صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

خبر تکمیلی :معاون پژوهش، برنامه ریزی و نظارت سازمان در نشست خبری از اجرای نخستین نظرسنجی کشور از زائران اربعین در کشور عراق خبر داد:

خبر تکمیلی :معاون پژوهش، برنامه ریزی و نظارت سازمان در نشست خبری از اجرای نخستین نظرسنجی کشور از زائران اربعین در کشور عراق خبر داد:


 

رضایت 77 درصدی زائران از رادیو اربعین

دکترحسین رضی، معاون پژوهش، برنامه ریزی و نظارت سازمان صدا و سیما در نشست خبری به تشریح نتایج نخستین نظرسنجی مرکز پژوهش و سنجش افکار صداوسیما از زائران اربعین حسینی پرداخت.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش وسنجش افکار صداوسیما، معاون پژوهش، برنامه ریزی و نظارت سازمان صدا و سیما با بیان اینکه این نظر سنجی شروع یک حرکت جدید در مرکز سنجش و افکار صداوسیما است گفت: اهمیت زیارت اربعین بر هیچ کس پوشیده نیست و در بُعد داخلی و بین المللی باید توجه ویژه‌ای به آن شود. در بُعد ملی زائران به پیاده روی اربعین به عنوان حرکت دینی- ملی نگاه می‌کنند و در بُعد بین المللی هم اگر چه این حرکت عظیم، بایکوت رسانه ای می شود اما راه خودش را در میان نخبگان باز کرده  و آرام آرام در سطح عموم مردم درحال مطرح شدن است.

دکتر رضی با بیان اینکه کشور‌های غربی مدت‌ها است مطالعه در زمینه اربعین را آغاز کرده اند و سال گذشته آمریکا یک نظرسنجی مدون در این باره انجام داده، خاطرنشان کرد: معاندان اسلام به دنبال این بودند که راه های مقابله با این جریان را پیدا کنند و ما هم علی القاعده به عنوان یک نظام اسلامی و مهد شیعی باید در این حوزه کار بیشتری انجام دهیم.

وی افزود: کار نظرسنجی در داخل سختی هایی دارد و وقتی که این کار در برون مرزی صورت گیرد، سختی هایش نیز بیشتر می شود.

جزئیات نخستین نظرسنجی رسانه ملی از زائران ایرانی اربعین

معاون پژوهش، برنامه ریزی و نظارت سازمان در ادامه به ذکر جزئیات این نظرسنجی پرداخت و گفت: 7 پرسشگر ایرانی با حجم نمونه 1100 نفری از زائران ایرانی  در  7 روز این نظر سنجی را به انجام رساندند و برای تصادفی بودن نمونه ها علاوه بر رعایت سن وجنس ،هر 20 دقیقه از زائران دعوت می شد که درنظرسنجی شرکت کنند ودر هرساعت 3 پرسشنامه تکمیل کنند.

دکتر رضی افزود: ۲۰ در صد مردم در خروجی نجف ۳۰ درصد بین نجف و کربلا و ۵۰ درصد در کربلا در نظر سنجی شرکت کردند که ۶۵ درصد آن‌ها مرد و ۳۵ درصدشان زن بودند. همچنین میانگین سنی زائران شرکت کننده ۳۵ سال و میانگین تحصیلات آنها فوق دیپلم است. ۳۰ درصد افراد شغل غیر دولتی دارند، ۱۵ درصد شغل دولتی و ۲۱ درصدشان را هم خانم‌های خانه دار تشکیل می‌دهند.

تاکید زائران اربعین بر وحدت مسلمانان و شیعیان

معاون پژوهش، برنامه ریزی و نظارت سازمان با اشاره به اینکه بر اساس پرسشنامه تدوین شده، هدف ۱۲ درصد از مردم برای حضور در اجتماع اربعین، زیارت امام حسین(ع) و نمایش وحدت شیعیان، همدردی با مصائب حضرت زینب، عشق به امام حسین(ع) و... عنوان شده است تاکید کرد: 25 درصد از پاسخگویان، وحدت و همبستگی مسلمانان و 13.4 درصد اتحاد شیعیان را از جمله پیام های اصلی اربعین عنوان کردند که ترویج و زنده نگهداشتن فرهنگ عاشورا از دیگر پاسخ های شرکت کنندگان در این نظرسنجی بود.

وی تصریح کرد: وحدت .مسلمانان و شیعیان نکته مهم سیاسی این پژوهش محسوب می شود.

دکتر رضی همچنین با بیان اینکه 23 درصد زائران اربعین، رعایت نکردن مسائل بهداشتی را مهمترین مشکل در این مراسم عنوان کردند اظهار داشت: کمبود امکانات بهداشتی، کمبود مکان برای سکونت، ازدحام جمعیت، گرد و غبار و آلودگی هوا از دیگر مشکلات پیش رو در مراسم اربعین عنوان شده است.

 

 

افزایش روحیه شهادت طلبی در بین زائران اربعین

معاون پژوهش، برنامه ریزی و نظارت سازمان در بخش دیگری از این نشست خبری به موضوع تامین امنیت مراسم اربعین اشاره کرد و گفت: 60 درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی اصلاً درباره امنیت اربعین نگرانی نداشتند و دشمن را خوار و خفیف می دانستند و این موضوع نشان می دهد که روحیه شهادت طلبی در بین زائران بالا است. همچنین 32.5 درصد خیلی کم و یا کم و فقط 6 درصد به مقدار ناچیز نگران امنیت خود در اربعین بودند که درعین حال باز در راهپیمایی شرکت کرده بودند.

دکتر رضی در ادامه با اشاره به اینکه بیش از ۸۲ درصد مردم اعتقاد دارند در راهپیمایی اربعین شأن مراسم نگه داشته می‌شود بیان داشت: 75 درصد از پاسخگویان رعایت حال سالمندان و افراد کم توان، 73.5 درصد احترام به سایر زائران از کشورهای مختلف و 69.4 درصد نیز تواضع و فروتنی را از دیگر نقاط قوت مراسم اربعین اعلام کردند.

به گفته معاون پژوهش، برنامه ریزی و نظارت سازمان، 75درصد از زائران در پاسخ به سئوالی درباره مسائل منطقه ای، بر کاهش تنش و اختلافات در منطقه واستفاده از ظرفیت اربعین تاکید کردند.

وی افزود: 56.5 درصد از زائران با تبلیغات گروه ها واحزاب  مخالف بودند و52 درصد نیز استفاده از تصاویر شخصیت ها را خلاف راهپیمایی اربعین دانسته اند.

شعور و درک سیاسی بالای زائران اربعین

دکتر رضی خاطرنشان کرد: 91.6 درصد با اینکه کشورهای منطقه بر اساس قومیت تقسیم بندی شود مخالف هستند. همچنین حدود 90 درصد از زائران، مخالفت خود را با تقسیم بندی کشورهای منطقه بر اساس دین و مذهب اعلام کردند و این موضوع نشان می دهد شعور و درک سیاسی زائران اربعین بالاست.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و نظارت سازمان بیان کرد: زائران اربعین در پاسخ به این سئوال که مهمترین مانع برای وحدت میان مسلمانان چیست؟ 63.5 درصد سیاست های تفرقه افکنانه کشورهای استعماری، 44 درصد اختلاف های موجود میان رهبران کشورهای اسلامی و 31 درصد اختلاف نظر بین اندیشمندان و علمای مذاهب مختلف و 20.7 درصد نیز تضاد منافع کشورهای مسلمان را مهمترین مانع وحدت میان مسلمانان ذکر کردند.

وی افزود: زائران اربعین همچنین در پاسخ به این سئوال که مهمترین دلیل شکل گیری جریان تروریستی داعش چیست؟ 50.5 درصد توطئه کشورهای بیگانه و حمایت مالی کشورهایی مثل عربستان از داعش و 50.3 درصد برداشت های نادرست از دین را ریشه شکل گیری گروهک های تروریستی ذکر کردند. همچنین تعصب های کور و برداشت های نادرست از اسلام از نظر زائران مهمترین عامل در شکل گیری گروه های تروریستی سلفی عنوان شده است.

وی ادامه داد: 65 درصد از زائرین حمایت ایران از دولت سوریه ، 63 درصد مشارکت مدافعان حرم و 35 درصد نیز حمایت روسیه از بشار اسد را مهمترین عامل مبارزه با داعش عنوان کردند.

مقابله با اسرائیل مهمترین هدف سیاست خارجی ایران

معاون پژوهش، برنامه ریزی و نظارت سازمان در ادامه این نشست خبری به پاسخ های قابل توجه زائران اربعین در مورد اهداف سیاست خارجی ایران در منطقه اشاره کرد و گفت: 56 درصد از پاسخگویان، تضمین امنیت ایران در خارج از مرزها و 42 درصد نیز مقابله با اسرائیل را مهمترین اهداف سیاست خارجی ایران برای حمایت از مسلمان و شیعیان در منطقه عنوان کردند.

وی افزود: 80.4 درصد نظرشان نسبت به سیاست های دولت ایران مثبت است و 84.3 درصد نیز نسبت به سیاست های رژیم صهیونیستی و 62.1 درصد نیز نسبت به سیاست های انگلستان نظرشان کاملاً منفی است.

شخصیت های محبوب زائران اربعین

دکتر رضی همچنین مقام معظم رهبری، آیت الله سیستانی و سردار قاسم سلیمانی را سه شخصیت محبوب زائران اربعین عنوان کرد و گفت: ترامپ و ملک سلمان  به دلیل نگرش و عملکرد منفی  آنها نسبت به داعش به عنوان منفورترین شخصیت ها مطرح شدند. همچنین زائران اربعین، استفاده از تصاویر شخصیت‌های سیاسی در مسیر پیاده روی را خوب ندانستند.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و نظارت سازمان با تاکید بر اینکه 79.2 درصد زائران از برخورد ماموران ایرانی کنترل ویزا در حد زیاد رضایت داشتند تصریح کرد: همچنین 74.6 درصد از برخورد ماموران عراقی برای کنترل ویزا رضایت داشتند. از سوی دیگر 62.3 درصد از ساماندهی زائران قبل از خروج و 61 درصد از امکانات رفاهی مرز ایران اعلام رضایت کردند.

وی افزود: 58 درصد از بهداشت و محل های اسکان  و 43 درصد نیز از وسایل حمل و نقل در شهرهای زیارتی ناراضی بودند.

مخاطب 20 درصدی رادیو اربعین

دکتر حسین رضی در بخش پایانی این نشست خبری با اشاره به فعالیت های موفقیت آمیز رادیو اربعین و همچنین دریافت خوب سیگنال های این رادیو در شهرهای نجف و کربلا گفت: 20.2 درصد از زائران در طول سفر به برنامه های رادیو اربعین گوش دادند و 77 درصد در حد خیلی زیاد و زیاد  از برنامه های این رادیوی فصلی رضایت داشتند که این آمار در نوع خود کم نظیر است.

وی ادامه داد: به زودی نتایج نظر سنجی از زوار غیر فارسی زبان که اکثر آنها عراقی هستند ترجمه و اعلام می شود.

 

 

  1396/08/29
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.