صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

کمیسیون پژوهش جشنواره بیستم تولیدات رادیویی وتلویزیونی در تاریخ 15 شهریور 1396 در دانشگاه سنندج آغاز به‌کار کرد

کمیسیون پژوهش جشنواره بیستم تولیدات رادیویی وتلویزیونی در تاریخ 15 شهریور 1396 در دانشگاه سنندج آغاز به‌کار کرد


در ابتدای جلسه جناب آقای امیراحمدی دبیر کمیسیون پژوهش ضمن ارائه گزارشی از تعداد آثار، روند داوری اولیه و داوری‌های نهایی از پژوهشگران و مدیران پژوهشی مراکز استان‌ها تقدیر کرد. وی گفت: در جشنواره بیستم ما شاهد تغییر 30 درصدی داوران و رشد کمی صددرصدی در تعداد آثار و رشد یازده‌درصدی در کیفیت آثار بودیم که بر این مبنا، تعداد جوایز نیز در این جشنواره افزایش یافته است. علاوه بر این به همت مرکز پژوهش و سنجش افکار، برای نخستین بار، کتاب بیست مشتمل بر 192 اثر پژوهشی ارسالی به جشنواره بیستم به زیور طبع آراسته شده است. در ادامه جناب آقای شعاع قائم‌مقام مرکز پژوهش و سنجش افکار و از داوران کمیسیون پژوهش به ایراد سخن پرداخت و گفت: تجربه 15 دوره جشنواره‌های گذشته، از رشد کیفی و کمی کاملاً محسوس در بخش پژوهش حکایت دارد. علاوه بر این، برخلاف دوره‌های گذشته که تنها از چند روش پژوهش محدود استفاده می‌شد، در جشنواره اخیر شاهد بهره‌گیری از روش‌های کیفی جدید و آمیخته‌روش در پژوهش‌ها بوده‌ایم. همچنین پژوهش‌های موظفی موجب افزایش رشد کمی و توان پژوهشگران استان‌ها شده است. ایشان در ادامه، کارگاه آموزشی وضعیت پژوهش‌ استان‌ها، آسیب‌شناسی و نقاط قوت و ضعف آن را با نمایش یک پاورپوینت ارائه کرد و با توضیحی درخصوص روند نیروی انسانی و اعتبارات واحدهای پژوهشی مراکز صداوسیما طی سنوات گذشته گفت: با وجود مضایق جدی در زمینه‌های مذکور، رشد کمی و کیفی را در پژوهش‌ استان‌ها شاهد هستیم. در ادامه آسیب‌شناسی و نقاط قوت و ضعف آثار پژوهشی راه یافته‌ بر جشنواره بیستم به صورت مصداقی مورد بحث و بررسی قرا گرفت و نکات اساسی مربوط به فصول پژوهش با ارائه دقیق توصیه‌ها مورد توجه قرار گرفت.

در ادامه نیز جناب آقای رضایی بایندر داور کمیسیون پژوهش جشنواره بیستم به بررسی آثار داوری‌شده بخش پیمایش و نقاط قوت و ضعف آن پرداخت و تأکید کرد که پژوهش‌های کمی باید اساساً سنجش‌پذیر باشند.

جناب آقای دکتر خاشعی از دیگر داوران کمیسیون پژوهش سخنران بعدی بود که ضمن بررسی و نقد آثار پژوهشی که با روش کیفی انجام شده بودند، با ارائه اسلاید‌هایی، توصیه‌های ضروری در پژوهش‌های کیفی را یادآور شدند.

در ادامه جناب آقای دکتر ملکی‌تبار و جناب آقای دکتر مطلبی از دیگر داوران کمیسیون پژوهش، آثار پژوهشی بخش پژوهش‌های کاربردی ـ راهبردی را نقد و بررسی کردند و ضمن بیان نقاط قوت و ضعف این آثار، توصیه‌هایی را به پژوهشگران ارائه دادند. در پایان نیز تعدادی از حضار به طرح سوال پرداختند و استادان حاضر به پرسش‌های مطرح‌شده پاسخ دادند.

جلسه اول کمیسیون ساعت 13 به پایان رسید و ادامه جلسه از ساعت 15:30 آغاز خواهد شد.

  1396/06/15
     
     
     
     
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.