صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

مراسم اهدای جوایز پژوهشگران برگزیده جشنواره بیستم تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز صدا و سیما

مراسم اهدای جوایز پژوهشگران برگزیده جشنواره بیستم تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز صدا و سیماامروز پنج‌شنبه 16 شهریور 1396 مراسم اهدای جوایز پژوهشگران برگزیده جشنواره بیستم تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز صداوسیما با حضور آقای دکتر دارابی معاون محترم امور استان‌های صداوسیمای جمهوری اسلامی، مدیران کل محترم استان‌های صداوسیما، ریاست محترم مرکز پژوهش و سنجش افکار، داوران محترم کمیسیون پژوهش، مدیران محترم مراکز پژوهش صداوسیما و پژوهشگران مدعو در جشنواره، انجام یافت.

در این جلسه ابتدا آقای دکتر طلوعی رئیس محترم کمیسیون  با ارائه گزارشی از روند داوری‌ها و آثار راه‌یافته به بخش داوری نهایی اعلام کرد: امسال از حیث روش، پژوهش‌ها علاوه بر روش‌های کمی، از روش‌های آمیخته، ترکیبی و کیفی هم بهره‌مند بودند. اما با وجود این ظرفیت، دچار فقر نیروی انسانی در واحدهای پژوهشی مراکز صداوسیما هستیم که به برنامه‌ریزی، تربیت و جذب «پژوهشگر‌ـ برنامه‌ساز» نیاز هست. علاوه بر این ضروری است به‌منظور تقویت افکارسنجی، سامانه‌ نظرسنجی‌ تلفنی در سراسر مراکز صداوسیما راه‌اندازی شود. ضمن آنکه سامانه اجرای نظرسنجی تبلتی مراکز تا پایان سال اجرایی خواهد شد.

در ادامه دکتر طلوعی پیشنهاد داد که در جشنواره آینده، مقالات نیز مورد ارزیابی قرار گیرند.

در ادامه آقای دکتر دارابی معاون محترم امور استان‌ها به ایراد سخن پرداخت و ضمن تشکر از استادان، داوران و پژوهشگران محترم گفت: حضور دکتر طلوعی به‌عنوان ریاست محترم مرکز پژوهش و سنجش افکار فرصت مغتنم و بی‌نظیری برای حوزه پژوهش است چرا که خاستگاه ایشان از حوزه پژوهش بوده است و کوله‌باری از تجربه در حوزه علم، عمل و تجربه را با خود به همراه دارد.

دکتر دارابی افزود: پژوهش بنیاد و پایه هر کاری است و باید مورد توجه جدی قرار گیرد. تأکید بر این است که اتاق‌های اندیشه‌ورز در استان‌ها تشکیل شود و در حوزه پژوهش، نیازمند پشتیبانی جدی مدیران‌کل محترم مراکز صداوسیما هستیم. ایشان با ذکر بایسته‌های حوزه پژوهش برنکات زیر تأکید کردند: پژوهش‌های استانی باید بومی باشند و در رفع نیازهای استان‌ها اثرگذار شوند؛ پژوهش باید از متن کار باشد؛ ضمن آنکه پژوهش‌های راهبردی و کلان از وظایف پژوهش‌های مراکز نیست؛ تهیه پیوست رسانه‌ای برای توسعه استان نیز باید مورد توجه مراکز صداوسیما باشد؛ پایان‌نامه‌های دانشجویان دانشگاه صداوسیما، باید پاسخگوی نیازهای مراکز صداوسیما باشد و لذا ضروری است هدایت پایان‌نامه‌ها باید به این سمت حرکت کند. دکتر دارابی تأکید کرد: مسئله‌شناسی از ضروریات کار پژوهشی است و باید آموزش مستمر و صیانت در حوزه پژوهش و پرسشگری در دستور کار قرار گیرد. ارتباط سازمان‌یافته و مستمر با مرکز پژوهش و سنجش افکار و مهارت از دیگر بایسته‌های مورد تأکید معاون محترم امور استان‌‌‌ها بود. علاوه بر این ایشان تأکید کرد: همایش سالانه برای مدیران مراکز و مدیران پژوهش ضروری است که امسال برنامه‌ریزی‌های آن صورت گرفته است. اقتراح و طرح پرسش نیز باید در سطح استان و صاحبنظران بومی مورد توجه قرار گیرد. همچنین لازم است همکاری‌های مشترکی میان استان‌های همجوار و مشابه صورت گیرد. تاریخ شفاهی و مستندسازی نیز مورد تأکید قرا گیرد و هر مرکز صداوسیما، در این زمینه باید اقدامات لازم را تا سال آینده به انجام برساند. علاوه بر این ضروری است بسته‌های پژوهشی طراحی و تهیه شود.

ایشان در پایان یادآور شد که هرچه ما در حوزه پژوهش سرمایه‌گذاری کنیم هدر نمی‌رود و باید برای محتوا، فکر و اندیشه سرمایه‌گذاری اساسی شود که اعتلا و رشد ما در گروه آن است.

در ادامه جلسه آقای شعاع قائم‌مقام محترم مرکز پژوهش و سنجش افکار و از داوران کمیسیون پژوهش بیانیه هئیت داوران را قرائت کرد و در انتهای جلسه جوایز پژوهشگران برگزیده کمیسیون پژوهش جشنواره بیستم با حضور آقای دکتر دارابی معاون محترم امور استان‌ها، آقای دکتر طلوعی رئیس محترم مرکز پژوهش و سنجش افکار و آقای موسوی‌زاده دبیر جشنواره اهدا شد.

  1396/06/16
     
     
     
     
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.