صفحه اصلی> اخبار مراکز

انجام نظرسنجي از مردم تاجيکستان در خصوص برنامه‌هاي برون مرزي صدا و سيما

انجام نظرسنجي از مردم تاجيکستان در خصوص برنامه‌هاي برون مرزي صدا و سيما


مرکز تحقیقات صداوسیما در راستای اهداف و وظایف خود اقدام به نظرسنجی دربارة شبکه‌های جام‌جم، خبر، صدای آشنا و رادیو تاجیک و نیز افکارسنجی درخصوص مسائل فرهنگی و دیپلماسی در تاجیکستان نمود.
این نظرسنجی در شهرهای دوشنبه، گنجه و کولاب با حجم نمونه کارشناسی شده به اجرا درآمد. گفتنی است ناظران اعزامی، علاوه بر نظارت بر روند پژوهش‌ پیمایشی در سطح کشور تاجیکستان، اقدام به مصاحبه با تعدادی از صاحب‌نظران تاجیکی در مورد فضای رسانه‌ای آن کشور و جایگاه رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران و نیز سنجش میزان محبوبیت کشورهای دنیا نمودند و در طی سفر ضمن جلب همکاری و مشارکت سفارت ایران در تاجیکستان، ملاقاتی نیز با آقای دکتر شعردوست سفیر ایران در این کشور به عمل آمد. ایشان ضمن تقدیر از ابتکار پژوهش نظرسنجی و افکارسنجی از مردم تاجیکستان، گفت: «فضای کنونی و شرایط فرهنگی اجتماعی تاجیکستان و قرابت مردم تاجیک با ایران فرصت بسیار خوبی است که رسانه ملی جمهوری اسلامی ایران بتواند در این کشور فعّالیّت نماید. وی خاطرنشان ساخت که رسانه‌های رقیب و به‌ویژه دشمنان با شناسایی این فرصت ارزشمند در حال برنامه‌ریزی بلند مدت فرهنگی هستند. وی به تشریح فعّالیّت‌های هماهنگ کشورهای آمریکا، اسرائیل، ترکیه و عربستان در این کشور پرداخت و راهکار مواجهه و مقابله با این اقدامات را بهر‌ه‌گیری از ظرفیّت‌های بی‌بدیل فرهنگی و زبانی مشترک ایران و تاجیکستان دانست.
در این دیدار عبدالملکی مدیرکل پژوهش استان‌ها و خارج از کشور به تشریح وظایف مرکز تحقیقات و اهداف نظرسنجی و افکارسنجی در تاجیکستان پرداخت و فعّالیّت رسانه‌ای در خارج از کشور را امری ظریف، حساس و استراتژیک برشمرد و افزود: «قطعاً با شناسایی دیدگاه مخاطبان و نیازهای آنان می‌توان پیام‌های اثرگذار و متناسب با ذائقه و ظرفیّت‌های فرهنگی – اجتماعی آنان تولید و پخش کرد».
در ادامه منصف‌پور مدیر پژوهش‌های خارج از کشور مرکز تحقیقات ضمن بیان روش اجرای نظرسنجی، نحوه نمونه‌گیری و حجم نمونه به عزم جدی مرکز تحقیقات سازمان، به عنوان معتبرترین مرکز سنجش افکار عمومی کشور، برای اجرای نظرسنجی و افکارسنجی در کشورهای هدف اشاره کرد و افزود: « نتایج این نظرسنجی نیز به صورت مدوّن به مدیران ارشد سازمان و حوزه تولید برون‌مرزی در سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و برنامه‌سازی کمک خواهد کرد و دستمایه کیفی‌سازی و اثرگذاری بیشتر در رسانه قرار خواهد گرفت.
در این دیدار مهربان مدیر دفتر سازمان در تاجیکستان نیز حضور داشت و بر اهمیت نظرسنجی‌ها و انعکاس دیدگاه مخاطبان به برنامه‌سازان تأکید نمود.
گفتنی است تاجیکستان پس از ایران دومین کشور پارسی‌زبان است که مردم آن به زبان پارسی تاجیکی سخن می‌گویند اما خط آنان متأثر از تسلط شوروی بر این کشور به سیریلیک تبدیل شده است. جمعیت این کشور حدود 000/500/7 نفر است.

  08/09/1391
آرشیو اخبار پژوهشی
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.