صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

خبرتکمیلی/ کمیسیون پژوهش جشنواره بیست و یکم

خبرتکمیلی/ کمیسیون پژوهش جشنواره بیست و یکم


ادامه جلسه کمیسیون پژوهش در روز ۴ شهریور راس ساعت 8:30 با حضور جناب آقای دکتر دارابی معاون محترم امور استانها،جناب آقای دکتر طلوعی رییس کمیسیون پژوهش و رییس مرکز پژوهش و سنجش افکار ،مدیران کل مراکز استانها،داوران بخش پژوهش،مدیران و پژوهشگران استانها برگزار شد.
در این جلسه ابتدا جناب آقای دکتر طلوعی رییس کمیسیون پژوهش گزارشی از روند کار و تغییرات در ارزیابی پژوهش ها در جشنواره ۲۱ ارائه کرد و افزود :ما سعی کردیم امسال داوری را به عدالت نزدیک کنیم و از پژوهش روش محور به پژوهش موضوع محور حرکت کردیم.
همچنین فرمهای داوری را به دو فرم تقلیل دادیم.علاوه بر این ۵۰ درصد  داوران تغییر کردند.
وی افزود ما در این جشنواره برای اولین بار مقالات را به داوری گذاشتیم.همچنین در حوزه پژوهش ۵۰ درصد از حیث کمی افزایش پژوهش داشتیم.امسال چند اثر نیز برای رونمایی آماده شده که کتاب تشریف پژوهش در زمره آنهاست. علاوه بر آن کتاب چکیده پژوهش های امسال نیز چاپ شده است و نیز بانک جامع پژوهش استانها نیز آماده شده است.
در ادامه دکتر طلوعی بر ترمیم الگوی پژوهشی استان ها تاکید کرد و افزود باید از ظرفیت افراد حاضر در استان ها بعنوان پژوهشگر استفاده کرد.علاوه بر این وی بر لزوم راه اندازی سامانه نظرسنجی تلفنی مراکز با هدایت و حمایت معاون محترم استان ها تاکید کرد.
. و حل مسایل پرسشگران مراکز که مزیت نسبی سازمان صدا و سیماست را خواستار شد
سپس جناب آقای امیر احمدی دبیر کمیسیون پژوهش جشنواره ۲۱ بیانیه داوران را قرائت کرد.
 توجه به پژوهش های کیفی و روش های جدید، توجه به موضوعات و مسایل مورد نیاز رسانه های استانی و توجه به کاربردهای پژوهش در رسانه مبتنی بر ارایه راهکارهای عملیاتی مورد تاکید بیانیه داوران بود.
. در ادامه با حضور جناب آقای دکتر دارابی ، جناب آقای دکتر طلوعی ، جناب آقای فاطمی رونمایی از کتاب تشریف پژوهش انجام شد.
 در این جلسه جناب آقای دکتر دارابی معاون امور استانها به ایراد سخن پرداخت.وی بر مطالبات سال گذشته خود مبنی بر تشکیل هیاتهای اندیشه ورز،توجه به تحقیق بومی،اولویت های پژوهشی کاربردی استانی و حمایت از پایان نامه ها تاکید کرد و افزود پژوهش به دلایلی هنوز در کشور و رسانه ملی جایگاه خود را نیافته است زیرا احساس نیاز به پژوهش بوجود نیامده است.فقدان مدیران پژوهشی کارآمد در برخی از مقاطع،فقدان اعتبارات لازم و مطلوب،فقدان متولی مشخص پژوهش در سازمان و مراکز وفقدان تعریف پژوهش در سطوح کاربردی و راهبردی از آسیب های حوزه پژوهش دانست.
 دکتر دارابی ضمن تاکید بر ضرورت پژوهش در غنای برنامه ها افزود این پژوهش است که حتی درحوزه های خبر نیز موثر است و نگاه آسیب شناسانه در این زمینه بسیار مهم است.
وی افزود استفاده از پایان نامه های دانشگاه صدا و سیما در شبکه های استانی ضروری است
همچنین ایشان بر اصلاحات ساختاری و نیروی انسانی تاکید کرد و گفت اگر به پژوهش اهمیت ندهیم در آنتن دچار ضعف هستیم.من از مدیران کل استانها میخواهم پیوست پژوهشی برنامه ها را جدی بگیرند
وی تاکید کرد ما باید در حوزه کیفی سازی حرکت کنیم
در ادامه آقایان دکتر دارابی معاون امور استانها ،دکتر طلوعی رییس مرکز پژوهش و سنجش افکار، شعاع از داوران بخش پژوهش و قایم مقام مرکز پژوهش و سنجش افکار، فاطمی رییس مرکز سیمای استانها و دبیر جشنواره ،عظیمی مدیر کل مرکز چهار محال و بختیاری ،دکتر مطلبی داور جشنواره ،امیر احمدی دبیر بخش پژوهش و مدیر کل پشتیبانی و اجرای نظرسنجی جوایز بخش پژوهش را اهدا کردند.
پس از برگزاری جلسه اهدای جوایز جناب آقای دکتر طلوعی رییس مرکز پژوهش و سنجش افکار با مدیران پژوهش به گفت و گو نشست.
دراین جلسه ابتدا تعدادی از مدیران پژوهش مراکز به مشکلات و محدودیت های خود پرداختند و در این زمینه رییس مرکز به ارایه راهکارها و راهنمایی ها مبادرت کرد.
دکتر طلوعی گفت تغییر ساختار سخت نیست تغییر باور سخت است.وی تاکید کرد :پژوهش در سازمان یک کالای حیاتی است نه تزیئنی.استفاده از پژوهش نیز ابلاغی و دستوری نیست.از دیگر باورهای ما اینست که پژوهش در سازمان دچار اشتباه راهبردیست و آن اینست که می گویند پژوهش در کنار تولید.پژوهش و تولید در کنار هم نیستند بلکه عجین با یکدیگرند.
پژوهش و تولید دچار آریتمی است . ما در این زمینه باید به مدل برسیم.
وی درپایان در مورد عملکرد مرکز توضیحاتی ارائه کرد و گفت ما همچنان در موضع تحولی هستیم و درامور زیربنایی وپژوهش های کلان اقدامات جدی صورت گرفته است.
 
  1397/6/4
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.