صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

آخرين آمار ميزان مخاطبان تلويزيون در دهه آخر ماه مبارك رمضان

آخرين آمار ميزان مخاطبان تلويزيون در دهه آخر ماه مبارك رمضان


ماه عسل پربييننده‌ترين برنامه رمضاني سيما

رئيس مركز پژوهش و سنجش افكار صداوسيما در نشستي با اصحاب رسانه آخرين آمار ميزان مخاطبان تلويزيون در ماه مبارك رمضان را اعلام كرد.


به گزارش روابط عمومي مرکزپژوهش وسنجش افکار صداوسیما، دكتر علي طلوعي رئيس مركز پژوهش و سنجش افكار صداوسيما در اين نشست از كسب رتبه اول برنامه ماه عسل در ميان برنامه‌هاي رمضاني سيما خبر داد و با بيان اينكه اين مركز 4 نظر سنجي در سطح ملي و شهر تهران در ماه مبارك رمضان به انجام رسانده است اعلام كرد: بر اساس اين نظرسنجي‌ها در دهه آخر اين ماه، 76درصد از پاسخگويان بيننده يكي از برنامه‌ها و سريال‌هاي پخش شده بوده‌اند و 23.7 درصد نيز در اين ماه برنامه‌هاي سيما را تماشا نكرده‌اند.

وي افزود: بيشترين زماني كه مخاطبان براي تماشاي برنامه ها صرف كرده‌اند  2ساعت و27 دقيقه بوده‌است. طلوعي با بيان اينكه امسال برنامه ماه عسل پربيننده ترين برنامه ماه رمضان بود گفت: اين برنامه در رمضان امسال  55.5 درصد بيننده داشته است كه تقريبا 22درصد آن‌ها بيننده از يك تا 8 قسمت اين برنامه، 19درصد بيننده از 9تا 20 قسمت برنامه و 4.6درصد بيننده 21 تا 26 قسمت اين برنامه بوده‌اند. بنا به گفته  رئيس مركز پژوهش و سنجش افكار صداوسيما، برنامه خندوانه با پخش سه شب در هفته در اين ماه معادل 13 قسمت رتبه دوم را در ميان ديگر برنامه‌هاي سيما در ماه مبارك رمضان داشته است.

طلوعي از مخاطب 33درصدي ويژه برنامه‌هاي سيما در اين ماه نيز سخن گفت و افزود: از اين ميزان 22.2درصد بيننده برنامه‌هاي شب قدر از سيماي رسانه ملي بوده‌اند و 11 درصد اين ميزان را بيننده هاي شبكه هاي استاني تشكيل داده اند.

طلوعي با بيان اينكه برنامه‌هاي ترتيل خواني قرآن كريم نيز حدود30درصد بيننده داشته گفت: از اين ميزان 19درصد مخاطب شبكه‌هاي سراسري و 11درصد مخاطب شبكه هاي استاني بوده‌اند.

بنا به گفته طلوعي سخنراني‌هاي مذهبي پخش شده از سيما نيز 23.5درصد بيننده داشته اند كه 16.8درصد مخاطب شبكه هاي سراسري و 6.7درصد مخاطب شبكه استاني بوده‌اند.

از ميان جُنگ ها و برنامه هاي ويژه شبكه ها نيز، به گفته طلوعي، جشن رمضان شبكه 5 سيما رتبه نخست را با 14.3درصد مخاطب و رضايت 77درصدي و برنامه هزار داستان با11درصد مخاطب و رضايت 71درصدي رتبه دوم  را در نظر سنجي از مخاطبان كسب كرده‌اند.

طلوعي پربيننده‌ترين سريال ويژه ماه مبارك رمضان را سريال "رهايم نكن" با حدود 41درصد مخاطب اعلام كرد كه ميزان رضايتشان از اين سريال 69.4 بوده است. سريال"بچه مهندس" نيز بنا به گفته او رتبه دوم را با 32.1درصد كسب كرده كه 69.3درصد از آن راضي بوده‌اند.

سريال "سردلبران" نيز حائز رتبه سوم با 27.3درصد بيننده شده كه ميزان رضايت مخاطبانش 70.5 درصد بوده است. درميان پخش 11سريال تكراري نيز بيننده سريال پايتخت 4 از همه بيشتر بوده كه ميزان آن با 50 درصد بيننده از سريال هايي كه براي بار اول در اين ماه پخش شده اند نيز بيشتر است.

وي از بهره‌مندي اين مركز از هزارو دويست پژوهشگر جوان، فعال و آموزش ديده در اين حوزه ياد كردو گفت: در نظرسنجي در خصوص برنامه‌هاي ماه مبارك رمضان از جامعه آماري نمونه نزديك به 5هزار نفر كه از 12 سال به بالا بوده اندنظر سنجي كرده ايم.

 وي اختلاف نظر ميان كساني كه ميزان مخاطبان رسانه ملي را رقمي غير از آنچه اين مركز اعلام كرده مي‌دانند، ناشي از اختلاف نظر در تعريف مخاطب دانست و گفت در نظر سنجي‌هاي رسانه ملي ملاك بر ميزان زمان استفاده از برنامه هاي تلويزيون است كه بر مبناي بيش از 15 دقيقه تماشاي تلويزيون در يك شبانه روز محاسبه مي شود.

 دكتر طلوعي از بيش از نيم قرن تجربه مركز پژوهش و سنجش افكار سازمان صداوسيما ياد كرد و گفت: با وجود انكه مأموريت اين مركز ماهيتي داخلي دارد هميشه بر كار كارشناسي و عالمانه تأكيد داشته و نظر سنجي‌هاي دقيقي ارائه داده است. رئيس مركز پژوهش و سنجش افكار صداوسيما نظر سنجي هاي اين مركز را از علمي‌ترين و دقيقترين نظر سنجي هاي كشور دانست و براي اثبات مدعايش آمار نزديك ميزان آراي نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري در دوازدهمين دور انتخابات رياست جمهوري را كه اين مركز اعلام كرده بود با آمار اعلام شده وزارت كشور بازخواني و مقايسه كرد.

  1397/4/4
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.