صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

مروري بر كميته علمي همايش ملي مطالعات پيمايشي و افكارسنجي

مروري بر كميته علمي همايش ملي مطالعات پيمايشي و افكارسنجي


دکتر احمد عبدالملكي، دبير كميته علمي همايش ملي مطالعات پيمايشي و افكارسنجي درباره اين همايش توضيحاتي داد.

به گزارش روابط عمومي مرکز تحقیقات، احمد عبدالملكي، دبير كميته علمي همايش ملي مطالعات پيمايشي و افكارسنجي گفت: برگزاري همايش ملي مطالعات پيمايشي و افكارسنجي با هدف توسعه مباحث نظري و رويكردهاي عملي پژوهش‌هاي پيمايشي و افكارسنجي و شناساندن بيشتر اينگونه پژوهش‌ها و كاركردها و اهميت آن به سياستگذاران، برنامه‌ريزان و افراد مسئول در حوزه‌هاي مختلف اجرايي و علمي از سال گذشته در دستور كار مركز تحقيقات صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران قرار گرفت. به همين منظور و با هماهنگي با ساير مراكز و سازمان‌هاي پژوهشي و آماري معتبر مانند مركز آمار ايران، پژوهشكده آمار، مركز افكارسنجي ناجا، اداره‌كل مطالعات اجتماعي و فرهنگي شهرداري و مركز پژوهش و اسناد رياست‌جمهوري شوراي سياستگذاري همايش تشكيل شد و به تبع آن كميته‌هاي علمي، تبليغات و اطلاع‌رساني و پشتيباني همايش تشكيل شدند و فعاليت‌هاي خود را آغاز كردند. در جلسات متعدد و تخصصي شوراي سياستگذاري، تصميم‌ گرفته شد همايش با سه پنل تخصصي در حوزه‌هاي روش‌شناسي مطالعات پيمايشي، چالش‌هاي عملي اجراي پيمايش در ايران و افكارسنجي‌هاي انتخاباتي، و سه كارگاه آموزشي در حوزه‌هاي اشتباهات رايج در مطالعات پيمايشي، روش‌هاي آماري انتخاب سؤال و نمونه‌گيري در پيمايش‌هاي تلفني برگزار شود.

با توجه به اينكه اين همايش، اولين همايش تخصصي و ملي در حوزه مطالعات پيمايشي و افكارسنجي در ايران به شمار مي‌رود، لازم بود همه اقدامات و فعاليت‌هاي لازم براي برگزاري همايش از ابتدا پيش‌بيني، طراحي و تدارك ديده شوند. در كميته علمي همايش،  اين اقدامات با فراخوان عمومي و نيز اختصاصي براي مقاله‌ها، تعيين شرايط پذيرش مقاله و تعيين هيئت داوري آغاز شد و با دريافت تدريجي چكيده مقاله‌ها و سپس اصل مقاله‌ها و داوري آنها ادامه يافت. در مجموع 48 مقاله و چكيده مقاله به دبيرخانه همايش ارسال شد كه از اين تعداد و پس از 75 داوري، تعداد 30 مقاله مورد تأييد داوران همايش قرار گرفت.

در ادامه، با بحث و بررسي مقالات، 9 مقاله‌اي كه بايد در پنل‌هاي تخصصي ارائه شوند (سه مقاله در هر پنل) با توجه به محورهاي اصلي پنل‌ها مشخص شدند. با جستجو و انتخاب مدرسان كارگاه‌هاي آموزشي و دريافت محورهاي مهم طرح درس آنان و نيز پاورپوينت‌هاي مقاله‌هاي منتخب و قابل ارائه در پنل‌ها، وضعيت محتوايي همايش هر چه بيشتر ساختار خود را بازيافت. در ادامه طي مشورت با اساتيد صاحب نظر در حوزه‌هاي مورد طرح در پنل‌ها، هيئت رئيسه پنل‌ها انتخاب شدند و براي هر پنل از سه صاحب نظر و كارشناس مرتبط دعوت شد.

كتاب چكيده مقالات همايش نيز نهايي شده و تا قبل از همايش به چاپ خواهد رسيد و در اختيار شركت‌كنندگان قرار خواهد گرفت. همچنين كتاب مجموعه مقالات همايش در حال ويرايش نهايي است و پس از برگزاري همايش در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

  1397/9/24
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.