صفحه اصلی> اخبار مراکز

رشت _ سومین همایش ملی دانشگاه آزاد اسلامی واحد فومن و شفت با عنوان عمران و معماری با رویکردی بر توسعه پایدار برگزار شد.

رشت _ سومین همایش ملی دانشگاه آزاد اسلامی واحد فومن و شفت با عنوان عمران و معماری با رویکردی بر توسعه پایدار برگزار شد.


نماینده مردم شهرستان های فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی روز جمعه در این همایش، لازمه رشد و توسعه را تحقیق و پژوهش دانست و گفت: با این ابزار می توان به بالندگی علمی رسید.
ناصر عاشوری افزود: بحث پژوهش و تحقیقات یکی از مسائل مهم و اساسی کشور است که در چشم انداز 1404توجه ویژه ای به آن شده است.
وی اضافه کرد: میزان ترقی و پیشرفت جوامع در دنیای امروز به طرح های علمی، تحقیقاتی و پژوهشی در کشورها بستگی دارد.
وی اظهار کرد: هر زمان در عرصه های علمی در بخش تحقیق و پژوهش غفلت کردیم، آسیب دیدیم ،بنابراین بدون توجه به این مقوله نمی توان انتظار پیشرفت و موفقیت در عرصه علمی را داشت .
عاشوری خاطرنشان کرد: درکشور ما طی سالهای گذشته به همت اساتید و دانشجویان جوان و نخبه کارهای خوبی در عرصه های مختلف علمی و پژوهشی انجام گرفته و این روند باید با حمایت همگان رونق بیشتر یابد.
نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی گفت: ترویج فرهنگ تحقیق و پژوهش همواره به عنوان یکی از مهمترین تاکیدهای رهبر معظم انقلاب مطرح بوده و در این زمینه باید به سمتی حرکت کنیم که دانش آموزان از سال های نخست تحصیلی با مقوله پژوهش و جایگاه فاخر آن در دنیای امروزی آشنایی پیدا کنند.
عاشوری با تمجید از دانشگاه آزاد اسلامی و مدیریت این مجموعه بزرگ در زمینه توسعه بیش از پیش فعالیت های پژوهشی، بیان داشت: حمایت از پژوهش های دانشجویان و استادان در تشویق و ترغیب آنان به پژوهش و دستیابی به فناوری های جدید بسیار موثر است.
فرماندار شهرستان شفت نیز در این همایش ملی گفت: تحقیقات و پژوهش های علمی در تمام زمینه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، یکی از ضرورت ها و الزامات ترقی و توسعه در کشور است.
یونس محمودی با بیان اینکه توسعه انسانی مقدم و خاص بر تمامی توسعه هاست، افزود: توسعه یعنی اعتقاد به باورهای قلبی ، فکری و فرهنگی است.
وی یکی از مولفه های توسعه پایدار را توسعه متوازن در همه بخش های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی دانست و افزود: اگر توسعه به معنای رشد و بالندگی و پویایی هر نظام مترقی و در حال توسعه بنگریم فقط در زمینه اقتصادی و مالی نبوده بلکه توسعه انسانی می باشد.
وی با تمجید از اقدامات پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار کرد: توسعه همه جانبه با مشارکت و همدلی علمی و عملی دانشگاهیان و آحاد جامعه محقق می شود و نقش جامعه دانشگاهی در این زمینه بسیار موثر است.
فرماندار شفت با قدردانی از برگزاری نخستین همایش ملی عمران و معماری در این شهرستان از سوی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: نگاه علمی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی در برپایی همایش های ملی و کاربردی در سراسر میهن اسلامی اثربخش بوده است.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد فومن و شفت و رییس همایش ملی عمران و معماری با رویکردی بر توسعه پایدار نیز در سخنانی تحقیق و پژوهش را در دانشگاه امری ضروری دانست و گفت:باید زمینه آشنایی اساتید و دانشجویان با پژوهش و طرح های تحقیقاتی بیش از گذشته در مراکز علمی و دانشگاهی فراهم آید.
ˈمجتبی ملکی چوبری با بیان جملاتی از فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی براینکه پیشرفت علمی بدون تحقیق امکان ندارد و علم و تحقیق کلید قطعی پیشرفت کشور است، افزود: باید اهل علم در محیط دانشگاه به تولید علم با نگاه مبتکرانه و سازنده بپردازند.
وی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی در کشور به مسائل علمی و پژوهشی توجه ویژه داشته و دارد و محققین و پژوهشگران این دانشگاه بزرگ در عرصه های مختلف پژوهشی موفقیت های بسیاری کسب کرده اند.
وی برگزاری چنین همایشی را حاصل برکات دانشگاه آزاد اسلامی خواند و عنوان کرد: امیدوارم با جمع آوری تولیدات مقاله ای و هم افزایی گامی موثر در توسعه آموزش عالی در شهر و استان برداریم.
ملکی چوبری با قدردانی از حضور همه استادان، پژوهشگران، نخبگان، فرهیختگان ، دانشجویان و دانش پژوهان در این همایش، اضافه کرد: این همایش ملی حاصل حمایت های مدیران پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی، نماینده شهرستان ، فرماندار ، سازمانها و نهادها مرتبط ،معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد فومن و شفت، راه و شهر سازی گیلان، میراث فرهنگی استان ،دفتر آموزش و پژوهش استانداری و دانشگاهای آزاد اسلامی استان گیلان به ویژه دانشگاه آزاد اسلامی رشت ، لشت نشاء و لاهیجان و … می باشد.
دبیر علمی همایش ملی عمران و معماری با رویکردی بر توسعه پایدار نیز در سخنانی برپایی این همایش با حضور بزرگان ،استادان، علاقمندان و مسوولان را افتخاری برای دانشگاه آزاد اسلامی واحد فومن و شفت به عنوان اولین همایش ملی در شهرستان عالم پرور شفت عنوان کرد.
سید محمد سقراطی با ارائه گزارشی از روند برگزاری این همایش ملی گفت: 250 مقاله از سراسر کشور و خارج از کشور توسط دبیرخانه این همایش، دریافت و 130 مقاله توسط هیأت داوران پذیرش شد.
در همایش ملی عمران و معماری با رویکردی با توسعه پایدار که با حضور جمعی از روسای دانشگاه های گیلان و مدیران دستگاه های اجرایی استان و دانشگاهیان در تالار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شفت برگزار شد؛ از شش مقاله برتر که به صورت سخنرانی نیز ارائه شد، با اهدای جوایزی تجلیل به عمل آمد.
شهرستان شفت در 25 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است.

  1394/05/24
آرشیو اخبار پژوهشی
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.