صفحه اصلی> اخبار مراکز

اردبیل _ نتایج تحقیقات همایش ملی خشونت خانگی در اردبیل

اردبیل _ نتایج تحقیقات همایش ملی خشونت خانگی در اردبیل


آخرین تحقیقات صورت گرفته از خشونت خانگی در اردبیل نشان می‌دهد نه‌تنها باورهای عامیانه مغایر با یافته‌های علمی است بلکه بسیاری از علل خشونت خانگی همچنان در پرده ابهام است.
مدیرکل بهزیستی استان اردبیل دو هفته بعد از برگزاری همایش ملی پیشگیری از خشونت خانگی به میزبانی اردبیل به تشریح آخرین دستاوردهای این تحقیقات که بر روی هزار و ۱۰۰ زن متأهل شهری و روستایی انجام‌شده است، پرداخت.
خشونت مالی رتبه نخست همسرآزاری در اردبیل
بهزاد ستاری بابیان اینکه همسر آزاری در این تحقیقات از چهار منظر جسمی، جنسی، روانی و مالی بررسی‌شده است، افزود: نتایج تحقیقات نشان می‌دهد برخلاف تصور عموم مردم خشونت مالی رتبه نخست، خشونت جنسی رتبه دوم، خشونت روانی رتبه سوم و خشونت فیزیکی رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است.
مغفول ماندن تناسب تشابه زوجین با موضوع طلاق
بخشی از این تحقیقات که در خصوص میزان ازدواج‌های فامیلی صورت گرفته است، نشان می‌دهد بیشترین میزان ازدواج فامیلی در شمال شهر اردبیل شامل مناطق وحدت، سلمان آباد و میر اشرف است و کمترین از شهرستان نیر گزارش شده است.
مدیرکل بهزیستی استان اردبیل در خصوص دستاوردهای تحقیق در تشابه زوجین اضافه کرد: این تشابه که شامل تشابه فرهنگ خانوادگی، وضعیت اقتصادی، تحصیلات و مسائلی ازاین‌دست است در شهرستان کوثر بیشترین و در شمال اردبیل کمترین است.
به گفته ستاری این تحقیق به یکی از مؤلفه‌های مغفول در موضوع خشونت توجه داشته و آن اینکه تحریک زوجه می‌تواند منجر به خشونت شود و در شهرستان گرمی مطلوب‌ترین وضعیت و در نیر بدترین وضعیت تحریک همسر مشاهده می‌شود.
آنچه در این مطالعات قابل‌توجه محققان است سبب‌ شناسی خشونت است که بر اساس بررسی‌های جامعه‌شناسی علل بروز خشونت را رتبه‌بندی می‌کند.
ابهام در نیمی از دلایل خشونت
مدیرکل بهزیستی استان افزود: این علت‌ها به ترتیب نوع روابط قدرت در خانواده، دخالت خویشاوندان، میزان تحریک همسر، تراکم صمیمیت زوجین، اعتماد به زوجین، یادگیری خشونت در خانواده و ناسازگاری پایگاه خانوادگی است.
ستاری تأکید دارد که این‌ عوامل ۵۰ درصد از عوامل همسر آزاری است و مابقی همچنان در پرده ابهام است و نیاز به مطالعات را ضروری ساخته است.
وی افزود: موضوع فقر باید در خشونت‌های خانگی موردبررسی قرار گیرد و امروز به‌عنوان عامل مهمی در اختلافات زوجین است.
اما نکته کلیدی این تحقیقات نشان می‌دهد تابوی طلاق در اردبیل شکسته است. بطوریکه به عقیده مدیرکل بهزیستی استان طلاق حتی به فرهنگ تبدیل‌شده و به‌ویژه طلاق در دوران نامزدی قبح خود را ازدست‌داده است.
این شاید مهم‌ترین نکته‌ای است که موجب پذیرش طلاق به هر بهانه کوچک و اختلاف جزئی می‌شود و لازم است بیش‌ازپیش دلایل روان‌شناختی و جامعه‌شناختی آن بررسی شود.

  1394/10/26
آرشیو اخبار پژوهشی
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.