صفحه اصلی> اخبار مراکز

سمنان _ اختراع محققان دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه سمنان موفق به کسب تأییدیه علمی شد

سمنان _ اختراع محققان دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه سمنان موفق به کسب تأییدیه علمی شد


اختراع «سیستم تبدیل حرکت دورانی محیط گردان حامل جریان الکتریسیته به محیط ثابت» با تأیید شورای تخصصی ارزیابی اختراعات پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان موفق به اخذ تأییدیه علمی شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه سمنان، داود معروفی مسئول مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت: اختراع «سیستم تبدیل حرکت دورانی محیط گردان حامل جریان الکتریسیته به محیط ثابت» که به همت دکتر نیما امجدی عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه سمنان، امید حامد تابعی، مسعود قنبری و پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان در اداره کل مالکیت صنعتی به شماره 82138 در سال 1392 به ثبت رسیده بود، موفق به اخذ تأییدیه علمی اختراع از سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران شد .
دکتر امجدی در توضیح این اختراع گفت: یاتاقان های غلتشی یکی از پر کاربرد ترین قطعات مورد استفاده در صنعت است و در صنایع مختلفی از جمله صنعت توربین بادی، ماشین های الکتریکی و ... نقشی اساسی دارد.
وی گفت: ایده ای که برای موارد خاص اما مهم صنعتی قابل پیاده سازی است بحث یاتاقان های رسانا است که برای اولین بار و در قالب این طرح ارائه شده است..
وی افزود: یاتاقان غلتشی رسانا یک راه حل جدید برای خنثی کردن حرکت دورانی هر نوع محیط (سیم) حامل جریان الکتریکی مبتنی بر سایش فلز روی فلز است که این ایده، وجهه جدیدی از یاتاقان های غلتشی را معرفی می کند و می تواند آغازی بر گسترش کاربری های این طیف از یاتاقان ها باشد.
دکتر امجدی در ادامه گفت: ایده ی یاتاقان رسانا به عنوان نسل نوینی از انواع یاتاقان های غلتشی می تواند آغازگر طرح های جدیدی در صنعت انرژی و طراحی قطعات صنعتی باشد.     
    


  1394/03/16
آرشیو اخبار پژوهشی
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.