صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

اجرای نظر سنجی از زائران اربعین در عراق برای اولین بار در کشور

اجرای نظر سنجی از زائران اربعین در عراق برای اولین بار در کشور


مرکز پژوهش و سنجش افکار صدا وسیما برای اولین باردر کشور از زائران اربعین در عراق نظرسنجی کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش وسنجش افکار صداوسیما؛ دکترحسین رضی معاون پژوهش، برنامه ریزی و نظارت سازمان صدا و سیما در نشست خبری که درباره نظرسنجی از زائران اربعین در کشور عراق برگزار شده بود،گفت: بیش از ۲۰ و ۲ دهم درصد از زائران ایرانی پیاده روی اربعین شنونده رادیو اربعین بودند و از این میان ۷۷ درصد کیفیت این رادیو را خیلی خوب ارزیابی کردند.

وی افزود: اهمیت زیارت اربعین بر هیچ کس پوشیده نیست و در بُعد داخلی و بین المللی باید توجه ویژه‌ای به آن شود، در بُعد ملی زائران به پیاده روی اربعین به عنوان حرکت دینی ملی نگاه می‌کنند و در بُعد بین المللی هم اگر چه راهپیمایی اربعین از طریق رسانه‌های بین المللی بایکوت می‌شود، اما حضور مردم در این راهپیمایی هر سال گسترده‌تر می‌شود، کشور‌های غربی مدت‌ها است مطالعه در این زمینه را آغاز کرده اند و پارسال امریکا یک نظر سنجی در این باره انجام داده است.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و نظارت سازمان صدا و سیما گفت: هرگاه امام زمان (عج) ظهور می‌کند خود را فرزند امام حسین (ع) معرفی می‌کند و به همین علت باید سید الشهدا به خوبی به مردم جهان شناسانده شود، یکی از اهداف ورود امریکا به عراق نیز مباحث آخرالزمانی و مهدویت بود و ما هم باید در این زمینه کار بیشتری انجام دهیم.

وی ادامه داد: امسال برای نخستین بار نظرسنجی در فضای برون مرزی و در پیاده روی اربعین با تمام سختی‌هایی که داشت انجام شد و ۷ پرسشگر ایرانی و ۹ پرسشگر عراقی از هزار و ۱۰۰ زائر غیر فارسی زبان که اکثرشان عراقی بودند و هزار و ۱۰۰ زائر ایرانی نظر سنجی انجام دادند، هر ۲۰ دقیقه از زائران دعوت می‌شد که در نظرسنجی شرکت کنند و در هر ساعت ۳ پرسشنامه تکمیل می‌شد، این نظر سنجی در یک هفته انجام گرفت.

دکترحسین رضی افزود: ۲۰ در صد مردم در خروجی نجف ۳۰ درصد بین نجف و کربلا و ۵۰ در صد در کربلا در نظر سنجی شرکت کردند که ۶۵ درصد آن‌ها مرد و ۳۵ در صدشان زن بودند، میانگین سنی زائران شرکت کننده ۳۵ سال و میانگین تحصیلاتشان فوق دیپلم است، ۳۰ درصد افراد شغل غیر دولتی دارند، ۱۵ درصد شغل دولتی و ۲۱ درصدشان را هم خانم‌های خانه دار تشکیل می‌دهند.

وی ادامه داد: هدف ۱۲ درصد از مردم برای حضور در اجتماع اربعین زیارت امام حسین (ع) و نمایش وحدت شیعیان، همدردی با مصائب حضرت زینب، عشق به امام حسین و... است، وحدت و همبستگی مسلمانان و اتحاد شیعیان که جنبه سیاسی راهپیمایی را نشان می‌دهد، ترویج و زنده نگهداشتن عاشورا از مهم‌ترین اهداف راهپیمایان ایرانی محسوب می‌شود.

دکتررضی گفت: راهپیمایی از مسیر‌های مختلف انجام شده بود از ۴۰ تا بیش از ۲ هزار کیلو متر شرکت کرده بودند، از نظر حاضران ایرانی در پیاده روی اربعین در این مسیر مشکلاتی سر راه راهپیمایان بود که رعایت نکردن مسائل بهداشتی و کمبود امکانات بهداشتی، نبود امکانات مناسب برای استراحت، ازدحام جمعیت، گرد و غبار و هوای آلوده از رایج ترینشان به حساب می‌آمد.

وی افزود: یکی از بحث‌های مهم در اربعین بحث امنیت است، در راهپیمایی اربعین گروه‌های تروریستی از جمله داعش هشدار‌هایی داده بودند، اما حجم حضور مردم نشان می‌دهد به این مسائل توجه نکردند و ۶۰ در صد مردم گفتند نگرانی در این باره ندارند، این حرف دو پیام دارد که کوچک شمردن دشمن و روحیه شهادت طلبی از جمله آن‌هاست، ۳۲ درصد کم نگران بودند و تنها ۶ در صد قدری نگران بودند.

دکتر رضی گفت: بیش از ۸۲ درصد مردم اعتقاد دارند در راهپیمایی اربعین شأن مراسم نگه داشته می‌شود، اهتمام به سالخورده ها، احترام به یکدیگر و رفتار‌های متواضعانه نیز در آن دیده می‌شود و به نوعی پیاده روی اربعین یک کلاس اخلاق است.

وی افزود: در بحث مسائل منطقه از زوار ایرانی سؤال شد، درباره استقلال طلبی بخشی از عراق، ۷۷ درصد با هر گونه اقدام جدایی طلبانه مخالف بودند، همچنین مهمترین دلیل پیروزی‌های سوریه را حضور مدافعان حرم و حمایت روسیه از بشار اسد دانستند.

دکتر رضی گفت: زائران تبلیغات شرکت‌ها و نهاد‌ها و استفاده از تصاویر شخصیت‌های سیاسی در مسیر پیاده روی را خوب ندانستند و از نظرشان مقام معظم رهبری، آیت الله سیستانی و سردار سلیمانی محبوب‌ترین افراد و ملک سلمان و ترامپ منفور‌ترین افراد بودند.

قرار است نظر سنجی از زوار غیر فارسی زبان که اکثرشان عراقی هستند ترجمه و به زودی اعلام شود.

 

  1396/08/24
     
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.