صفحه اصلی> اخبار مراکز

برگزاری دوره آموزشی روش تحلیل محتوا

برگزاری دوره آموزشی روش تحلیل محتوا


 
به همت اداره کل پژوهش استان‌ها و خارج از کشور و بنا به درخواست واحد آموزش و پژوهش مرکز گلستان، دوره آموزشی روش تحلیل محتوا با حضور شش نفر از پژوهشگران و کارشناسان این مرکز از تاریخ 28 آبان‌ماه تا 2 آذر ماه سالجاری، در مرکز گلستان برگزار شد. علاوه بر مباحث مرتبط با فرآیند این روش یعنی طراحی طرح تحقیق (پروپوزال نویسی)، اجرا و گزارش‌نویسی، کلیات روش‌شناسی هم جزو سرفصل‌های اصلی دوره بود که توسط آقای محمدی‌مهر، پژوهشگر ارشد مرکز تحقیقات، بیان شده است.
    در بحث از کلیات نظری و روش‌شناسی، بیشتر کاربردهای این روش در ارزیابی برنامه‌های رادیو، تلویزیون مورد تأکید قرار گرفت.
    در بخش طراحی طرح تحقیق، تمام اجزای طرح‌های پژوهشی از عنوان تا هزینه‌ها، به تفصیل بیان شد و از میان سرفصل‌های فرم‌های طرح تحقیق، بر چهار سرفصل اساسی این روش، یعنی بیان مسئله، واحد تحلیل، تعریف عملیاتی متغیرها و جامعه آماری و حجم نمونه، بیش از سایر مطالب تأکید شد.
    به منظور فراگیری هر چه بیشتر اجرای این روش نیز، یک بخش خبری و همچنین یکی از برنامه‌های تولیدی این مرکز، توسط حاضرین، کدگذاری شد تا پژوهشگران با جمع‌آوری اطلاعات و اصلاح و تکمیل دستورالعمل کدگذاری به خوبی آشنا شوند. تعیین ضریب قابلیت اعتماد، سرفصل دیگر این دوره بود که شیوه دست‌یابی به آن از طریق فرمول اسکات، به پژوهشگران آموزش داده شد. نهایتاً شیوه گزارش‌نویسی براساس فرمت APA ، برای فراگیران، ارائه شد. مطلبی که درباره این دوره نباید از قلم انداخت و باید آن را بعنوان ویژگی بارز آن ذکر کرد، انگیزه، اشتیاق و مشارکت فعال فراگیران در یادگیری مطالب بود. باشد که آموخته‌های ایشان، زمینه ارزیابی برنامه‌های تولیدی این مرکز را
فراهم سازد.

  08/09/1391
آرشیو اخبار پژوهشی
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.