صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

سخنرانی دکتر طلوعی در کمیسون پژوهش جشنواره بیستم

سخنرانی دکتر طلوعی در کمیسون پژوهش جشنواره بیستم


در ادامه جلسه آقای امیراحمدی با ارائه توضیحاتی درخصوص فرایند نظرسنجی‌های مربوط به انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته، به شاخص‌های ارزیابی عملکرد طرح‌های پژوهشی استان‌ها در انتخابات اشاره کرد. ایشان همچنین تأکید کرد که در آینده سامانه تلفنی مراکز که پیشتر در چند مرکز استان راه‌اندازی شده بود، گسترش بیشتری خواهد یافت.

در ادامه جلسه بعدازظهر، مدیران محترم مراکز و پژوهشگران حاضر، سوالات خود را مطرح کردند که به فراخور موضوعات مطرح‌شده، رئیس محترم مرکز پژوهش و سنجش افکار و مدیرکل محترم پشتیبانی و اجرای نظرسنجی به این پرسش‌ها پاسخ دادند و آنگاه آقای دکتر طلوعی، رئیس محترم مرکز پژوهش و سنجش افکار، با ایراد سخنرانی، وضعیت، مسائل و مشکلات برنامه‌های پژوهش تحولی و افکارسنجی‌ها و نظرسنجی‌های انتخابات را مورد واکاوی و بررسی قرار داد.

ایشان ضمن تشکر از دست‌اندرکاران برگزاری کمیسیون پژوهش جشنواره، بویژه آقای میمنت‌آبادی، مدیر محترم پژوهش مرکز صداوسیمای کردستان تأکید کرد، می‌بایست برای حل مسائل و مشکلات پژوهش در استان‌ها که از گذشته وجود داشته است، و برای تمام کارهای بر زمین‌مانده، گام به گام و با اراده راسخ اقدام کرد. ایشان در مورد رابطه مرکز پژوهش و سنجش افکار با پرسشگران نیز گفت: اقدامات عاجلی، بویژه درخصوص بیمه این عزیزان در حال انجام است. در ادامه دکتر طلوعی درخصوص سازوکار نحوه نمونه‌گیری در استان‌ها در حوزه نظرسنجی اعلام کرد که در پی تدوین نسخه واحدی هستیم که به‌زودی ابلاغ خواهد شد. ایشان در مورد پژوهش‌های موظفی نیز بررسی دقیق این موضوع را خواستار شد و با اشاره به‌ کارکرد فعلی پژوهش مراکز گفت، در حال حاضر ما باید از حوزه بازخورد پیام به سمت حوزه ساخت و تولید پیام گام برداریم که راهبرد جدید مرکز نیز همین است. درواقع مرکز باید بتواند به حوزه سیاستگذاری وارد شود و تغییر ساختار پژوهشی مراکز صداوسیمای استانی می‌تواند به این راهبرد کمک کند.

ایشان در ادامه، با اشاره به روند داوری جشنواره بیستم و تحسین دقت داوران، گفت، من به عنوان داور مرضی‌الطرفین، هم آثار قوی و هم آثار نه‌چندان قوی را دیدم و به نظر می‌رسد، اشاره به مصادیق دقیق، ضروری و واجد اهمیت ویژه است که امیدوارم برای سال آینده، سازوکار آن طراحی و اجرا شود. مشکل اساسی که در اغلب آثار دیده می‌شد، فقدان یا کمبود طرحنامه پژوهشی بود؛ طرحنامه‌ای که با نگاه پارادایمی ارائه شود و واجد «کشف»، «توضیح»، «دقت»، و «اثبات» باشد. در داوری‌ها نیز ما با چالش‌هایی ‌ـ البته مبارک ‌ـ مواجه بودیم و آن هم تفاوت امتیازات بیش از 20 نمره و رجوع به داور سوم بود. دکتر طلوعی در ادامه گفت، تفاوت پژوهش‌های رسانه‌ای با پژوهش‌های آکادمیک، پژوهش‌های منجر به تولید است که این بخش می‌بایست درنهایت به الگوسازی و تدوین مدل و تربیت نیروی انسانی لازم بینجامد.

دکتر طلوعی در ادامه با اشاره به اینکه احتمالاً یکی از دغدغه‌های جدید ما در سال آینده موضوع «مقاله» خواهد بود، با اشاره به نقد وارده به نسبت بین تولید و پژوهش با یکدیگر، گفت: پژوهش باید با کارکردهایش خود را به تولید تحمیل کند. پژوهش زمانی می‌تواند در میدان بماند که الگو و برند شود و به حوزه سیاستگذاری محتوایی وارد شود. برای تحقق این هدف هم، مرجعیت‌سازی در این زمینه و بسترسازی رسانه‌ای و افکار عمومی ضروری است. در حال حاضر ما با افکارسنجی‌ها و نظرسنجی‌هایمان شناخته می‌شویم، حال آنکه باید در زمینه زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری خود را تجهیز کنیم که به لطف رئیس محترم سازمان این مهم در حال تحقق است. در حوزه سند اقدام نیز مرکز پژوهش و سنجش افکار، با هدایت و حمایت رئیس محترم سازمان، اقدامات مؤثری را انجام داده است. در حوزه‌ مخاطب‌شناسی ایرانی نیز اقدامات مؤثری صورت گرفته است و تهیه اطلس آن از برنامه‌های مرکز است.

در مورد وضعیت ایران در حوزه‌های مختلف نیز کارهای بسیار چشمگیری صورت گرفته است که به‌عنوان کتاب مرجع در آینده منتشر خواهد شد.

در انتها دکتر طلوعی نوید داد با ایجاد پژوهشکده و بسته «منزلت پژوهشگران مرکز پژوهش و سنجش افکار» بتوان به سطح درخور و شایسته‌ای دست یافت.

  1396/06/15
     
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.