صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

ضرورت جایگزین کردن تحقیقات بومی با پژوهش‌های خارجی در بازی‌پژوهی

ضرورت جایگزین کردن تحقیقات بومی با پژوهش‌های خارجی در بازی‌پژوهیمدیر پروژه کنفرانس تحقیقات بازی‌های دیجیتال می‌گوید تعداد مطالعات داخلی در قالب کتاب، مقاله و پایان‌نامه بسیار کم و اغلب مطالعات داخلی، تکرار تحقیقات گذشته یا کپی‌برداری از کارهای خارجی است.
 
به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش و سنجش افکار صداوسیما به نقل از خبرگزاری تقریب،فرزانه شریفی، مدیر پروژه کنفرانس تحقیقات بازی های دیجیتال درباره مطالعات و آمارهای موجود در صنعت بازی در ایران گفت: بر اساس آمارهای مرکز تحقیقات، بازی های دیجیتال درخصوص تعداد مطالعات داخلی در قالب کتاب، مقاله و پایان نامه بسیار کم است و اغلب مطالعات داخلی صورت گرفته در تکرار تحقیقات گذشته یا کپی برداری از پژوهش های خارجی است. روندپژوهی انجام شده در مطالعات داخلی بازی های دیجیتال نشان می دهد، حجم تحقیقات این حوزه در سال های گذشته افزایش یافته اما این روند، همچنان خلاهای اساسی را در حیطه های مطالعاتی همچون علوم شناختی، علوم اعصاب، هنر، علوم ارتباطات و مدیریت شاهد هستیم. در حقیقت رویکرد اقتباس دانش و عدم اقتباس نوآوری در مطالعات داخلی حوزه بازی بزرگترین تهدید این موضوع علمی در حال پیشرفت در کشور محسوب می شود.


او ادامه داد: به منظور افزایش کیفیت مطالعات داخلی، شبکه سازی میان پژوهشگران ایرانی، خارجی و پیوند صنعت با دانشگاه، کنفرانس تحقیقات بازی های دیجیتال به عنوان بزرگترین کنفرانس داخلی در زمینه بازی های دیجیتال توسط بنیاد ملی بازی های رایانه ای به طور سالانه برگزار می شود. کنفرانسی که امسال دومین دوره خود را در مقیاس بین المللی و با همکاری دانشگاههای مطرح دنیا در زمینه بازی های دیجیتال برگزار می کند، به میزبانی دانشگاه صدا و سیما شکل خواهد گرفت. این کنفرانس چهار حوزه اصلی علم شامل علوم انسانی، هنر، علوم پزشکی و فنی مهندسی را پوشش می دهد و از این حیث جامعیت خود را همواره حفظ می کند. علاوه بر این، به دلیل پژوهش های کم اثر و بازی های جدی تمرکز اصلی این کنفرانس برای دومین سال پیاپی در خصوص این موضوع است.


مدیر پروژه کنفرانس تحقیقات بازی های دیجیتال با اشاره به دوره نخست این کنفرانس درباره کاهش شکاف مطالعاتی داخلی از لحاظ کمی و کیفی، اظهار کرد: برخی از حوزه هایی که پیش از این یاد شد، در رکود کامل پژوهشی به سر می برند اما کنفرانس تحقیقات بازی های دیجیتال بستری برای توجه بیشتر را به این حوزه ها فراهم ساخته است البته کماکان تحقیقات فعلی نتوانسته با یافته های علمی گذشته، کشور را به اشباع نظری برسانند اما می توان امید داشت مقالات این کنفرانس سهم بالایی در تقویت مبانی علمی کشور داشته باشد.


او درباره رویدادهای کنفرانس تحقیقات بازی های دیجیتال در دومین دوره خود با حضور ۴۹ عضو کمیته علمی داخلی و خارجی به عنوان هسته اصلی نخبگان کشور در حوزه بازی های دیجیتال گفت: در حال فراهم سازی مقدمات برگزاری کنفرانس هستیم. اعضای کمیته علمی داخلی از دانشگاه های فعال کشور در زمینه بازی فعال هستند و سهم دانشگاه های دولتی همچون علم و صنعت، تهران، شهید بهشتی، تربیت مدرس و دانشگاه آزاد واحد تهران شمال بیش از سایر دانشگاه های کشور است. کمیته علمی خارجی این کنفرانس نیز از کشورهای انگلستان، آلمان، ایرلند، مالتا، سنگاپور، کانادا، ایتالیا و سوئد هستند و در این بین اساتید ایرانی دانشگاه های خارجی نیز حضور دارند.

به گفته شریفی، مقالات این دوره از کنفرانس برای نخستین بار در کشور، علاوه بر پایگاه های داخلی در پایگاه استنادی IEEE نیز نمایه می شوند. همت دبیرخانه این کنفرانس برای اخذ مجوزهای لازم جهت نمایه سازی مقالات در این پایگاه خارجی، نقش برجسته ای در دیده شدن و استناددهی مقالات پژوهشگران ایرانی در سطح دنیا خواهد داشت. این امر همچنین عاملی انگیزشی برای پژوهشگران داخلی خواهد بود که علی رغم تحریم ها و حتی عدم پذیرش بسیاری از مقالات ایرانیان در ژورنالهای isi، فرصتی برای انعکاس مطالعات خود در دنیا دارند.

او ادامه داد: امسال همچون سال گذشته فضایی را به تکنولوژی های مرتبط با صنعت بازی اختصاص داده می شود. بسیاری از این تکنولوژی ها محصول داخلی بوده و به عنوان دستاورد کارآفرینی پژوهشگران داخلی در زمینه بازی محسوب می شوند.

مدیر پروژه کنفرانس تحقیقات بازی های دیجیتال افزود: همچنین میزهای تکنولوژی، یکی از فضاهایی خواهد بود که امسال به عنوان یک رویداد افزوده در کنار میزهای تکنولوژی قرار خواهد گرفت. برای بسیاری از پژوهشگران داخلی به ویژه در حوزه بازی، وجود چنین آزمایشگاه های ناشناخته بسیار جالب است. این آزمایشگاه ها وابسته به دانشگاه های کشور بوده و تقریباً همه آنها به همت دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهها راه اندازی و اداره می شوند و تولیدات بازی های جدی و تجاری آنها قابل توجه است.

او درباره سخنرانان این کنفرانس گفت: مینهوآ مآ از کشور انگلستان که از پیشگامان مطالعات بازی های جدی در دنیا محسوب می شود، سخنران کنفرانس است. کنفرانس امسال در تاریخ ۸ و ۹ آذر در دانشگاه صدا و سیما برگزار می شود
  1397/7/24
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.