صفحه اصلی> اخبار مراکز

قم _ تولید مستند "میراث جاودان"

قم _ تولید مستند "میراث جاودان"


    
تاریخ هفت هزار ساله قم به تصویر کشیده شد     

بسیاری شهرت قم را تنها در زیارتی بودن آن می‌دانند و در نگاه اول آن را استانی کویری با کمترین تنوع زیستی تصور می‌کنند، حال آن که با سفری به گذشته و وقایع تاریخی آن، همچنین گشتی در پهنه دشت‌های این استان دانسته‌هایی حاصل می شود که هر بیننده و شنونده‌ای را مشتاق همراهی با زیبایی‌های خود می‌کند. بر این اساس در مستند "میراث جاودان" سعی شده است در چهار قسمت به معرفی منطقة قم بپردازد.
این مستند شامل سه دوره تاریخی در قم است؛ اولین دورة به پیش از تاریخ تا ورود اسلام به این خطه اختصاص دارد که منطقه قمرود عناصری از روزهای اولیه حضور تمدن در این منطقه را تا به امروز با خود حمل کرده است. اولین نیایشگاه های باستانی در فلات ایران در این منطقه ساخته شده و عجیب نیست که امروز قم شهری مذهبی باشد. دورة دوم به ورود اسلام و اعتلای دولت ایرانی اسلامی و نجد آن در دوره‌ صفوی پرداخته است، با توجه به علاقمندی آن سلسله به خاندان پیامبر (ص)، بخش مهمی از تاریخ سیاسی اجتماعی کشور را شکل می¬دهد. انبوه وقایع تاریخی در این دوره و تنوع آن موجب شد تا فروپاشی نظام سیاسی صفویه به انتهای قسمت دوم مجموعه میراث جاودان گره زده شود. در دورة سوم به حمله افغان‌ها و برآمدن افشاریه و توجه نادر به کشور گشایی‌هایش و تاثیراتی که در منطقه داشت و زمینه ساز شکل گیری قاجاریه را فراهم می‌ساخت، اختصاص یافته است. قاجاریه نیز به مانند صفویان در توجه به قم و چهره‌ آن موثر بودند. شاید تا سال‌ها کالبد شهر قم محصول تاثیرات قاجاریه بر شهر بوده و در آخر نقش بی بدیل قم و مردمانش در ایجاد و به ثمر نشاندن حرکت‌های اجتماعی معاصر، از جنبش تنباکو گرفته تا انقلاب اسلامی، می‌توانست پایان بخش تاریخ در مجموعه میراث جاودان باشد. در قسمت چهارم نیز به اقلیم قم توجه شده است؛ در این قسمت مناطق جغرافیایی قم، پوشش گیاهی و جانوری آن و زیستگاه‌های طبیعی به تصویر کشیده شده اند.
مستند "میراث جاودان" به سفارش شبکه نور و بر اساس پژوهش منجر به تولید" میراث جاودان" واحد پژوهش مرکز قم تولید، و از شبکه استانی و برخی از شبکه های سراسری پخش شده است.
    
واحد پژوهش مرکز قم     

  

  1394/02/19
آرشیو اخبار پژوهشی
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.