صفحه اصلی> اخبار مراکز

دومین جلسه اندیشه ورزی مرکز در خصوص آسیب شناسی موسیقی در شبکه استانی برگزار شد.

دومین جلسه اندیشه ورزی مرکز در خصوص آسیب شناسی موسیقی در شبکه استانی برگزار شد.


  دکتر عبدالملکی، مدیرکل مرکز کردستان، موسیقی را بخش جدایی ناپذیر از فرهنگ استان کردستان دانست و با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص ویژگی های یک اثر فرهنگی(اجماع و اتفاق نظر نخبگان، درگیر کردن عامه مردم و سوق دادن جامعه به سمت کمال) اظهار کرد: موسیقی سطوح مختلفی از عامه تا نخبگان را در بر می گیرد. موسیقی غذای روح است و تمامی افراد جامعه به آن نیاز دارند و در شبکه استانی سعی بر آن است که موسیقی‌های تولیدی جهت دار، هدفمند، عامه گرا، و نخبه محور باشند به گونه ای که منجر به تعالی جامعه و رشد و توسعه استان باشد.

دکتر جعفر عبدالملکی همچنین با اشاره به تنوع و تکثر فرهنگی موجود در استان گفت: ذائقه شناسی و ذائقه سازی دو مولفه ی مهم در کار رسانه ای، خصوصاً تولید و پخش موسیقی است و سعی می شود جغرافیای فرهنگی استان در موسیقی نیز انعکاس یابد.

دکتر امید کریمی دبیر شورای اندیشه ورزی مرکز کردستان نیز با نگاهی پژوهش‌محور به تولید موسیقی و سایر برنامه‌های شبکه گفت: در دوره‌ مدیریتی جدید، با نگاهی باز و علمی پذیرای دیدگاه‌ها، پیشنهادها و انتقادات صاحب‌نظران حوزه‌ی موسیقی خواهیم بود و در این راه هیچ‌گونه محدودیتی قایل نمی‌شویم اما انتظار می‌رود محدودیت‌ها، خط قرمزها و چارچوب‌های سازمانی در تولید و پخش موسیقی در نظر گرفته شود.

فرشید حسامی رئیس انجمن موسیقی کردستان بر نقش صدا و سیما در ارائه و عرضه موسیقی های فاخر تاکید کرد و بیان داشت: صدا و سیما تغذیه خوبی باید داشته باشد تا بتواند نیاز مخاطبان را ارضاء کند. همچنین صدا و سیما دارای امکانات سخت افزاری خیلی خوبی است و کمتر کسی در قالب فعالیت خصوصی می تواند این امکانات را تهیه کند. افرادی که توانایی تولید موسیقی دارند، امکان ضبط ندارند. لذا پیشنهاد می شود صدا و سیما این امکانات را در اختیار موزیسین ها بگذارد تا علاوه بر تعهدات خود، آثار دیگری نیز در مرکز تولید شود.

یدالله پروا دبیر بازنشسته و موسیقی دان در این جلسه ترویج موسیقی سطح پایین و موسیقی غیر ایرانی یکی از ایرادهای سازمان صدا و سیما دانست و گفت: موزیسین باید باعث تغییر باشند و موسیقی نباید صرفا جنبه سرگرمی داشته باشد و فردی که در راس موسیقی و سرود صدا و سیما قرار می گیرد باید از تمامی ظزفیت ها استفاده کند همچنین صدا و سیما این امکان را دارد که به جنبه آموزشی موسیقی بپردازد.

مهدی احمدی پژوهشگر عرصه موسیقی و رئیس ارکستر فیلارمونیک کردستان برنامه های شناختی موسیقی در مقابل برنامه های سرگرمی موسیقی را خیلی کم ارزیابی کرد و گفت: چند درصد از برنامه های شبکه کردستان به صورت تحلیلی راجع به موسیقی به طور علمی صحبت کرده است. بدون شک درصد بسیار پایینی راجع به موسیقی به این شکل صحبت شده است بنابر این پیشنهاد می شود سهم برنامه های تخصصی موسیقی افزایش یابد.

مهدی احمدی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: استفاده از سازهای غربی همچون کیبورد یک آسیب بزرگ در صدا و سیما است. نشان دادن ساز در برنامه ها قدم بزرگی بود اما امیدوارم مدیر کل جدید قدم های بزرگتری بردارد ودر این دوره بیشتر به محتوا توجه کند. این همه افسانه های عاشقانه وجود دارد. صدا و سیما که به موسیقی عاشقانه توجه نکند، بازنده است.

رئیس ارکستر فیلارمونیک کردستان اقتصاد هنر را موضوع بسیار مهمی در پیشرفت وضعیت موسیقی دانست و گفت: حق مالکیت معنوی بسیار ارزشمند است و امید است شبکه استانی به حق الزحمه های تولید موسیقی بهای بیشتری بدهد. همچنین صنعت تبلیغات یکی از راه های در آمد زایی و حتی تأتیر گذار فرهنگی است. پیشنهاد می شود در موسیقی تبلیغات تلویزیون بتوانیم از موسیقی کردی استفاده کنیم.

آذر میرزا پور موزیسین و کارشناس موسیقی در این جلسه به معایب پخش برنامه های موسیقی محور همچون چریکه شه و در شبکه استانی پرداخت و گفت: در سالهای اخیر فعالیت بسیار زیادی در زمینه ارائه موسیقی به مخاطب شده است که متاسفانه کم رنگ شدن جایگاه واقعی موسیقی و آثار فاخر و به دنبال آن کم رنگ شدن جایگاه نوازندگان و آهنگسازان و خوانندگانی که به صورت حرفه ای و اصولی آثار موسیقایی تولید می کنند را در بر داشته است

میرزاپور همچنین پیشنهادهایی برای ارتقای سطح کیفی تولیدات مرکز به شرح زیر مطرح کرد:

۱- در قدم اول باید ارتباط نگرفتن متخصصین موسیقی با صدا و سیما ریشه یابی شود.

۲- از پتانسیل موسیقیایی دیگر شهرهای استان استفاده کرد و این کار قطعا تنوع تولیدات را بالا می برد، سطح کیفیت تولید را بالا می برد و از همه مهمتر مخاطب با سلایق مختلف را راضی تر می کند.

۳. تولید برنامه های موسیقی محور با تاکید بر اینکه: «نه به سبک برنامه چریکه شه و» بسیار متفاوت تر و فاخرتر از آن برنامه با محوریت: بررسی زندگی نامه و آثار افراد برجسته موسیقی، پخش و گفتگو در مورد آثارشان، تحلیل و بررسی آثار موسیقیایی قدیمی و حتی جدید و...

۴. ارتباط بیشتر و حرفه ای تر با موزیسین های (موسیقی دان ها ) حرفه ای، بهرمندی بیشتر از آثار فاخر موسیقیایی.

حسین مجیدزاده کارشناس حوزه صدا و موسیقی در این جلسه گفت: موسیقی رسانه باید ۱- دارای پیام باشد ۲- از حداقل های تاکتیکی و فنی برخودار باشد ۳- کوتاه و موجزاست ۴- از آنجا که قابلیت ارتباط با حجم وسیعی از شنوندگان و بینندگان را داراست از حداکثر توانایی های درک همگانی سود جوید. ۵-جنبه هنری بودن آن بر تبلیغاتی بودن آن ارجحیت داشته باشد و بنابراین موسیقی تولیدی در شبکه استانی باید این موارد را لحاظ کند. همچنین جهت ارتقای بیشتر وضعیت موسیقی پیشنهاد می شود ۱- ساعات پخش موسیقی سنتی و ایرانی و کردی افزایش یابد ۲- بستر سازی برای موسیقی دان ها ۳- بستر سازی در جهت شناسایی و شناساندن موسیقی و موزینس های بومی ۴- تبلیغ برای موسیقی دان های بومی
  1398/05/05
آرشیو اخبار پژوهشی
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.