صفحه اصلی> اخبار مراکز

اتمام طرح پژوهشی سیر در زندگی واثار کتر محمد صالح ابراهیمی توسط سرکار خانم شهناز ابوبکری

اتمام طرح پژوهشی سیر در زندگی واثار کتر محمد صالح ابراهیمی توسط سرکار خانم شهناز ابوبکریسیردر زندگی وآثار دکتر محمد صالح ابراهیمی محمدی( متخلص به شه پول )
پژوهشگر : شهناز ابوبکری (طرح موظفی )

از ملک ادب حکم گذاران همه رفتند
شو!بار سفر بند که یاران همه رفتند
آن گرد شتابنده که بر دامن صحراست
گوید چه نشینی که سواران همه رفتند


اثرپژوهشی حاضر با رویکرد برنامه سازی ودر راستای معرفی یکی از چهره های ماندگار فرهنگ وادب کردی اجرا شده است . آن‌چه كه عرضه می شود نگاهي گذرا به كارنامه‌ي ادبی ،علمی محمد صالح ابراهیمی بوده و بيشتر به قصد يادآوري يك زندگي پر از كوشش وتلاش  بزرگ مردي كه به تاريخ، فرهنگ و جغرافياي سرزمينش عشق مي‌ورزد.این روز ها کمتر سراغ «محمد صالح ابراهیمی » را می گیرند .  گرچه او با چشمان گرفتار بیماری اش هم دست از تحقیق وپژوهش بر نمی دارد وتا حیات دارد وجانی در نفس ، به مطالعه وتحقیقاتش ادامه می دهد.
در کردستان کمتر کسی را پیدا می کنی که ابراهیمی را نشناسد ، استاد سالها در کردستان به تحصیل علوم ومعارف اسلامی ، فقه واصول تا مرحله افتا پرداخته ومراتب تحصیل دانشگاهی را نیز از آغاز تا انجام سالهاست که پشت سر نهاده است . در باره استاد ابراهیمی سخن بسیار است ، اما بی شک آنچه بشاید گفت و باید گفت در این مختصر ممکن نیست که مرد بزرگ است و بزرگان راستودن کار آسانی نیست .
متولد 1312 در شهر مهاباد است . از همان اوان کودکی نزد پدرش ابراهیم به‌ فراگیری قرآن و ادبیات فارسی و عربی پرداخت. در سن هفت سالگی به‌ مدرسه‌ رفت و نزد برادرش سعید ابراهیمی و عمویش طه‌ به‌ فراگیری علوم عمومی پرداخت. وی تحصیلات خود را تا مقطع دکتری در رشته های الهیات و زبان وادبیات عرب ادامه داد.دکتر ابراهیمی یکی از چهره‌های مطرح کُردهای اهل قلم می‌باشند و خدمات علمی مفیدی را به زبان، فرهنگ ، ادب و هنر کُردی انجام داده‌اند و بیش از 30 کتاب به زبان کُردی تالیف ،چاپ و منتشر کرده‌اند . از سال 1341 با رادیو کردی تهران همکاری داشته‌ و مقالات و گفتارهای زیادی را بصورت روزانه‌ در جنبه‌های فرهنگی و ادبی نوشته‌ است.سالهای 1373شمسی ایشان به‌ تدریس در دانشگاه تهران در قسمت حقوق قضائی و ادبیات عرب پرداخته‌ است. ابراهیمی در خانواده ای دیده به جهان گشود که نیاکانش از عالمان برجسته دین بودند و در بین مردم منطقه از قدرت و مکنت زیادی برخوردار بودند. مخصوصا پدربزرگوارش که نزد مردم منطقه بسیار  محترم  و  برجسته بود. ازطرف دیگر، خود ابراهیمی به خاطر هوش و استعدادی که داشت بر زبانهای عربی ،کردی وفارسی نیز مسلط گشت و دوران تحصیل را تا مقطع دکتری طی کرد. وی بر علوم دینی روزگار خود نیز تسلط داشت و در سن کمی قرآن وعربی را یاد گرفت .علاوه بر علوم دینی در زمینه فرهنگ مردم کرد نیز کارهای گسترده ای را انجام داده اند.
از جمله آثار ایشان می توان به تالیف ، ترجمه و تفسیر کتابهایی چون سوره یوسف (داستان یوسف )،حرکت وانتفاضه ملک الغازی( حضرت شیخ عبیدالله نهری – شاه شمزین )، ترجمه کتاب انسان وایمان تالیف استاد شهید مطهری ،کتاب گنجینه ی فرهنگ و زانین ،آداب و رسوم کردان ،باوی کومه لا یه تی و میژویی،ژیناوه ری زانایانی کورد یا گنجینه فرهنگ و زانست ،تاریخ حرکت ژنرال مصطفی بارزانی رهبر کبیر کرد وحماسه ی حرکت از کوردستان جنوبی وعبور از رود ارس و مهمتر از همه ترجمه قرآن کریم به زبان کردی که تا امروز 5 بار تجدید چاپ شده است ،اشاره نمود. مطالعه زندگی شخصیتهای بزرگ و ماندگار تاریخ به روشنی بیانگر این امر مهم است که آنها به صرف دارا بودن پتانسیلها و قابلیتهای بالای فردی، بزرگ و ماندگار نمی شوند، بلکه تاثیر محیط زندگی و بستر اجتماعی نقش انکارناپذیری در رشد و ظهور آنها دارد به عبارتی دیگر، این محیط است که اجازه می دهد استعدادهای فردی آدمها به فعلیت برسد و یا از شکوفایی باز ماند.
    


  30/06/1393
آرشیو اخبار پژوهشی
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.