صفحه اصلی> اخبار مراکز

ثمره یک سال تلاش علمی پژوهشگران

ثمره یک سال تلاش علمی پژوهشگران


  هفته پژوهش و فناوری به‌منزله مهم‌ترین عرصه اعلام پیشرفت علمی کشور هر سال، برگزار می‌شود

دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی، پارک علم و فناوری، بنیاد نخبگان و دستگاه‌ای اجرایی و تحقیقاتی در اجرای برنامه‌های این هفته یک سال دستاورد‌های خود را به نمایش می‌گذارند.

به گزارش خبر گزاری صدا وسیما ،مرکز فارس ،مدیر اجرایی هفته پژوهش و فناوری فارس با اشاره به شعار "پژوهش اثربخش، ارزش‌آفرین و رونق تولید" بر ضرورت توجه فعالان این عرصه به اهداف یادشده در این شعار به منظور برای شرکت در نمایشگاه دستاورد‌های پژوهش و فناوری و فن‌بازار فارس تاکید کرد.

سید آیت‌الله رزمجوگفت: برای نهادینه‌کردن پژوهش نباید از نقش مدارس و دانش‌آموزان در برنامه‌های هفته پژوهش و فناوری غافل ماند.

وی افزود: آموزش و پرورش می‌تواند در نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری با دعوت از صاحب‌نظران، متخصصان و سرآمدان عرصه‌های مرتبط دانش آموزان را با نوآوری، خلاقیت، ایده‌پردازی و تحقیق آشنا کند.

رزمجو با بیان اینکه ارزیابی عملکرد استان در حوزه پژوهش و فناوری در یک سال گذشته از اهمیت بسزایی برخوردار است، عنوان کرد: در حوزه‌هایی مانند قرارداد‌ها و تفاهم‌نامه‌های مطالعاتی، تحقیقاتی، پژوهشی و راهبردی، کیفیت و کمیت شرکت‌های دانش‌بنیان، همایش‌ها و کنفرانس‌های علمی و نیز میزان جذب اعتبارات پژوهش باید با جمع‌آوری و جمع‌بندی شاخص‌های ارزیابی، تلاش‌ها برای سرآمد ماندن فارس در حوزه علم و فناوری صورت گیرد.

هماهنگ‌کننده امور پژوهش و فناوری فارس اولویت‌های تحقیقاتی استان فارس را در حوزه‌های هفت‌گانه اقتصادی، اقلیمی و محیط‌زیستی، زیربنایی و گردشگری، سلامت، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی برشمرد.

رزمجو عنوان کرد: عناوین تحقیقاتی اولولیت‌های استان و شرح خدمات آن به‌زودی در قالب فراخون به دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی دارای مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نیز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابلاغ می‌شود.

پیش از این، معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری فارس نیز در جلسه هم اندیشی هفته پژوهش و فناوری توسعه علمی، فرهنگی، اقتصادی و صنعتی را نخ ارتباطی حوزه پژوهش و فناوری و تحقیقات علمی برشمرد.

عبدالرضا قاسم‌پور با تاکید بر اینکه بسیاری پژوهش حلقه مفقوده و سنگ زیربنای توسعه است، بیان داشت: تکیه بر پژوهش موجب افزایش بهره‌وری در بخش‌های مختلف اقتصادی شده و بر امنیت و فرهنگ نیز اثرگذار خواهد بود.

وی ابراز داشت: پژوهش نگاهی نقادانه به مسائل و مشکلات کشور دارد و این نوع نگاه به‌صورت موشکافانه راه‌حل‌های عبور از مشکلات را در اختیار مدیران و تصمیم‌گیرندگان قرار می‌دهد.

  1398/08/11
آرشیو اخبار پژوهشی
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.