صفحه اصلی> اخبار مراکز

شیراز _ برگزاري همايش ملي تغييرات خانواده وچالش هاي آن درايران

شیراز _ برگزاري همايش ملي تغييرات خانواده وچالش هاي آن درايران


نخستين همايش ملي (علمي-پژوهشي) تغييرات خانواده وچالش هاي آن در ايران ،به مدت 2 در دانشگاه شيراز برگزار شد
    

انم دكتر حليمه عنايت، ‌دبير علمي همايش در آيين افتتاحيه اين همايش كه تالار حكمت برگزار شد، اظهار داشت: روند تغييرات خانواده ، فرصت ها و چالش ها ؛ اشكال جديد خانواده، روابط خانواده و آينده آن در ايران؛ روابط نسلي(تفاوت ها و گسست ها) در روند تغييرات؛ نقش هاي خانوادگي و كاركردهاي خانواده در روند تغييرات؛ ازدواج، همسرگزيني و طلاق در روند تغييرات؛ رسانه ها، فضاي مجازي و خانواده؛ سياست هاي نوين جمعيتي و خانواده؛ حقوق شهروندي و خانواده؛ آسيب شناسي مسائل خانواده(خشونت، اعتياد، خيانت، تعارضات، زناشويي، طلاق، روابط بين دو جنس قبل از ازدواج و...) از محورهاي همايش به شمار مي روند.

وي افزود : آمار و ارقام مربوط به چالش هاي خانواده در اين همايش با رويكرد آسيب شناسانه مورد تجزيه و تحليل قرار مي گيرد.

رئيس پژوهشكده علوم اجتماعي دانشگاه شيراز خاطر نشان كرد : حدود 60 مقاله به صورت سخنراني و پوستر الكترونيك(E-Poster) در اين همايش ارائه مي گردد.

دبيرعلمي همايش ملي بيان كرد: امروزه در زمينه تغييرات خانواده با مشكلاتي مواجه هستيم از جمله اينكه جايگاه خانواده در جامعه متزلزل شده است.

اين عضو هيات علمي دانشگاه شيراز اظهار كرد:‌ اميدواريم با بهره گيري از نظرهاي جامعه شناسان و روان شناسان، براي معضلات اجتماعي و عوامل موثر در تغييرات منفي خانواده، گام هاي اساسي برداشته شود.
رئيس دانشگاه شيراز هم در افتتاحيه نخستين همايش ملي تغييرات خانواده و چالش هاي آن در ايران بر ايفاي نقش دانشگاه ها در مسير رسالت اجتماعي خود در پاسخ به نيازهاي جامعه تاكيد كرد.

دكتر مجيد ارشاد گفت:‌ عقل و انديشه ايجاب مي كند كه راهكار مناسبي براي مسائل اجتماعي همچون تغييرات در حوزه خانواده انديشيده شود تا شاهد تقويت كانون هاي خانواده سالم در كشور باشيم.

رئيس دانشگاه شيراز ادامه داد: ‌با وجود دستاوردهاي خوبي كه كشور داشته است،‌ اما كشورمان با مشكلات مختلفي مواجه است كه خشكسالي، بيكاري، اعتياد،‌ بيماري ايدز و گسترش بي رويه دانشگاه ها از آن جمله است.

وي افزود:‌ گسترش بي رويه دانشگاه ها در سال هاي گذشته امروز به چالشي براي كشور تبديل شده است.

دكترارشاد تصريح كرد:‌ تربيت نيروي متخصص، نيازمند امكانات و فراهم شدن استانداردهايي است كه اگر رعايت نشود، مانند وارد كردن پول تقلبي به بازار خواهد بود.

رئيس دانشگاه شيراز، همچنين حمايت از نخبگان و صاحبان انديشه در دانشگاه ها را زمينه ساز نقش آفريني آنها در حل مسائل جامعه برشمرد و خاطر نشان كرد : ‌بي مهري به نخبگان باعث سكوت آنها و پرداختن تنها به كار علمي در آزمايشگاه ها و ... مي شود و حال آن كه دانشگاهي كه در سكوت باشد، دانشگاه مطلوب نيست.

    
واحد پژوهش صداوسیمای مرکز فارس     


  1395/02/12
آرشیو اخبار پژوهشی
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.