صفحه اصلی> اخبار مراکز

بوشهر _ بررسی جایگاه تمدن باستانی بوشهر در امپراطوری ایلامی

بوشهر _ بررسی جایگاه تمدن باستانی بوشهر در امپراطوری ایلامی


در نشست علمی که از طرف اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر با همکاری بنیاد ایرانشناسی برگزار شد، جایگاه تمدن باستانی لیان نام قدیم بوشهردر امپراطوری ایلامی مورد بررسی قرار گرفت.
    

مدیرکل میراث فرهنگی ظهر امروز در نشست علمی بررسی جایگاه تمدن باستانی بوشهر در امپراطوری ایلامی اظهار داشت: تمدن لیان، قابل بررسی است زیرا که قدمت سه هزار ساله شهر بوشهر نشان از تمدن ایلامی دارد که می‌تواند نقاط ناشناخته تاریخ این منطقه را رمزگشایی و بازخوانی کند.

محمدابراهیم فروزانی با بیان اینکه کتیبه‌هایی به خط ایلامی در استان بوشهر نگه‌داری می‌شود خاطرنشان کرد: این کتیبه‌ها که هنوز برخی از آنها خوانده نشده در پی خواندن آن هستیم که دراین زمینه از کارشناسان این حوزه دعوت شده است.

زبان‌شناس سازمان میراث فرهنگی کشور نیز ضمن بررسی جایگاه شهر بوشهر و لیان به اهمیت کتیبه‌ها پرداخت و برخی از نقاط ناشناخته تاریخ این سرزمین کهن را برای عموم مردم شفاف و روشن کرد.

عبدالمجید ارفعی با بیان اینکه نخستین اشاره‌هایی که به تاریخ ایلام می‌شود از نظر زمان قطعی به 2 هزار و 300 قبل از میلاد مربوط می‌شود گفت: این مهم در نوشته‌های پادشاه بین النهرین قابل مشاهده بوده است.


  1394/05/17
آرشیو اخبار پژوهشی
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.