صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

رئيس رسانه ملي در اولين همايش ملي مطالعات پيمايشي و افكار سنجي در ايران : رويارويي دنياي امروز رويارويي رسانه‌اي و افكار عمومي است

رئيس رسانه ملي در اولين همايش ملي مطالعات پيمايشي و افكار سنجي در ايران : رويارويي دنياي امروز رويارويي رسانه‌اي و افكار عمومي است


دكتر علي‌عسكري در اولين همايش ملي مطالعات پيمايشي و افكار سنجي در ايران، تحقيق در زمينه افكار عمومي را اولويتي حياتي در سطح دنيا دانست.

به گزارش روابط عمومي مرکز تحقیقات صداوسيما، رئيس رسانه ملي در افتتاحيه اولين همايش ملي مطالعات پيمايشي و افكار سنجي در ايران مطالعه افكار عمومي را بسيار مهم و موضوع درجه يك جهاني برشمرد.

 رئيس سازمان صداوسيما در اين همايش بر اهميت موضوع تحقيقات و نظرسنجي كه عامل مهمي براي تحقيقات در كشور است تأكيد كرد و گفت: سازمان صداوسيما با افكار عمومي ملت ايران و ساير ملت‌ها سر و كار دارد و حيات رسانه‌ملي به اين است كه بتواند با مخاطبان تعامل كند. وي افزود: مطالعه افكار عمومي بسيار مهم است و موضوع درجه يك جهاني است و براي كشور ما هم درجه يك است پس تحقيقات و مطالعاتي كه درباره افكار عمومي است فوق‌العاده اهميت دارد.

 دكتر علي عسكري رويارويي اصلي دنياي امروز را رويارويي رسانه‌اي و افكار عمومي دانست و گفت: در اين رويارويي جريانات شناختي در درجه اول هستند.

 رئيس رسانه ملي با توصيف اوضاع كنوني كشور در ميدان  نبرد فرهنگي با دشمنان گفت: اين نبرد از جنس افكار عمومي و افكار عمومي پايه است.

  وي افزود: دشمنان تلاش و هزينه مي‌كنند كه در افكار عمومي ما نفوذ كنند تا به اهدافشان برسد كه اقدامي هويتي- فرهنگي و حتي در رده اقدامات امنيتي است .

 رئيس رسانه ملي با اشاره به عنوان معاونت پژوهش، برنامه ريزي و نظارت گفت: در اين معاونت سه عنصر  تحقيق، برنامه ريزي و نظارت را در كنار هم آورديم كه با پژوهش نياز جامعه را دريابد و بامهندسي پيام مورد نظر را يافته و نتيجه را در اختيار بخش توليد قرار دهد. وي افزود بر اين اساس پايه محتوايي كه توليد و برنامه‌سازي مي‌كنيم بايد بر مبناي پژوهش و تحقيقات باشد. دكتر علي عسكري با تأكيد بر لزوم مطالعات اجتماعي ساخت برنامه‌ها گفت: اگر به اين امر توجه نكنيم كار ما بسيار كم اثر و يا بي‌اثر مي‌شود و در واقع تيري در تاريكي است. وي با بيان اينكه رسانه‌اي كه پشت صحنه‌اش تحقيقات نداشته باشد هيچ است گفت: ما بايد جامعه را بشناسيم و بدانيم جامعه چه‌مي‌گويد و ماچه مي‌فرستيم و چه بازخوردي دارد. رئيس سازمان صداوسيما تأكيد كرد: بودجه سازمان نبايد صرف كارهاي ضعيف و بدون پشتوانه پژوهشي شود.

 رئيس رسانه ملي بهره مندي روش ترسيم دياگرام هاي علت و معلولي را در زمينه پژوهش‌ها روشي متناسب با موضوع پژوهش در رسانه ملي دانست و گفت: بايد با اين روش ارتباط پديده‌ها را با هم بفهميم و آن را به برنامه‌سازان ياد دهيم. وي پديده‌هاي اجتماعي را پيچيده توصيف كرد و گفت: بايد براي تمام عوامل تحليل داشته باشيم تا بتوانيم راه حل درستي ارائه دهيم. دكتر علي عسكري  استفاده از روش توليد تصوير غني يا Rich Pictur را هم به پژوهشگران توصيه كرد تا با تشريح همه مطالب در يك تصوير، بتوان به خوبي مفاهيم را براي ديگران تبيين كرد.

 رئيس سازمان صداوسيما پژوهش را پايه اصلي غالب برنامه‌هاي رسانه ملي دانست و گفت: بيشتر توليدات سازمان از پشتوانه پژوهشي برخوردارند و براي آن حتي در نگارش فيلمنامه‌ها بودجه مي‌گيرند.

 وي افزود: بنابراين مطالعات و تحقيقات پراكندگي دارند اما انسجام آن به مركز تحقيقات است كه زيرساخت‌هاي عمده، تحليل‌ها ، درك عميق و... را بايد ازاين مركز به سازمان منتقل كرد.

 دكتر علي عسكري خطاب به مديران مركز تحقيقات گفت: تمام كارهاي تحقيقاتي در سراسر سازمان زيرمجموعه شما هستند و شما بايد در تمام بخش‌هاي سازمان فعال باشيد و موج آفريني پژوهشي كنيد.

 رئيس رسانه ملي تأكيد كرد: مركز تحقيقات بايد سند اقدام و سياستنامه‌اش را به طور مداوم درباره تمام موضوعات كشور منتشر كند 

 دكتر علي عسكري با بيان اينكه امروز بشريت به اوجي از دانش رسيده است كه در هيچ زمان ديگري نبوده گفت: كسي كه مي‌خواهد در رسانه كار كند و اثرگذار باشد بايد در قله دانش قرار بگيرد و مهمترين جايي كه بايد تراز خودش را حفظ كند مركز تحقيقات است.

 وي از پژوهشگران مركز تحقيقات خواست  فعالانه كار كنند و به اينكه هر هفته هر ماه و هر سال گزارش كاري ارائه دهند متعهد باشند تا ميزان اثرگذاري اين پژوهش ها بر برنامه‌ها روشن شود.

 بر اساس اين گزارش، در اين همايش از پژوهشگراني چون دكتر فرامرز رفيع پور و دكتر مرتضي كتبي كه ساليان متمادي و در طول 50 سال فعاليت پژوهشي در كشور همواره تلاش كرده اند با اهداي لوح سپاس قدرداني شد. در پايان نيز از 4 عنوان كتاب هاي منتشر شده مركز تحقيقات با عنوان هاي نقشه راه، چهل منزل انقلاب، ايران نما و نظر سنجي انتخابات رياست جمهوري 1396 رونمايي شد.

  1397/9/25
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.