صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

گراميداشت روز ملي مردم‌شناسي

گراميداشت روز ملي مردم‌شناسي


شورای فرهنگ عمومی کشور روز سیزده شهریور همزمان با سالروز تولد ابوريحان بيروني را به عنوان روز مردم شناسی تعیین کرد و از سال 1393، این روز در تقویم رسمی کشور به ثبت رسيد. مردم‌شناسي ايران با نام ابوريحان بيروني گره خورده است. وي آغازگر پژوهش‌هاي هندشناسي و دانش مردم‌شناسي بود.

مطالعات مردم‌شناسي در ايران مانند بسياري از نقاط جهان خارج از ساختار آکادميک آغاز شد و به‌تدريج با شکل‌گيري مرکز فرهنگ مردم، بنگاه مردم‌شناسي و تأسيس رشته مردم‌شناسي شکل گرفت. طي دهه‌هاي گذشته مردم‌شناسي ایران آسیب‌های بسیاری متحمل شده است. بزرگان و پیشکسوتان متعددي کوشیده‌اند تا این پیکره را با تمام وجود برای ما نسل جوان نگهدارند. آذر ماه گذشته همايش بزرگ هشتاد سال مردم‌‌شناسي در ايران به همت ميراث فرهنگي برگزار شد.

فرهنگ همچون  چراغی است که دانشمند مردم‌شناس به واسطه آن به جستجو‌گری می‌پردازد. مسایلی چون فرهنگ اساطیری،  تبادل فرهنگی، تغییرات فرهنگی و ... ازجمله مباحث مردم شناسی است که طرح و آشنایی این موضوعات در جوامع جدید می‌تواند به حل مشکلات اجتماعی و فرهنگی و سیاسی و به افزایش درک متقابل کمک کند.

يکي از پيشکسوتاني که در حوزه جمع‌آوري فرهنگ مردم در کشور پيشقدم بود، مرحوم سيدابوالقاسم انجوي شيرازي است که در اوايل دهه چهل «مرکز فرهنگ مردم رادیو و تلویزیون ایران» را تأسيس کرد. اين مرکز بعد از گذشت بيش از نيم قرن همچنان به فعاليت خود ادامه مي‌دهد و مجموعه «خانه فرهنگ مردم ايران» با ساختار جديد به‌زودي ميزبان علاقمندان به اين حوزه خواهد بود.

  1396/06/13
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.