صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

مرکز تحقیقات برگزار کرد: نشست تخصصی فیزیک و زیبایی‌شناسی دکور برنامه های خبری

مرکز تحقیقات برگزار کرد: نشست تخصصی فیزیک و زیبایی‌شناسی دکور برنامه های خبری


نشست تخصصی« فیزیک و زیبایی‌شناسی دکور برنامه های خبری» روز سه شنبه 25 دی ماه 97 با سخنرانی عبدالعباس برغشی مدرس دانشگاه و حضور جمعی  از مدیران، پژوهشگران و برنامه سازان رسانه ملی در مرکز تحقیقات صداوسیما برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی مرکز تحقیقات صداوسیما، عبدالعباس برغشی درابتدای جلسه با اشاره به نقش دکور در برنامه های خبری و تاثیر آن در ارتباط مؤثر با مخاطب تأکید کرد که دکور برنامه‌های خبری باید به گونه‌ای باشد که مخاطب با دیدن دکور به ماهیت و اندیشه های درونی برنامه پی ببرد یعنی بتوان با عناصر بصری یک ذهنیت ایجاد و ذهن مخاطب را مدیریت کرد.

برغشی افزود: به عنوان مثال در یک بخش خبری باید لباس مجری یا گوینده، متفاوت با رنگ های دکور، تصویر پشت سر و پیش رو باشد به طوری که آزار بصری از بین برود و معادلات تصویری به خوبی رعایت شود. علاوه بر این هندسه تصویر نیز باید رعایت شود به طوری که مجری در کادر نه آنقدر کوچک باشد که در تصویر گم شود و نه آنقدر بزرگ باشد که غالب بر تصویر و دکور باشد و به‌طور کلی فضای بصری برنامه باید از ساماندهی خوبی برخوردار باشد.

این استاد دانشگاه، در تبیین گفته های خود تصاویری از برنامه های خبری سیمای رسانه ملی را نمایش و به نقد و آسیب‌شناسی آنها پرداخت.

وی افزود: متاسفانه در برنامه های خبری به ارتباط پوشش گوینده با دکور کمتر توجه می‌شود و لباس های غالبا تیره در دکورهای تیره باعث محو شدن گوینده در کادر تصویر می‌شود و در خبرهای ورزشی نیز باید به این نکته توجه کنند که رنگ های گرم با اینکه نشان دهنده هیجان و جنب و جوش است اما باید در کنار آن از رنگ های خنثی، سرد و ترکیب با رنگ سفید برای ملایم کردن تصویر استفاده شود.

رعایت پرسپکتیو در تصویر نکته دیگری بود که برغشی به آن اشاره کرد و گفت: کارگردان باید بداند از چه لنزی در چه زاویه ای و برای نمایش کدام بخش دکور در خبر استفاده کند. وی همچنین به نکات رعایت اقلیت و اکثریت در دکور، زیبایی شناسی رنگ ها،‌ استفاده از خطوط منحنی، رعایت پرسپکتیو،‌ رعایت و بکارگیری معماری اسلامی ایرانی در طراحی دکور، رنگ شناسی و استفاده متناسب از رنگ های اصلی قرمز،‌ آبی و زرد در کنار رنگ های تیره و سفید، کمک بسیار مهمی در جذب مخاطب به برنامه های خبری، سیاسی و اقناع بیننده دارد.

 برغشی پیشنهادهایی برای طراحی دکورهای برنامه‌های خبری ارائه کرد که ایجاد شورای پژوهشی دکور، آموزش معماری ایرانی-اسلامی به دکوراتورها برای نیل به طراحی دکورهای هویتی، رعایت زبان جهانی در طراحی دکورها و رعایت سیستم رنگی بر مبنای بستر فرهنگ ایرانی-اسلامی در طراحی دکورها از مهم‌ترین آنهاست.

در پایان این نشست پژوهشگران و حاضران در جلسه با طرح دیدگاه‌های خود به پرسش و پاسخ و تبادل نظر با سخنران جلسه پرداختند.

  1397/10/25
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.