صفحه اصلی> اخبار مراکز

سنندج _ صنعت فرش مصداق دقیق اقتصاد مقاومتی است

سنندج _ صنعت فرش مصداق دقیق اقتصاد مقاومتی است


استاندار کردستان تولید فرش دستباف و صنایع دستی را مصداق دقیق و عینی اقتصاد مقاومتی عنوان کرد.

    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ عبدالمحمد زاهدی در جلسه اقتصاد مقاومتی استان با بیان این مطلب افزود: درون زایی و برون گرایی دو ویژگی مهم اقتصاد مقاومتی است که این دو ویژگی بطور کامل در صنعت فرش و صنایع دستی وجود دارد.

وی افزود: تمامی مواد ولوازم تولید فرش در داخل کشور وجود دارد و محصول نهایی نیز قابلیت صادرات و ارزآوری دارد.

زاهدی به سابقه طولانی ودیرینه فرش در کردستان اشاره کرد و اظهار داشت: در سال 55 چهار و هفت دهم درصد کارگاه های فرشبافی کشور متعلق به کردستان بوده که رقمی بسیار قابل توجه بوده است اما این میزان اکنون بسیار کاهش یافته است که دلایل آن باید مورد بررسی قرار بگیرد.

استاندار کردستان در بخش دیگری از سخنان خود بر افزایش ارتباط و تعامل اتحادیه و تشکل های حوزه فرش و بافنده گان تاکید کرد و گفت: این تشکل ها باید رابط میان تولید کننده و صادرکننده باشند تا بتوانند از حقوق تولید کننده دفاع کنند.

وی با بیان اینکه موضوع صادرات فرش و بازاریابی برای آن از اهمیت ویژه و خاصی برخوردار است افزود: صادرات خود به تنهایی یه حرفه و تخصص است و تولید کننده نباید درگیر موضوع صادرات باشد.

زاهدی مهمترین مشکل تولید کننده فرش را ناتوانی در کسب سهم خود از بازار دانست گفت: در این زمینه صنف ها و تشکل ها می توانند نقش خود را به خوبی ایفا کنند.

استاندار کردستان تولید فرش در کشور را از آغاز یک صنعت خانگی دانست و ادامه داد: سوق دادن تولید فرش به شیوه کارگاهی قیمت تمام شده کالا را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد لذا همزمان با تولید کارگاهی باید تولید خانگی آن نیز فراموش نشود.

وی موضوع آموزش در حوزه تولید زنجیره فرش را حایز اهمیت عنوان کرد و ادامه داد: تولید کنندگان فرش دستباف برای معرفی و بازاریابی برای تولیدات خود باید در نمایشگاه های داخلی و خارجی حضور پررنگ داشته باشند.


  1395/04/30
آرشیو اخبار پژوهشی
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.