صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

نتایج آخرین نظرسنجی درباره آمار بینندگان تلویزیون و شنوندگان رادیو

نتایج آخرین نظرسنجی درباره آمار بینندگان تلویزیون و شنوندگان رادیو


مرکز پژوهش و سنجش افکارصداوسیما وضعیت تماشای شبکه های سیما را اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش و سنجش افکار براساس نظرسنجی مهرماه 1396 با نمونه آماری 4849 نفر از افراد 15 سال و بالاتر ساکن شهرهای 32 مرکز صداوسیما و تهران، 82/6 درصد پاسخگویان بیننده برنامه‌های سیما بوده‌اند که این میزان درمقایسه  با فصل قبل (82/3درصد) تغییر محسوسی نداشته است.

بنابر این گزارش، گروه تحصیلی لیسانس و بالاتر کمتر بیننده برنامه‌های شبکه‌ها هستند و زنان بیشتر از مردان و افراد دارای تحصیلات دبیرستان، دانش‌آموزان و بازنشستگان بیش از سایر گروه‌های تحصیلی و افراد 50 سال و بالاتر بیشتر از دیگر گروه‌های سنی، برنامه‌های سیما را تماشا کرده‌اند.

از نظر میانگین مدت زمان تماشا، به‌ترتیب شبکه‌های سه، نسیم و آی فیلم بیش از دیگر شبکه‌های سیما توانسته‌اند اوقات  پاسخگویان را به‌خود اختصاص دهند. بنابراین گزارش، بیش از نیمی از بینندگان (55/7درصد) با هدف «سرگرمی و تفریح» و حدود یک‌سوم (34/4درصد) با هدف «کسب خبر و اطلاع‌»  بیننده برنامه‌های این شبکه‌ها بوده و برنامه‌های سیاسی و اخبار بیشترین میزان بیننده را داشته است.

شایان ذکر است این نظر سنجی بصورت فصلی انجام می شود.

 

بهبود وضعیت شنوندگان رادیو

همچنین مرکز پژوهش وسنجش افکارصداوسیما وضعیت شنوندگان رادیو را نیز اعلام کرد

در نظرسنجی ازمردم درباره برنامه‌های صدای جمهوری اسلامی که در مهرماه 1396 با نمونه آماری 4814 نفر از افراد 15 سال و بالاتر ساکن شهرهای دارای مرکز صداوسیما (32 مرکز) و تهران انجام شد، 33/2درصد شنونده برنامه‌های رادیو بوده‌اند.

بنابراین گزارش، میانگین گوش دادن به رادیو 42 دقیقه در شبانه‌روز است و رادیو جوان بالاترین میزان شنونده را دارد. همچنین مردان بیش از زنان، افراد 40 تا 49 سال بیش از سایر گروه‌های سنی و افراد با تحصیلات عالی بیش از دیگر گروه‌های تحصیلی به رادیو گوش می‌دهند و پرشنونده‌ترین زمان گوش دادن به برنامه‌های رادیو، در ساعات صبح و بعدازظهر است. موسیقی، خبر و طنز بیشترین شنوندگان را در رادیو دارند و دلیل اصلی کسانی که رادیو گوش نمی‌کنند، تماشای برنامه‌های سیماست.

شایان ذکر است این نظر سنجی بصورت فصلی انجام می شود.

  1396/08/21
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.