صفحه اصلی> اخبار مراکز

رشت _برگزاری جشنواره فرهنگی «اربادوشاب» در رضوانشهر

رشت _برگزاری جشنواره فرهنگی «اربادوشاب» در رضوانشهر


آیین‌های سنتی نشان‌دهنده فرهنگ غنی مردم استان است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رضوانشهر از برگزاری جشنواره فرهنگی «اربادوشاب» و دم‌نوش‌های گیاهی 18 دی ماه امسال در این شهرستان خبر داد.

منصور هادی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رضوانشهر با اشاره به وجود آیین‌های سنتی در بخش‌های مختلف گیلان اظهار کرد: آیین‌های سنتی نشان‌دهنده فرهنگ غنی مردم استان است.

وی از برگزاری جشنواره فرهنگی اربادوشاب و دم‌نوش‌های گیاهی در رضوانشهر خبر داد و افزود: 18 دی ماه امسال جشنواره مذکور در منطقه مازوپشت بخش پره‌سر برگزار می‌شود.

هادی‌پور با بیان اینکه جشنواره اربادوشاب هر سال در آبان ماه برگزار می‌شود، تصریح کرد: امسال به دلیل همزمانی با ماه محرم جشنواره مذکور در دی ماه برگزار می‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رضوانشهر میوه خرمالو به زبان محلی را «اربا» عنوان کرد و گفت: مراسم دوشاب‌پزی بستری برای زنده کردن و انتقال فرهنگ بومی و محلی به نسل جوان محسوب می‌شود ضمن اینکه اربادوشاب از نظر اقتصادی منبع درآمدی برای روستاییان است.

وی با اشاره به تهیه 300 کیلوگرم اربادوشاب در سال جاری، خاطرنشان کرد: مصرف اربادوشاب در بهبود بیماری‌ها تاثیرگذار بوده و از سال‌های گذشته در کشور رایج است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رضوانشهر برگزاری جشنواره‌های بومی محلی در توسعه صنعت گردشگری را تاثیرگذار خواند و یادآور شد: معرفی انواع دم‌نوش‌های گیاهی، صنایع دستی، شیرینی و نان‌های محلی از اهداف برگزاری جشنواره اربادوشاب است ضمن اینکه نمایشگاه صنایع دستی و سوغات رضوانشهر در قالب این جشنواره دایر می‌شود.

  1394/03/13
آرشیو اخبار پژوهشی
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.