صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

جايگاه و نقش مديريت پژوهش و نظرسنجي استان‌ها در سياستگذاري رسانه

جايگاه و نقش مديريت پژوهش و نظرسنجي استان‌ها در سياستگذاري رسانه


مصطفي گودرزي، مدير واحد پژوهش و نظرسنجي استان‌های اداره کل پشتیبانی و هماهنگی پژوهش‌های مرکز تحقیقات صداوسیما از جايگاه و نقش مديريت پژوهش و نظرسنجي استان‌ها در سياستگذاري رسانه مي گويد.

به گزارش روابط عمومي مرکز تحقیقات، مصطفي گودرزي، مدير واحد پژوهش و نظرسنجي استان‌ها اداره كل پشتيباني پژوهش و اجراي نظرسنجي گفت: امروزه در سازمان‌هاي رسانه‌اي بزرگ، بخش مهمي از رسالت جمع آوري اطلاعات و داده‌ها بر عهده واحدهاي پژوهشي آن سازمان است و از همين رو، مديريت صحيح و علمي پژوهش‌ها از اهميت بسيار بالايي برخوردار است. پس از راه اندازي شبكه‌هاي راديو و تلويزيون استاني،واحدهاي پژوهش استاني نيز به منظور ارتقاي كيفيت برنامه‌هاي شبكه‌هاي استاني، برقراري پيوند ميان پژوهش و توليد و نيز آگاهي از نظر مخاطبان و انتقال آن به سياستگذاران، تاسيس شدند يا توسعه يافتند. واحد مديريت پژوهش و نظرسنجي استان‌ها در مركز تحقيقات صدا و سيما، وظيفه مديريت پژوهش در اين حوزه و دسته بندي و ارائه اطلاعات و داده‌هاي جامع و معتبر به مديران و عوامل ساخت برنامه‌ها در شبكه‌هاي استاني را بر عهده دارد تا آنان با وقوف كامل دريابند كه چه برنامه‌اي را در چه زماني براي چه كساني و با چه دليلي بسازند.

به طور كلي، مسئوليت مديريت پژوهش و نظرسنجي استان‌ها را مي توان در چند حوزه خلاصه كرد:

الف)مديريت پژوهش در واحدهاي استاني: مسئوليت برنامه‌ريزي پژوهشي سالانه مراكز؛ اجرا، نظارت و ارزيابي طرح‌هاي پژوهشي انجام شده در واحدهاي پژوهشي مراكز؛ اجراي نظرسنجي در موضوع‌هاي مختلف پژوهشي؛ شناخت مخاطبان و سنجش نيازها، رضايت و اعتماد آنان؛ روزآمدسازي روش‌هاي عملي انجام پيمايش‌ها و نيز روندپژوهي برنامه‌هاي صداوسيماي استاني و محلي و موضوع‌هاي كلان (موضوع‌هايي كه نياز به تكرار در دوره‌هاي زماني معين دارند)، به منظور بررسي روند تغييرات بر عهده اين واحد است. در اين واحد تلاش مي‌شود با تمركز بر دو عنصر «هدايت متمركز» و «هدفمندي پژوهش‌ها»، امكان اجراي پژوهش‌ها و مطالعات سازمان‌يافته با توجه به نيازها و اولويت‌هاي جامعه، چه در سطح محلي و چه در سطح ملي، فراهم آيد.

 ب) اجراي نظرسنجي در استان‌ها: برخورداري از امكانات زيرساختي به روز و بهره‌مندي از نيروي انساني آموزش‌ ديده حرفه‌اي كه ضمن اجراي نظرسنجي‌ها و روندپژوهي‌ها، اعتبار داده‌هاي جمع‌آوري شده را نيز تضمين مي‌كند و امكان كنترل موانع يا خطاهاي احتمالي و چگونگي مواجهه و مقابله با آن ها را فراهم مي‌آورد همكاري در برگزاري جشنواره‌هاي توليدات استاني نيز سبب شده است كه تلاش‌هاي همكاران پژوهشگر مراكز مورد توجه اصحاب رسانه قرار گيرد.

 ج) مرجعيت علمي: روشن است نتايج يك پژوهش تنها در صورت رعايت تمامي مباني علمي و به كارگيري ابزار و روش مناسب، قابل اعتماد و داراي اعتبار خواهد بود. اين مديريت با استفاده از نيروي پژوهشي متخصص و حرفه‌اي و نظارت و ارزيابي مستمر بر پژوهش‌هاي مراكز و هدايت و راهنمايي آنها، ضمن كنترل اعتبار علمي پژوهش‌ها، آن ها را از جنبه‌هاي مختلف مورد سنجش قرار مي‌دهد و در نتيجه ارزش كاربردي بهره‌گيري از نتايج پژوهش‌ها را در برنامه‌ريزي‌هاي درون‌سازماني يا كلان و منطقه‌اي و ملي تضمين مي‌كند. تخصص و به روز بودن ناظران و كارشناسان مديريت پژوهش در نظرسنجي استان‌ها، در واقع نوعي مرجعيت علمي به اين واحد بخشيده است كه ضمن بهره‌وري از دانش روز، نيازهاي آموزشي مراكز و پژوهشگران را شناسايي و تسهيلات آموزشي لازم را ارائه مي‌كند. به سبب همين عنصر تمركز در ستاد است كه نتايجي با پايايي و روايي چشمگير حاصل مي‌شود و امكان استناد به اين نتايج در سياستگذاري‌ها و برنامه ريزي‌ها فراهم مي‌شود.

 د) مسئوليت‌هاي آموزشي: روشن است كه دستيابي به اهداف ذكر شده در سطور فوق، به واسطه آموزش مستمر مديران پژوهش، پژوهشگران، پرسشگران و عوامل اجراي پيمايش حاصل مي شود كه اين دستاورد را هم مي‌توان از ديگر كاركردهاي اين واحد به شمار آورد. ايجاد بانك اطلاعات پژوهشي به منظور انباشت دانش و بهره گيري از دانش توليدشده در تحقيقات سازمان صدا و سيما اقدام ديگر اين واحد است كه به واسطه آن امكان دسترسي به آخرين نتايج پژوهشي در همه مراكز استان‌ها فراهم مي‌آيد و همگان مي‌توانند از اين منابع براي آموزش و توليد علم استفاده كنند.

 اثرات و نتايج عملكردي حاصل از كاركردهاي چهارگانه مديريت پژوهش و نظرسنجي استان‌ها، هم در سطح سازمان و هم در بيرون از آن قابل مشاهده است. در سطح سازمان نتايج حاصل از پژوهش‌هاي تحت نظارت اين واحد و نظرسنجي‌ها و روندپژوهي‌هاي اجرا شده، به دليل برخورداري از ارزش و اعتبار علمي، امكان تصميم‌گيري،‌ هدف‌گذاري و برنامه‌ريزي دقيق و مؤثر را براي مديران، كارشناسان و برنامه‌سازان فراهم مي‌آورد. مطالعات و پيمايش‌هاي انجام شده در حوزه برنامه‌هاي صداوسيما و همچنين عملكرد رسانه ملي، دايره آگاهي مديران و برنامه‌سازان را نسبت به محيط مخاطب و علايق، نيازها و رضايت مخاطبان گسترش مي‌دهد و داده‌هاي لازم را براي اصلاح، بازبيني، هدف‌گذاري و انتخاب مسير مناسب فراهم مي‌آورد در سطح برون‌سازماني نيز نتايج پژوهش‌هاي انجام شده در حوزه‌هاي مختلف به علت برخورداري از صحت و سلامت علمي، داده‌هاي معتبري را چه در سطح كلان و چه در سطح منطقه‌اي يا محلي يا از نمونه‌هاي خاص و هدفمند در اختيار مديران و مسئولان ارشد كشور قرار مي‌دهد و ابزار تصميم‌گيري و برنامه‌ريزي و مديريت مبتني بر واقعيت را فراهم مي‌سازد.

  1397/9/24
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.