صفحه اصلی> اخبار مراکز

مشهد _ کسب رتبه اول دانشگاه فردوسی مشهد در زمینه تعاملات علمی، پژوهشی و فناوری بین المللی

مشهد _ کسب رتبه اول دانشگاه فردوسی مشهد در زمینه تعاملات علمی، پژوهشی و فناوری بین المللیبه گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه فردوسی مشهد در ارزیابی های صورت گرفته در زمینه تعاملات علمی، پژوهشی و فناوری بین المللی دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و پارک های علم و فناوری سال تحصیلی 94-93 جایگاه اول را در بین دانشگاه های گروه یک به دست آورد.

دکتر عابدین واحدیان مظلوم، مدیر دفتر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص شاخص ها و محورهای رتبه بندی دانشگاه ها گفت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مرکز مطالعات و همکاری های بین المللی وزارت متبوع برنامه ای را جهت تدوین شاخص های همکاری های بین المللی و سپس ارزیابی دانشگاه ها جهت رتبه بندی انجام دادند.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه های کشور در سه دسته گروه 1، گروه 2 و گروه پژوهش ها و پارک های علم و فناوری تقسیم شدند، عنوان کرد: گروه 1 شامل دانشگاه های برتر کشور می باشد که دانشگاه فردوسی مشهد توانست رتبه اول را در این گروه به دست آورد.

دکتر واحدیان تعداد دانشجویان بین المللی، تفاهم نامه های همکاری دو جانبه، اعزام و پذیرش اساتید، تحقیق و فعالیت در زمینه آموزش زبان فارسی و ایجاد زیرساخت های مربوط به دیپلماسی علمی کشور را از شاخص های مورد استفاده برای رتبه بندی دانشگاه ها در گروه یک و دو دانست.

وی با بیان اینکه دانشگاه فردوسی مشهد در دو سال گذشته با تاسیس مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان، اداره دانشجویان بین الملل زیرساخت های لازم برای جذب و پذیرش دانشجویان بین الملل را فراهم کرده است، اظهار کرد: دانشگاه همچنین با تدوین سیاست توسعه همکاری های دانشگاهی در گسترش دیپلماسی علمی کشور جایگاه ارزنده ای را به خود اختصاص داده است.

مدیر دفتر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه فردوسی مشهد همکاری این دانشگاه با کشورهای منطقه و توسعه تعاملات دو جانبه را به وجود آورنده آثار مثبتی در دانشگاه دانست و خاطرنشان کرد: آثار این فعالیت ها در پذیرش محققین دوره های پسادکترای فارسی، اجرای دوره های آموزشی تخصصی برای اساتید عراقی، اجرای دوره های کارشناسی ارشد در داخل عراق و همکاری با چند دانشگاه اروپایی شاخص بروز کرده است.

وی در خصوص فعالیت های بین المللی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: امضای شش تفاهم نامه همکاری های دو جانبه، یک تفاهم نامه اجرای دوره در کشور خارجی، یک تفاهم نامه همکاری کارگاه مشترک، دو تفاهم نامه تاسیس مرکز آموزش زبان فارسی در خارج از کشور، پذیرش 600 دانشجوی خارجی، اعزام بیش از 100 عضو هیأت علمی جهت شرکت در کنفرانس ها و مجامع علمی و پذیرش نزدیک به 200 هیأت دانشگاهی خارجی از جمله اقدامات دانشگاه فردوسی مشهد در دو سال گذشته می باشد.

دکتر واحدیان احراز این رتبه را به معنای تأیید فعالیت های بین المللی دانشگاه فردوسی مشهد از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دانست و ابراز امیدواری کرد تمام تلاش دانشگاه مصروف حفظ و گسترش این جایگاه شایسته گردد.

وی ادامه داد: دستیابی به این جایگاه به معنای تثبیت موقعیت دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان بزرگترین مرکز آموزشی پژوهشی شمال شرق کشور است و باید به ارتقای رتبه بین المللی دانشگاه در حوزه جهانی و منطقه ای انجامیده و در راستای اهداف سند راهبردی، دانشگاه را به موقعیت نهایی خود نزدیک کند.

لازم به ذکر است در همین راستا از دکتر کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در مراسم ششمین نشست هم اندیشی سراسری معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی، موسسات تحقیقاتی و پارک های علم و فناوری که روز 11 بهمن در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، تقدیر شد.
    
    


  1394/11/25
آرشیو اخبار پژوهشی
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.