صفحه اصلی> اخبار مراکز

قم _ پژوهش اولویت‌های خود را از دست داده است

قم _ پژوهش اولویت‌های خود را از دست داده است


رئیس انجمن‌های علمی حوزه علمیه قم با بیان اینکه پژوهش اولویت‌های خود را از دست داده، گفت: توجه نکردن به نیازهای روز جامعه در پژوهش موجب موازی کاری شده است.     

حجت الاسلام محسن مهاجرنیا در مراسم اولین سالگرد رحلت حجت الاسلام سید موسی میرمدرس و رونمایی از آخرین اثر علمی آن مرحوم که ظهر پنج‌شنبه با حضور آیت الله حسینی بوشهری در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: وقتی از تحول در حوزه سخن می‌گوییم باید الگویی در این باره داشته باشیم و این الگو دارای ویژگی‌هایی باید باشد.

وی با بیان اینکه طراحی الگو می‌تواند از سوی حوزویان باشد، ادامه داد: البته الگوی سفارشی و متمرکز مطلوب نیست و الگو نیز نباید با مشارکت تمامی حوزویان باشد و می‌تواند ترکیبی از الگوی متمرکز و مشارکتی باشد.

انتقاد ازعدم درنظر نگرفتن اولویت در پژوهش

رئیس انجمن‌های علمی حوزه علمیه قم عنوان کرد: استان قم دارای ۲۰۰ مرکز پژوهشی است و متأسفانه در جامعه کنونی اولویت در پژوهش در نظر گرفته نمی‌شود و هر پژوهشگری با امکاناتی که به دست می‌آورد به امر پژوهش بدون توجه به اولویت‌ها می‌پردازد.

وی افزود: وقتی به کتاب‌های موجود در بازار نگاهی کنیم متوجه تکراری بودن مباحث عنوان شده در کتب می‌شویم.

حجت الاسلام مهاجرنیا با بیان اینکه حوزه ظرفیت‌های زیادی دارد، افزود: در انجمن‌های حوزه ۳ هزار نخبه وجود دارد که متأسفانه بسیار اندک از این ظرفیت استفاده می‌شود.

تکرار در پژوهش آفت است

وی با بیان اینکه پژوهش اولویت‌های خود را از دست داده است، عنوان داشت: تهدیدهای فراوانی در حوزه پژوهش وجود دارد و گاهی ما با بسیاری آفت‌ها مواجه می‌شویم. تکرار در پژوهش یک آفت است و متأسفانه پیچیده نگاری در پژوهش امتیاز است.

رئیس انجمن‌های علمی حوزه علمیه قم اظهار کرد: ما هنوز بسیاری از آثار قدما را به زبان ساده بیان نکرده‌ایم و عرصه دانش ما متحول نشده و ما با آنچه مطلوب است فاصله زیادی داریم.

پژوهش‌های ما در پی رفع خلأهای پژوهشی نیستند

وی ابراز داشت: پژوهش‌های ما در پی رفع خلأهای پژوهشی نیستند و به ضرورت زمان و مکان و نیاز‌ها و ضرورت‌های جامعه در پژوهش توجه نمی‌شود.

حجت الاسلام مهاجرنیا در این باره ادامه داد: توجه نکردن به نیازهای روز جامعه در پژوهش موجب موازی کاری شده و یا کارهای غیراستاندارد بدون در نظر داشتن اولویت‌ها روی آورده شود.

وی بیان کرد: در نظام جمهوری اسلامی توجه به نیاز‌ها و شرایط زمان و مکان امر مهمی است و متأسفانه هنوز کاری جدی در حوزه روشنفکری دینی نشده و در تقویت مسائل مربوط به نظام اسلامی خلأ جدی داریم.

رئیس انجمن‌های علمی حوزه علمیه قم ابراز داشت: متأسفانه پژوهش‌های کنونی به کارهای بنیادی می‌پردازد و مواردی که فعلأ نیاز جامعه نیست در پژوهش مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه ما به نوعی گرفتار روزمرگی شده‌ایم، افزود: ما در زندگی سیاسی جاری به پژوهش نیاز داریم و لازم است این نهضت تقویت شود.

هنوز ظرفیت نقد و مناظره در حوزه ایجاد نشده

حجت الاسلام مهاجرنیا اظهار کرد: یکی از سطوح تحول در حوزه نهضت نرم افزاری است و در نقد و مناظره نیز باید فعالیت کرد اما متأسفانه در حوزه این طرفیت ایجاد نشده و حتی استادان ما و خودی‌ها نمی‌توانند سخن خود را به راحتی عنوان کنند.

الگوی داعشی در جهان سخن می‌گوید

وی بیان داشت: ما الگوی مثبتی در حوزه علمیه تدوین و ارائه نکرده‌ایم و پژوهش ما در این باره فقر است و متأسفانه امروز الگوی داعشی در جهان سخن می‌گوید.

رئیس انجمن‌های علمی حوزه علمیه قم ابراز داشت: هنوز یک دکتر روابط بین‌الملل در حوزه نداریم و با این حال چگونه می‌توانیم در حوزه تحول ایجاد کنیم و در جهان پیام اسلام را نشر دهیم.

  1395/02/12
آرشیو اخبار پژوهشی
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.