با تکيه بر توانمندي‌هاي موجود، ميز مطالعات آسيب‌هاي اجتماعي را به صورت تخصصي و موضوعي راه‌اندازي کند.

گفتني است در اين نشست، از ميان 25 اثر با موضوعات مختلف که در شش ماهه نخست سال جاري در مرکز پژوهش و سنجش افکار به چاپ رسيده است، از 10 عنوان با موضوع آسيب‌هاي اجتماعي رونمايي شد.

 
  1395/06/16
     
     
     
     
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.