صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

«چالش‌هاي طرح محصولات تراريخته در رسانه‌ها»

«چالش‌هاي طرح محصولات تراريخته در رسانه‌ها»


به گزارش واحد انتشارات و اطلاع‌رساني، در نشست تخصصي «محصولات تراريخته و چالش‌هاي طرح آن در رسانه‌ها» که صبح روز چهارشنبه 95/10/15 با حضور برخي عوامل توليد و پژوهشگران رسانه در مرکز پژوهش و سنجش افکار برگزار شد، دکتر محمود تولايي رئيس انجمن ژنتيک ايران به بيان چيستي و چرايي توليد محصولات تراريخته پرداخت و گفت: امروز با توجه به محدوديت‌هاي آب و خاک و رشد جمعيت، فناوري‌ زيستي و سلامت و مهندسي ژنتيک در جهان بسيار مورد توجه و استفاده است و دانشمندان و پژوهشگران توانمند در حوزه‌هاي مختلف در کشور از اواخر دهه 60 با تمام ظرفيت‌ خود، شروع به‌کار در اين زمينه کرده و در زمينه به‌کارگيري فناوري‌هاي نوين تخصصي و آمادگي کامل دارند.

وي با بيان اينکه وقتي کشور از توان و ظرفيت علمي براي توليد محصولات کشاورزي براساس دانش متناسب با منافع ملي برخوردار است، چرا به واردات مي‌پردازيم، افزود: نبايد با هجمه‌هاي رسانه‌اي عليه توانمندي‌ها و دانشمندان کشور و فناوري‌هاي نوين مانع‌تراشي کرد.

دکتر تولايي با بيان اينکه آمريکايي‌ها به صراحت اعلام کردند براي آسيب‌زدن‌هاي پنهان و پيدا و ضربه‌زدن به اقتصاد و علم و پيشرفت کشور ما نقشه مي‌کشند، افزود: اگر محصولات تراريخته بد است، چرا اين محصولات از 22 کشور وارد مي‌شود، در حالي که در داخل کشور توان و امکان توليدات بسيار خوب و پيشرفته‌ وجود دارد.

وي با بيان اينکه در 20 سال گذشته کشت محصولات تراريخته در غرب 100 برابر شده است، افزود: در سال 2013 در آمريکا 95درصد محصول چغندرقند، 93درصد سويا و 90درصد تخم پنبه و ذرت به صورت کاشت تراريخته توليد شده است.

دکتر تولايي با تأکيد بر لزوم استفاده از روش‌هاي نوين در تأمين امنيت غذايي جامعه گفت: بحران آينده جوامع و کشورها تأمين غذاست که تأمين آن با روش‌هاي سنتي و کلاسيک ناممکن به نظر مي‌رسد.

دکتر تولايي در ادامه سخنان خود با بيان اينکه امکان نظارت و بازرسي توليدات تراريخته در داخل کشور وجود دارد، در حالي که واردات آنها فاقد چنين امکاني است، افزود: اقتصاد مقاومتي يعني اينکه ما مي‌توانيم از منابع عظيم خود و فرصت‌هاي داخل کشور براي پيشرفت و رشد همه‌جانبه استفاده کنيم.

وي از رسانه‌ها خواست با شناسايي مراکز علمي معتبر و شناساندن فناوري‌هاي علمي ضروري به جامعه، به رشد همه‌جانبه کشور در هزاره سوم که هزاره فناوري‌هاي نوين است، کمک کنند.

در ادامه اين جلسه، دکتر زرين زردار عضو هيئت علمي دانشگاه علامه طباطبايي نيز با بيان اينکه وظيفه رسانه، بازنمايي و روشنگري درخصوص مناقشات علمي بدون جانبداري است، افزود: اطلاعات ارائه‌شده از طريق رسانه‌ها در عين سادگي و رواني بايد راهبردي و راهنمايي‌کننده افکار عمومي، بدون خدشه به امنيت رواني جامعه باشد.

وي با بيان اينکه در اطلاع‌رساني، بويژه در حوزه علم بايد از منابع موثق و معتبر استفاده کرد تا هر مطلب غيرمشخصي در جامعه پخش نشود، افزود: واقعيت‌ها را بايد از ادعاها جدا کرد و اين نياز به تخصص و سلامت عوامل رسانه‌ها دارد.

استاد دانشگاه علامه طباطبايي با بيان اينکه يکي از ضعف‌هاي عمده رسانه‌ها در کشور، احساسي عمل‌ کردن و اغراق کردن است، افزود: در مباحث علمي بايد با دقت مضاعف فقط منافع ملي را با رعايت موازين اخلاقي در نظر گرفت.

دکتر زردار گفت، نبايد با تغيير دولت‌ها و سياست‌ها، جهت‌گيري‌هاي ملي و کلان جامعه و مجامع علمي تغيير کند.

  1395/10/18
     
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.