صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

همایش "اخلاق در پژوهش" برگزار شد

همایش "اخلاق در پژوهش" برگزار شد


دومین همایش سراسری اخلاق در پژوهش باحضور دانشگاهیان و فعالین پارک های علم وفناروی پنج استان منطقه غرب کشور در دانشکده ادبیات دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش و سنجش افکار صداوسیما به نقل از ایسنا، محمدابراهیم اعلمی آل آقا، رئیس دانشگاه رازی کرمانشاه در مراسم افتتاحیه این همایش، بابیان اینکه موضوع اخلاق در پژوهش مسئولیت‌های زیادی را برعهده مسئولین و مدیران دانشگاه‌ها قرار داده، اظهارکرد: باید با برگزاری نشست‌های تخصصی در بحث اخلاق در پژوهش تلاش کنیم زمینه‌ای فراهم شود که اعضای هیات علمی با این مباحث بیشتر آشنا شوند.

وی تصریح کرد: رعایت اخلاق در انجام امور پژوهشی از مباحث بسیار مهم است که در کنار آموزش و پژوهش باید به آن توجه شود.

رئیس دانشگاه رازی کرمانشاه شعار راهبردی این دانشگاه را "اخلاق محوری و پیشرو بودن در تحقق جامعه دانش بنیان" خواند و اضافه کرد: بحث اخلاق محوری در دانشگاه رازی، تعهد بسیاری را برای اساتید این دانشگاه بوجود آورده است.

در ادامه این همایش حجت الاسلام محمدباقر نجفی، معاون پژوهشی دانشگاه رازی کرمانشاه با اشاره به اهمیت دانش در زندگی بشر، اظهارکرد: در این راستا از هزاران سال پیش موضوع اخلاق در پژوهش مورد توجه دانشمندان قرار گرفته و در قرن حاضر باگسترش دانش اهمیت آن دوچندان شده است.

وی افزود: در کشور ما نیز باتوجه به رشد علمی مناسب طی سال‌های اخیر، این مسئله مورد توجه واقع شده و جای کاری بسیاری در این حوزه داریم.

معاون پژوهشی دانشگاه رازی کرمانشاه به اهمیت اخلاق در پژوهش اشاره کرد و گفت: تسهیل‌گری در دستیابی به اهدافی که پژوهش در شناسایی حقایق عالم هستی روی آن متمرکز می‌شود، تنزیه فعالیت‌های پژوهشی از رفتارهای فرصت‌طلبانه، تنظیم مقررات رسمی و غیررسمی برای تامین حقوق پدیدآورندگان و نظریه پردازان ایده‌های علمی، هنری و فناورانه از جمله رسالت‌های اخلاق در پژوهش محسوب می شود.

وی در ادامه بااشاره به حضور اساتید و دانشجویانی از دانشگاه‌های کرمانشاه، همدان، ایلام، کردستان و لرستان در این همایش، عنوان کرد: در این همایش یک روزه هفت سخنرانی در ابعاد مختلف اخلاق در پژوهش طی دو پنل تخصصی خواهیم داشت.

نجفی تاکید کرد: همچنین دراین همایش کارگاه تخلفات پژوهشی و روش‌ها و ابزارهای تشخیص سرقت و تقلب علمی را برگزار خواهیم کرد.

  1397/7/21
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.